Прејди на содржината

Анаба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анаба

Анабаарапски عنّابة, поранешен Бон, Bône) е град во североисточниот агол на Алжир, близу реката Вади Сејбус и туниската граница. Тој се наоѓа во провинцијата Анаба. Има 464,740 (2019) жители[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2008 census“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 21 July 2011.