Михаел Коларж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Михаел Коларж
Коларж (2018)
Лични податоци
Цело имеМихаел Коларж
Роден21 ноември 1992 (1992-11-21) (26 г.)
Жилина,  Словачка
Податоци за клубот
Дисциплина
  • Друмски велосипедизам (повлечен)
  • Планински велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
2012–2013
2014–2016
2017-2018
Дукла Тренчин-Трек
Тинкоф-Саксо
Бора-Хансгрое
Последна промена
19 јануари 2019

Михаел Коларж (словачки: Michael Kolář; р. 21 ноември 1992 во Жилина) — словачки планински велосипедист, кој настапува во дисциплината ендуро. Исто така настапувал како друмски велосипедист во периодот 2012-2018 за екипите Дукла Тренчин-Трек, Тинкоф и Бора-Хансгрое.[1]

За сезоната 2014, Коларж се приклучил на екипата Тинкоф-Саксо, а претходно возел на екипата Дукла Тренчин-Трек.[2] Учествувал во двете победи на Светското првенство на Петер Саган за Словачка во 2015 и во 2016 година. Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
2. Челинџ Бен Гирир
5. Јурмала ГП
2013
1. Кошице-Мишколц
1. Бања Лука-Белград
1. Етапа 2 Карпатија Куриер Пат
1. Етапа 3 Трка околу Србија
6. Трофее де л’Аниверсаир
2015
1. Етапа 5 Трка околу Словачка
2. Гран при д’Изберг
2016
1. Етапа 5 (ТТТ) Трка околу Хрватска
2017
10. Европско друмско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kolar announces retirement from racing after national championships“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 25 јуни 2018 (посет. 2 јануари 2019 г).
  2. Два нови членови за Тим Саксо-Банк“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 16 ноември 2013 (посет. 23 декември 2013 г).
  3. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. конс. 17 август 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]