Африкански куп на нации 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 2008
African Cup of Nations Ghana 2008
Податоци
Домаќин Гана Гана
Траење 20 јануари - 10 февруари
Tимови 16 (од една конфедерација)
Стадион(и) (во 4 градови)
Шампиони Египет Египет (6 титула)
Статистика
Вкупно натпревари 32
Вкупно голови 99  (Ø 3.09 по натпревар)
Публика 714.000  (Ø 22.313 по натпревар)
Најдобар стрелец(и) Камерун Семјуел Ето (5 гола)
Најдобар играч Египет Хосни Абд Рабо

Инфокутијата е последен пат ажурирана на 13 февруари 2008.

Африканскиот куп на нации од 2008 (официјално име: 2008 MTN Africa Cup of Nations™) е 26. по ред африканско фудбалско првенство кое се одржа во Гана од 20 јануари до 10 февруари 2008 година. Вкупно се одиграа 32 натпревари.

На 8 јуни 2004 година Африканската фудбалска конфедерација на својата седница во египетскиот главен град Каиро соопшти дека Африканскиот куп на нации од 2008 ќе се одржи во Гана. На гласањето за домаќин, Гана оствари победа со 9:3 во гласови против Либија.

После 1963, 1978 и 2000 година, Гана веќе по четврти пат е домаќин на Африканскиот куп на нации. Во 2000 година, Гана, заедно со Нигерија беа првите домаќини кои заедно го организираа купот.

Египет, кој го совлада Камерун со 1-0 во финалето, како победник, автоматски се квалификува за Фудбалскиот куп на конфедерациите, кој ќе се одржи во Јужноафриканската република во 2009 година и таму ќе игра како единствен претставник на африканскиот континент.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Град Стадион Капацитет
Кумаси Стадион Баба Јара 44,000
Акра Стадион Охене Џан 44,000
Тамале Стадион Тамале 21,077
Секонди Такоради Стадион Секонди Такоради 21,077

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Шеснаесетте квалификанти на Африканскиот куп на нации 2008 обоени според групите во кој се сместени.

Групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Пое. Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР
Гана Гана 9 3 3 0 0 5 1 +4
Гвинеја Гвинеја 4 3 1 1 1 5 5 0
Мароко Мароко 3 1 0 2 1 7 6 +1
Намибија Намибија 1 3 1 2 1 2 7 -5
20 јануари 2008
17:00
Гана Гана 2 – 1
(Извештај)
Гвинеја Гвинеја Охене Џан, Акра
Публика: 35.000
Судија: Еди Мајлет Сејшели
А. Гијан гол 55' (пен)
Мунтари гол 90'
Калабане гол 65'

21 јануари 2008
15:00
Намибија Намибија 1 – 5
(Извештај)
Мароко Мароко Охене Џан, Акра
Публика: 2.000
Судија: Девине Евехе Камерун
Брендел гол 24' Алуди гол 1' гол 5' гол 28'
Сектиуи гол 40' (пен)
Зерка гол 74'

24 јануари 2008
17:00
Гвинеја Гвинеја 3 – 2
(Извештај)
Мароко Мароко Охене Џан, Акра
Публика: 15.000
Судија: Жероме Дарон Јужна Африка
Феиндоуно гол 11' гол 63' (пен)
Бангура гол 59'
Абоухеруане гол 60'
Уаду гол 90'

24 јануари 2008
19:30
Гана Гвинеја 1 – 0
(Извештај)
Намибија Намибија Охене Џан, Акра
Публика: 45.000
Судија: Качем Бенасер Тунис
Агогo гол 41'

28 јануари 2008
17:00
Гана Гана 2 – 0
(Извештај)
Мароко Мароко Охене Џан, Акра
Публика: 40.000
Судија: Муду Сове Гамбија
Есиен гол 26'
Мунтари гол 45'

28 јануари 2008
17:00
Гвинеја Гвинеја 1 – 1
(Извештај)
Намибија Намибија Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 1.000
Судија: Мухмед Сегонга Уганда
Јула гол 62' Брендел гол 80'

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Пое. Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР
Брегот на Слоновата Коска 9 3 3 0 0 8 1 +7
Нигерија Нигерија 4 3 1 1 1 2 1 +1
Мали Мали 4 3 1 1 1 1 3 -2
Бенин Бенин 0 3 0 0 3 1 7 -6
21 јануари 2008
17:00
Нигерија Нигерија 0 – 1
(Извештај)
Брег на Слоновата Коска БСК Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 20.000
Судија: Мухамед Бенуза Алжир
Калу гол 66'

