Питер Сери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Питер Сери
Сери на Тур де л’Ен 2014
Лични податоци
Цело имеПитер Сери
ПрекарСеритје (Serrytje)[1]
Роден21 ноември 1988 (1988-11-21) (33 г.)
Алтер,  Белгија
Висина1,86 м[1]
Маса66 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубКвик-Степ Алфа Винил Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач[1]
Аматерски клубови
2010 Јонг Вландерен-Баукнехт
Професионални клубови
2011–2012

2013–
Топспорт Вландерен-Меркатор
Омега Парма-Квик Степ
Последна промена
26 јануари 2019

Питер Сери (холандски: Pieter Serry; р. 21 ноември 1988) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Квик-Степ Алфа Винил Тим.[2]

Паднал на втората етапа на Џиро д’Италија 2015 и бил приморан да се повлече од трката.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
5. Краен пласман Тур де Пиринеи
4. Краен пласман Чинтуро де л’Емпорда
2011
2. Де Вламсе Пејл
9. Катекурс
9. Краен пласман Трка околу Баварија
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
2012
3. Брабантсе Пејл
6. Краен пласман Трка околу Норвешка
2013
7. Џиро ди Ломбардија
8. Класика де Сан Себастијан
2014
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
3. Национално хронометарско првенство
6. Трофео Сера де Трамунтана
10. Класик Сид-Ардеш
2015
4. Краен пласман Трка околу Чешка
1. Етапа 1 (ТТТ)
6. Национално хронометарско првенство
7. Класик Сид-Ардеш
2016
4. Краен пласман Тур Ла Прованс
4. Класик Сид-Ардеш
5. Класик Ла Дром
6. Национално хронометарско првенство
2017
9. Велосипедски класик Бруге
10. Краен пласман Вуелта а Сан Хуан
2018
3. Краен пласман Тур де Валони
4. Национално друмско првенство
4. Брабантсе Пејл
5. Вуелта а Мурсија
9. Страде Бјанке
9. Класик Ла Дром

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 74 СО 70 105
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 50 СО 62 112 88

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Питер Сери“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. Посетено на 26 октомври 2013.
  2. „Омега Парма-Квик Степ (OPQ) – БЕЛ“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 9 јануари 2013.
  3. „Crashes send peloton sprawling on Giro d'Italia stage 2“. Cycling News. Посетено на 11 мај 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]