Африкански куп на нации 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 2012
Африкански куп на нации 2012
Општо за првенството
Домаќин(и) Габон
Екваторска Гвинеја
      градови 4
      стадиони 4
Период на одржување 21 јануари - 12 февруари 2012
Број на учесници 15
Распределба на медалите
Шампион  Замбија
Второ место  Брег на Слоновата Коска
Трето место  Мали
Четврто место  Гана
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 32
Дадено голови 76  (2.38 по натпревар)
2008
2012 →

Африкански куп на нации во 2010 година — 28-мо африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Габон и Екваторска Гвинеја од 21 јануари - 12 февруари 2012 година. На ова првенство учество зеле 16 репрезентации. Вкупно биле одиграни 32 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Замбија.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Габон Либрвил Габон Франсевил Екваторска Гвинеја Бата Екваторска Гвинеја Малабо
Стадион д‘Агонџе Стадион Франсевил Стадион у Бати Нов стадион Малабу
Капацитет: 45.000 Капацитет: 40.000 Капацитет: 40.000 Капацитет: 15.250

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Квалификувани репрезентации
Земја Квалификуван Дата на квалификување Учество Најдобар пласман пласман
 Габон 00Домаќин 0029. јул 2007. 4 Четвртфинале (1996)
 Екваторска Гвинеја 01Домаќин 0029. јул 2007. 0 Дебитант
 Мали 10 Победник во група А 048 октомври 2011. 6 2. место (1972)
 Гвинеја 10Победник во група Б 048 октомври 2011. 9 2. место (1976)
 Замбија 10Победник во група Ц 048 октомври 2011. 14 2. место (1974,1994)
 Мароко 10Победник во група Д 059 октомври 2011. 13 Победник (1976)
 Сенегал 01Победник во група Е 033 септември 2011. 11 2. место (2002)
 Буркина Фасо 01Победник во група Ф 033 септември 2011. 7 4. место (1998)
 Нигер 10Победник во група Г 048 октомври 2011. 0 Дебитант
 Брег на Слоновата Коска 01Победник во група Х 025. јун 2011. 18 Победник (1992)
 Гана 10Победник во група И 048 октомври 2011. 17 Победник (1963, 1965, 1978, 1982)
 Ангола 10Победник во група Ј 048 октомври 2011. 5 Четвртфинале (2008, 2010)
 Боцвана 01Победник во група К 0126 март 2011. 0 Дебитант
 Тунис 10Другопласирани у групи К 048 октомври 2011. 14 Победник (2004)
 Либија 10 Другопласирани 048 октомври 2011. 2 2. место (1982)
 Судан 10 Другопласирани 059 октомври 2011. 7 Победник (1970)

Состав на шешири[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

 Екваторска Гвинеја
 Габон
 Гана
 Брег на Слоновата Коска

 Ангола
 Тунис
 Замбија
 Гвинеја

 Мали
 Сенегал
 Мароко
 Буркина Фасо

 Судан
 Либија
 Боцвана
 Нигер

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Пласирани во четвртфинале
Елиминирани од првенството

Група А[уреди | уреди извор]

21 јануари 2012
19:30
 Екваторска Гвинеја 1:0  Либија Стадион Бата, Бата
Гледачи: 35.000

21 јануари 2012
22:00
 Сенегал 1:2  Замбија Стадион Бата, Бата
Гледачи: 17.500

25 јануари 2012
18:05
 Либија 2:2  Замбија Стадион Бата, Бата
Гледачи: 1.500

25 јануари 2012
21:15
 Екваторска Гвинеја 2:1  Сенегал Стадион Бата, Бата
Гледачи: 35.000

29 јануари 2012
19:00
 Екваторска Гвинеја 0:1  Замбија Стадион Бата, Бата
Гледачи: 44.000

29 јануари 2012
19:00
 Либија 2:1  Сенегал Стадион Бата, Бата
Гледачи: 10.000
Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Замбија 3 2 1 0 5 3 +2 7
 Екваторска Гвинеја 3 2 0 1 3 2 +1 6
 Либија 3 1 1 1 4 4 0 4
 Сенегал 3 0 0 3 3 6 −3 0

Група Б[уреди | уреди извор]

22 јануари 2012
17:00
 Брег на Слоновата Коска 1:0  Судан Нов стадион Малабу, Малабо
Гледачи: 5.000

22 јануари 2012
20:00
 Буркина Фасо 1:2 {{{team2}}} Нов стадион Малабу, Малабо
Гледачи: 17.000

