Африкански куп на нации 1990

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1990
Африкански куп на нации 1990
Општо за првенството
Домаќин(и) Алжир
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 2 март - 16 март 1990
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Камерун
Silver medal.svg Второ место  Нигерија
Bronze medal.svg Трето место  Алжир
Четврто место  Мароко
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1988
1992

Африкански куп на нации во 1990 година — 17-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Алжир од 2 март - 16 март 1990 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Алжир.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Алжир Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Algeria" does not exist Анаба
Стадион 5 јули Стадион 19 мај
Капацитет: 95,000 Капацитет: 56,000
Olimpiai Komplexum, szemben az 1962. július 5.-e Stadion. Fortepan 100571.jpg Stade 19 Mai 1956 (Annaba).jpg

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Алжир 3 3 0 0 10 1 +9 6
 Нигерија 3 2 0 1 3 5 −2 4
 Брег на Слоновата Коска 3 1 0 2 3 5 −2 2
 Египет 3 0 0 3 1 6 −5 0
2 март 1990
Алжир  5–1  Нигерија Стадион 5 јули, Алжир
Гледачи: 65.000
Извештај

2 март 1990
Брег на Слоновата Коска  3–1  Египет Стадион 5 јули, Алжир
Гледачи: 7.000
Извештај

5 март 1990
Нигерија  1–0  Египет Стадион 5 јули, Алжир
Гледачи: 45.000
Извештај

5 март 1990
Алжир  3–0  Брег на Слоновата Коска Стадион 5 јули, Алжир
Гледачи: 75.000
Извештај

8 март 1990
Нигерија  1–0  Брег на Слоновата Коска Стадион 5 јули, Алжир
Гледачи: 80.000
Извештај

8 март 1990
Алжир  2–0  Египет Стадион 5 јули, Алжир
Гледачи: 85.000
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Замбија 3 2 1 0 2 0 +2 5
 Сенегал 3 1 2 0 2 0 +2 4
 Камерун 3 1 0 2 2 3 −1 2
 Кенија 3 0 1 2 0 3 −3 1
3 март 1990
Замбија  1–0  Камерун Стадион 19 мај, Анаба
Гледачи: 8.000
Извештај

3 март 1990
Сенегал  0–0  Кенија Стадион 19 мај, Анаба
Гледачи: 8.000
Извештај

6 март 1990
Замбија  1–0  Кенија Стадион 19 мај, Анаба
Гледачи: 6.000
Извештај

6 март 1990
Сенегал  2–0  Камерун Стадион 19 мај, Анаба
Гледачи: 12.000
Извештај

9 март 1990
Замбија  0–0  Сенегал Стадион 19 мај, Анаба
Гледачи: 10.000
Извештај

9 март 1990
Камерун  2–0  Кенија Стадион 19 мај, Анаба
Гледачи: 6.000
Извештај

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
12 март – Анаба
   Замбија 0  
   Нигерија 2  
 
16 март – Алжир
       Нигерија 0
     Алжир 1
Трето место
12 март – Алжир 15 март – Алжир
   Алжир 2    Замбија   1
   Сенегал 1      Сенегал   0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

12 март 1990
Замбија  0–2  Нигерија Стадион 19 мај, Анаба
Гледачи: 12.000
Извештај

12 март 1990
Алжир  2–1  Сенегал Стадион 5 јули, Алжир
Гледачи: 65.000
Извештај

Трето место[уреди | уреди извор]

15 март 1990
Замбија  1–0  Сенегал Стадион 5 јули, Алжир
Гледачи: 3.000
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

16 март 1990
16:00
Алжир  1–0  Нигерија Стадион 5 јули, Алжир
Гледачи: 105.032
Судија: Jean-Fidèle Diramba (Gabon)
Извештај

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1990 

Алжир
1-ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]