Солунско пристаниште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Солунско пристаниште
Поглед на пристаништето
Местоположба
Земја Грција
Место Солун
Податоци
СтопанисувачThessaloniki Port Authority (Предлошка:Athex)
СопсвеникSouth Europe Gateway Thessaloniki Ltd (67%)[1]
Deutsche Invest Equity Partners GmbH – 47%
Terminal Link SAS – 33%
Belterra Investments Ltd – 20%

HRADF (7.27%)[2]
Other Shareholders (25.73%)[3]
ВидNatural/Artificial
Големина155 ha (1.55 sq km)
Вработени2,200[4] (2014)
Генерален менаџерСотириос Теофанис
Статистики
Дојдовни пловила 3,064 пловила (2014)[5]
Годишна товарна тонажа 18,127,224 тони (2010)[5]
Годишен контејнерски обем 293,282 TEU's (2014)[5]
Патнички сообраќај 180,755 people (2010)[5]
Годишен приход€54.23 милиони (2017)
Заработка€7.335 милиони (2017)
Портал
www.thpa.gr
Царината, денес патнички терминал, во раните 1900-ти.
Пристаништето денес.

Солунското пристаниште (грчки: Λιμάνι της Θεσσαλονίκης) — едно од најголемите грчки пристаништа и едно од најголемите пристаништа на Егејско Море, со вкупен годишен капацитет од 16 милиони тони (7 милиони тони цврст товар и 9 милиони тони течен товар). Како слободно пристаниште, исто така функционира како главна порта за Балканот и југоисточна Европа.

Пристаништето во Солун исто така е второ најголемо контејнерно пристаниште во Грција, после пристаништето во Пиреја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-06-16. Посетено на 2019-04-04.
  2. http://www.huffingtonpost.gr/2017/04/24/eidiseis-oikonoma-deutsche-invest-cma-cgm-savvidi-67-olth-prosfora-limani-thessaloniki_n_16209302.html
  3. „Invitation to submit an expression of interest for the acquisition of a majority stake in the share capital of Thessaloniki Port Authority S.A.“ (PDF). hradf.com. Hellenic Republic Asset Development Fund. 14 April 2014. Посетено на 9 April 2016.[мртва врска]
  4. „Port of Thessaloniki number of employees“. Архивирано од изворникот на 2015-09-25. Посетено на 2019-04-04.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „Statistical Data 2010“ (PDF). Thessaloniki Port Authority. Посетено на 19 April 2011.