26 јануари 2012
17:00
 Судан 2:2  Ангола Нов стадион Малабу, Малабо
Гледачи: 2.500

26 јануари 2012
20:00
 Брег на Слоновата Коска 2:0  Буркина Фасо Нов стадион Малабу, Малабо
Гледачи: 4.000

30 јануари 2012
19:00
 Судан 2:1  Буркина Фасо Нов стадион Малабу, Малабо
Гледачи: 132

30 јануари 2012
19:00
 Брег на Слоновата Коска 2:0  Ангола Нов стадион Малабу, Малабо
Гледачи: 1.500
Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Брег на Слоновата Коска 3 3 0 0 5 0 +5 9
 Судан 3 1 1 1 4 4 0 4
 Ангола 3 1 1 1 4 5 -1 4
 Буркина Фасо 3 0 0 3 2 6 −4 0

Група Ц[уреди | уреди извор]

23 јануари 2012
17:00
 Габон 2:0  Нигер Стадион д‘Агонџе, Либервил
Гледачи: 38.000

23 јануари 2012
20:00
 Мароко 1:2  Тунис Стадион д‘Агонџе, Либервил
Гледачи: 18.000

27 јануари 2012
17:00
 Нигер 1:2  Тунис Стадион д‘Агонџе, Либервил
Гледачи: 20.000

27 јануари 2012
20:00
 Габон 3:2  Мароко Стадион д‘Агонџе, Либервил
Гледачи: 35.000

31 јануари 2012
19:00
 Габон 1:0  Тунис Стадион д‘Агонџе, Либервил
Гледачи: 22.000

31 јануари 2012
19:00
 Нигер 0:1  Мароко Стадион д‘Агонџе, Либервил
Гледачи: 4.000
Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Габон 3 3 0 0 6 2 +4 9
 Тунис 3 2 0 1 4 3 +1 6
 Мароко 3 1 0 2 4 5 −1 3
 Нигер 3 0 0 3 1 5 −4 0

Група Д[уреди | уреди извор]

24 јануари 2012
17:00
 Гана 1:0  Боцвана Стадион Франсевил, Франсевил
Гледачи: 5.000

}}


24 јануари 2012
20:00
 Мали 1:0  Гвинеја Стадион Франсевил, Франсевил
Гледачи: 10.000

}}


28 јануари 2012
17:00
 Боцвана 1:6  Гвинеја Стадион Франсевил, Франсевил
Гледачи: 4.000

}}


28 јануари 2012
20:00
 Гана 2:0  Мали Стадион Франсевил, Франсевил
Гледачи: 000

1 февруари 2012
19:00
 Боцвана 1:2  Мали Стадион Франсевил, Франсевил
Гледачи: 20.000

1 февруари 2012
19:00
 Гана 1:1  Гвинеја Стадион Франсевил, Франсевил
Гледачи: 5.500
Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Гана 3 2 1 0 4 1 +3 7
 Мали 3 2 0 1 3 3 0 6
 Гвинеја 3 1 1 1 7 3 +4 4
 Боцвана 3 0 0 3 2 9 −7 0

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

4 февруари 2012
17:00
 Замбија 3:0  Судан Стадион Бата, Бата
Гледачи: 2000

4 февруари 2012
20:00
 Брег на Слоновата Коска 3:0  Екваторска Гвинеја Нов стадион Малабу, Малабо
Гледачи: 12.500
}}

5 февруари 2012
17:00
 Габон 1:1  Мали Стадион д‘Агонџе, Либервил
Гледачи: 30.000

|score = 4:5


5 февруари 2012
20:00
 Гана 2:1 (пр.)  Тунис Стадион Франсевил, Франсевил
Гледачи: 8.000

Полуфинале[уреди | уреди извор]

8 февруари 2012
17:00
 Замбија 1:0  Гана Стадион Бата, Бата
Гледачи: 12.000

8 февруари 2012
20:00
 Мали 0:1  Брег на Слоновата Коска Стадион д‘Агонџе, Либервил
Гледачи: 32.000

Трето место[уреди | уреди извор]

11 февруари 2012
20:00
 Гана 0:2  Мали Нов стадион Малабу, Малабо
Гледачи: 15.000

}}

Финале[уреди | уреди извор]

12 февруари 2012
20:00
 Замбија 8:7  Брег на Слоновата Коска Стадион д‘Агонџе, Либервил