21 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< ноември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

21 ноември е 325-иот ден во годината според григоријанскиот календар (326-и во престапна година). Остануваат 40 денови до крајот на годината.

Настани:

1992  Во Скопје е одржан Првиот конгрес на Лигата за демократија.
1994  Во Солунското пристаниште се блокирани 19.500 тони американска пченка за Македонија.

Родени:

1658  Хенри Персел — најзначаен англиски барокен композитор.
1694  Франсоа Волтер — француски писател, историчар и филозоф.
1818  Луис Хенри Морган — американски етнолог и социолог.
1875  Никола Петров Русински — истакната личност на националната историја на македонскиот народ, социјалист и револуционер.
1988  Питер Сери — белгиски велосипедист.
1992  Михаел Коларж — словачки велосипедист.

Починале:

1844  Иван Андреевич Крилов — руски писател, најпознат по своите басни.
1874  Маријано Фортуни — шпански сликар.

Празници:

Светски ден на телевизијата
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември