Африкански куп на нации 1963

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1963
Општо за првенството
Домаќин(и) Гана
      стадиони 2
Период на одржување 24 ноември - 1 декември 1963
Број на учесници 6
Распределба на медалите
Шампион  Гана
Второ место  Судан
Трето место  Обединета Арапска Република
Четврто место  Етиопија
Статистички податоци за првенството
1962
1965

Африкански куп на нации во 1963 година — 4-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Гана од 24 ноември - 1 декември 1963 година. На ова првенство учество зеле 6 репрезентации. Вкупно биле одиграни 8 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Гана.

Учесници[уреди | уреди извор]

Репрезентација Финален
преглед
Последен
преглед
Претходно најдобро
достигнување
 Етиопија 4 1962 Победник (1962)
 Гана (докакин) 1 нема Дебитант
 Нигерија 1 нема Дебитант
 Судан 3 1959 Разигрување (1959)
 Тунис 2 1962 Трето место (1962)
 Обединета Арапска Република 4 1962 Победник (1957, 1959)

Стадиони[уреди | уреди извор]

Акра Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Ghana" does not exist Кумаси
Стадион Акра Стадион Кумаси
Капацитет: 40,000 Капацитет: 40,500

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Прво пласираните екипи во финале
Второ пласираните екипи за трето место

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Гана 2 1 1 0 3 1 +2 3
 Етиопија 2 1 0 1 4 4 0 2
 Тунис 2 0 1 1 3 5 −2 1
24 ноември 1963
Гана  1–1  Тунис Стадион Акра, Акра

26 ноември 1963
Гана  2–0  Етиопија Стадион Акра, Акра

28 ноември 1963
Етиопија  4–2  Тунис Стадион Акра, Акра

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Судан 2 1 1 0 6 2 +4 3
 Обединета Арапска Република 2 1 1 0 8 5 +3 3
 Нигерија 2 0 0 2 3 10 −7 0
24 ноември 1963
Обединета Арапска Република  6–3  Нигерија Стадион Кумаси, Кумаси

26 ноември 1963
Обединета Арапска Република  2–2  Судан Стадион Кумаси, Кумаси

28 ноември 1963
Судан  4–0  Нигерија Стадион Кумаси, Кумаси

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Трето место[уреди | уреди извор]

30 ноември 1963
Обединета Арапска Република  3–0  Етиопија Стадион Акра, Акра

Финале[уреди | уреди извор]

1 декември 1963
Гана  3–0  Судан Стадион Акра, Акра

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации (1963) 

Гана
1-ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]