Прејди на содржината

Светски ден на телевизијата

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светскиот ден на телевизијата (англиски: World Television Day, шпански: Día Mundial de la Televisión, француски: Journée internationale de la télévision, руски: Всемирный день телевидения) се одбележува на 21 ноември секоја година во чест на телевизијата и денот на одржувањето на првиот Светски телевизиски форум (1996). Денот е прогласен со решение на Генералното собрание на ООН во март 1996 г.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Генерално собрание на ООН Седница бр. 51 Решение 205. Прогласување на 21 за Светски ден на телевизијата A/RES/51/205 17 декември 1996. посет. 9 јули 2008 г. (англиски)