21 јануари 2008
19:30
Мали Мали 1 – 0
(Извештај)
Бенин Бенин Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 20.000
Судија: Жероме Дамон Јужна Африка
Кануте гол 49' (пен)

25 јануари 2008
17:00
БСК Брег на Слоновата Коска 4 – 1
(Извештај)
Бенин Бенин Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 13.000
Судија: Кениас Маранге Зимбабве
Дрогба гол 40'
Ј. Туре гол 44'
Кејта гол 53'
Диндане гол 63'
Омотојоси гол 90'

25 јануари 2008
19:30
Нигерија Нигерија 0 – 0
(Извештај)
Мали Мали Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 16.000
Судија: Абдерахим Ел Арџун Мароко

29 јануари 2008
17:00
Нигерија Нигерија 2 – 0
(Извештај)
Бенин Бенин Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 4.000
Судија: Качем Бенакур Тунис
Микел гол 53'
Јакубу гол 86'

29 јануари 2008
17:00
БСК Брег на Слоновата Коска 3 – 0
(Извештај)
Мали Мали Охене Џан, Акра
Публика: 20.000
Судија: Еди Маилет Сејшели
Дрогба гол 9'
Зоро гол 54'
Саного гол 86'

Група Ц[уреди | уреди извор]

Тим Пое. Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР
Египет Египет 7 3 2 1 0 8 3 +5
Камерун Камерун 6 3 2 0 1 10 5 +5
Замбија Замбија 4 3 1 1 1 5 6 -1
Судан Судан 0 3 0 0 3 0 9 -9
22 јануари 2008
17:00
Египет Египет 4 – 2
(Извештај)
Камерун Камерун Баба Јара, Кумаси
Публика: 42.000
Судија: Моду Сове Гамбија
Хосни гол 14' (пен) гол 82'
Здиан гол 17' гол 45'
Ето гол 51' гол 90' (пен)

22 јануари 2008
19:30
Судан Судан 0 – 3
(Извештај)
Замбија Замбија Баба Јара, Кумаси
Публика: 35.000
Судија: Бадара Дијата Сенегал
Чаманга гол 2'
Ј. Муленга гол 50'
Ф. Катонгогол 59'

26 јануари 2008
17:00
Камерун Камерун 5 – 1
(Извештај)
Замбија Замбија Баба Јара, Кумаси
Публика: 10.000
Судија: Јуичи Нишимура Јапонија
Џереми гол 28'
Јоб гол 32' гол 82'
Емана гол 44'
Ето гол 66' (пен)
Х. Катонго гол 90'

26 јануари 2008
19:30
Египет Египет 3 – 0
(Извештај)
Судан Судан Баба Јара, Кумаси
Публика: 15.000
Судија: Кофи Коџиа Бенин
Хосни гол 29' (пен)
Абутрејка гол 78' гол 83'

30 јануари 2008
17:00
Камерун Камерун 3 – 0
(Извештај)
Судан Судан Тамале, Тамале
Публика: 10.000
Судија: Коку Џаупе Того
Ето гол 27' (пен) гол 90'
Ел Кидер гол 33' аг.

30 јануари 2008
17:00
Египет Египет 1 – 1
(Извештај)
Замбија Замбија Баба Јара, Кумаси
Публика: 2.000
Судија: Коман Кулибали Мали
Заки гол 15' Х. Катонго гол 88'

Група Д[уреди | уреди извор]

Тим Пое. Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР
Тунис Тунис 5 3 1 2 0 5 3 +2
Ангола 5 3 1 2 0 4 2 +2
Сенегал Сенегал 2 3 0 2 1 4 6 -2
Јужна Африка ЈАР 2 3 0 2 1 3 5 -2
23 јануари 2008
17:00
Тунис Тунис 2 – 2
(Извештај)
Сенегал Сенегал Баба Јара, Кумаси
Публика: 12.000
Судија: Јуичи Нишимура Јапонија
Јема гол 9'
Трауи гол 82'
Бајал Сал гол 45'
Камара гол 66'

23 јануари 2008
19:30
ЈАР Јужна Африка 1 – 1
(Извештај)
Ангола Баба Јара, Кумаси
Публика: 15.000
Судија: Коман Кулибали Мали
ван Херден гол 87' Манучо гол 29'

