Луис Хенри Морган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Morgan.jpg
Роден Луис Хенри Морган
Lewis Henry Morgan
21 ноември 1818
Аурора, Њујорк, САД
Починал 17 декември 1881
Рочестер, Њујорк, САД
Познат (овде треба да стои по што е позната личноста. пр. „по улогата во Бетмен“)
Занимање Антрополог
Татко
Родители Џедедија и Хариер (Стил) Морган

Луис Хенри Морган (англиски: Lewis Henry Morgan) (21 ноември 181817 декември 1881) бил американски етнолог и социолог. Неговите студии за животот на американските Индијанци му послужија на Енгелс како основа за книгата „Потеклото на фамилијата, приватната сопственост и државата“.