Африкански куп на нации 1965

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1965
Општо за првенството
Домаќин(и) Тунис
      стадиони 4
Период на одржување 12 ноември - 21 ноември 1965
Број на учесници 6
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Гана
Silver medal.svg Второ место  Тунис
Bronze medal.svg Трето место  Брег на Слоновата Коска
Четврто место  Сенегал
Статистички податоци за првенството
1963
1968

Африкански куп на нации во 1965 година — 5-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Тунис од 12 ноември - 21 ноември 1965 година. На ова првенство учество зеле 6 репрезентации. Вкупно биле одиграни 8 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Гана.

Учесници[уреди | уреди извор]

Репрезентација Број на
учества
Последно
учество
Најдобар
пласман
 Конго-Леополдвил 1 нема Дебитант
 Етиопија 5 1963 Победник (1962)
 Гана 2 1963 Победник (1963)
 Брег на Слоновата Коска 1 нема Дебитант
 Сенегал 1 нема Дебитант
 Тунис (host) 3 1963 Трето место (1962)

Стадиони[уреди | уреди извор]

Тунис

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Tunisia" does not exist

Sfax
Стадион Шедли Зуитен Стадион Талеб Мири
Tunis - Stade Municipal Géo André.jpg
Капацитет: 20,000 Капацитет: 11,000
Сус Бизерта
Stade Bou Ali Lahouar Стадион Бизерта
No image available.svg No image available.svg
Капацитет: 6,500 Капацитет: 2,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Прво пласираните екипи во финале
Второ пласираните екипи за трето место

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Тунис 2 1 1 0 4 0 +4 3
 Сенегал 2 1 1 0 5 1 +4 3
 Етиопија 2 0 0 2 1 9 −8 0
12 ноември 1965
Тунис  4–0  Етиопија Стадион Шедли Зуитен, Тунис

14 ноември 1965
Сенегал  0–0  Тунис Стадион Шедли Зуитен, Тунис

19 ноември 1965
Сенегал  5–1  Етиопија Стадион Шедли Зуитен, Тунис

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Гана 2 2 0 0 9 3 +6 4
 Брег на Слоновата Коска 2 1 0 1 4 4 0 2
 Конго-Леополдвил 2 0 0 2 2 8 −6 0
12 ноември 1965
Гана  5–2  Конго-Леополдвил Стадион Сус, Сус

14 ноември 1965
Брег на Слоновата Коска  3–0  Конго-Леополдвил Стадион Талеб Мири, Сфакс

19 ноември 1965
Гана  4–1  Брег на Слоновата Коска Стадион Бизерта, Бизерта

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Трето место[уреди | уреди извор]

21 ноември 1965
Сенегал  0–1  Брег на Слоновата Коска Стадион Шедли Зуитен, Тунис

Финале[уреди | уреди извор]

21 ноември 1965
Гана  3–2
(прод.)
 Тунис Стадион Шедли Зуитен, Тунис
Гледачи: 16,000

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1965 

Гана
2-ра титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]