27 јануари 2008
17:00
Сенегал Сенегал 1 – 3
(Извештај)
Ангола Баба Јара, Кумаси
Публика: 10.000
Судија: Муду Сове Гамбија
Диање Фаје гол 20' Mанучо гол 50' гол 67'
Флавио гол 78'

27 јануари 2008
19:30
Тунис Тунис 3 – 1
(Извештај)
Јужна Африка ЈАР Баба Јара, Кумаси
Публика: 15.000
Судија: Коман Кулибали Мали
Сантос гол 8' гол 34'
Бен Сада гол 32'
Мфела гол 87'

31 јануари 2008
17:00
Сенегал Сенегал 1 – 1
(Извештај)
Јужна Африка ЈАР Тамале, Тамале
Публика: 15.000
Судија: Алекс Котеј Гана
А. Камара гол 36' ван Херден гол 14'

31 јануари 2008
17:00
Тунис Тунис 0 – 0
(Извештај)
Ангола Баба Јара, Кумаси
Публика: 10.000
Судија: Кофи Коџиа Бенин

Елиминации[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
3 февруари 2008. - Акра        
 Гана Гана  2
6 февруари 2008. - Акра
 Нигерија Нигерија  1  
 Гана Гана  0
4 февруари 2008. - Тамале
   Камерун Камерун  1  
 Тунис Тунис  2
10 февруари 2008. - Акра
 Камерун Камерун  3  
 Камерун Камерун  0
3 февруари 2008. - Кумаси
   Египет Египет  1
 Брег на Слоновата Коска БСК  5
7 февруари 2008. - Кумаси
 Гвинеја Гвинеја  0  
 Брег на Слоновата Коска БСК  1 Трето место
4 февруари 2008. - Секонди Такоради
   Египет Египет  4  
 Египет Египет  2  Гана Гана  4
  Ангола  1    Брег на Слоновата Коска БСК  2
9 февруари 2008. - Кумаси

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

3 февруари 2008
17:00
Гана 2 - 1
(Извештај)
Нигерија Нигерија Охене Џан, Акра
Публика: 45.000
Судија: Мухамед Бенуза Алжир
Есиен гол 45+2'
Агого гол 83'
Јакубу гол 35' (пен)

3 февруари 2008
20:30
БСК 5 - 0
(Извештај)
Гвинеја Гвинеја Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 20.000
Судија: Шамел Хаимуди Алжир
Кејта гол 25'
Дрогба гол 70'
Калу гол 72' гол 81'
Б. Коне гол 85'

4 февруари 2008
17:00
Египат 2 - 1
(Извештај)
Ангола Ангола Баба Јара, Кумаси
Публика: 40.000
Судија: Јуичи Нишимура Јапонија
Хосни гол 23' (пен)
Заки гол 38'
Манучо гол 27'

4 февруари 2008
20:30
Тунис 2 – 3 (п.п.)
(Извештај)
Камерун Камерун Тамале, Тамале
Публика: 20,000
Судија: Коман Кулибали Мали
Бен Сада гол 34'
Чикауи гол 81'
Мбиа гол 18' гол 93'
Џереми гол 27'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

6 февруари 2008
17:00
Гана Гана 0 – 1
Камерун Охене Џан, Акра
Публика: 40.000
Судија: Абдерахим Ел Аржуне Мароко
Нконг гол 72'

7 февруари 2008
20:30
Брег на Слоновата Коска БСК 1 – 4
Египет Баба Јара, Кумаси
Публика: 45.000
Судија: Еди Маилет Сејшели
Кејта гол 63' Фати гол 12'
Заки гол 61' гол 67'
Абутрејка гол 90+1'

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

9 февруари 2008
17:00
Гана Гана 4 – 2
(Извештај)
Брег на Слоновата Коска БСК Баба Јара, Кумаси
Публика: 45,000
Судија: Џером Дамон Јужна Африка
Мунтари гол 10'
Овусу-Абеи гол 73'
Агого гол 80'
Драмани гол 85'
Саного гол 24' гол 32'

Финале[уреди | уреди извор]

10 февруари 2008
17:00
Камерун Камерун 0 – 1 Египет Охене Џан, Акра
Публика: 50,000
Судија: Кофи Коџиа Бенин
Абутрејка гол 77'
Африкански куп на нации
Шампиони 2008

Египет
шеста титула

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

5 голови
4 голови
3 голови

Надворешни врски[уреди | уреди извор]