Африкански куп на нации 2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 2002
Африкански куп на нации 2002
Општо за првенството
Домаќин(и) Мали
      градови 5
      стадиони 6
Период на одржување 19 јануари - 10 февруари 2002
Број на учесници 16
Распределба на медалите
Шампион  Камерун
Второ место  Сенегал
Трето место  Нигерија
Четврто место  Мали
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 32
Дадено голови 48  (1.5 по натпревар)
2000
2004

Африкански куп на нации во 2002 година — 23-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Мали од 19 јануари - 10 февруари 2002 година. На ова првенство учество зеле 16 репрезентации. Вкупно биле одиграни 32 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Камерун.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Mali" does not exist Бамако
Стадион 26 март
Капацитет: 55,000
Бамако
Стадион Мобидо Кеита
Капацитет: 30,000
Кајес Мопти Сегу Сикасо
Стадион Кајес Стадион Барема Бокум Стадион Амари Доу Стадион Бабема Траоре
Капацитет: 15,000 Капацитет: 15,000 Капацитет: 15,000 Капацитет: 15,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Нигерија 3 2 1 0 2 0 +2 7
 Мали 3 1 2 0 3 1 +2 5
 Либерија 3 0 2 1 3 4 −1 2
 Алжир 3 0 1 2 2 5 −3 1
19 јануари 2002
16:00
Мали  1–1  Либерија Стадион 26 март, Бамако
Гледачи: 50,000

21 јануари 2002
16:00
Алжир  0–1  Нигерија Стадион 26 март, Бамако
Гледачи: 10,000

24 јануари 2002
19:00
Мали  0–0  Нигерија Стадион 26 март, Бамако
Гледачи: 50,000

25 јануари 2002
19:30
Либерија  2–2  Алжир Стадион 26 март, Бамако
Гледачи: 4,000

28 јануари 2002
18:00
Мали  2–0  Алжир Стадион 26 март, Бамако
Гледачи: 50,000

28 јануари 2002
18:00
Либерија  0–1  Нигерија Стадион Барема Бокум, Мопти
Гледачи: 9,000

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Јужна Африка 3 1 2 0 3 1 +2 5
 Гана 3 1 2 0 2 1 +1 5
 Мароко 3 1 1 1 3 4 −1 4
 Буркина Фасо 3 0 1 2 2 4 −2 1
20 јануари 2002
19:30
Јужна Африка  0–0  Буркина Фасо Stade Amare Daou, Сегу
Гледачи: 12,000

21 јануари 2002
16:00
Мароко  0–0  Гана Stade Amare Daou, Сегу
Гледачи: 4,000

24 јануари 2002
16:00
Јужна Африка  0–0  Гана Stade Amare Daou, Сегу
Гледачи: 5,000

26 јануари 2002
15:30
Буркина Фасо  1–2  Мароко Stade Amare Daou, Сегу
Гледачи: 6,000

30 јануари 2002
16:00
Јужна Африка  3–1  Мароко Stade Amare Daou, Сегу
Гледачи: 3,000

30 јануари 2002
16:00
Буркина Фасо  1–2  Гана Стадион Барема Бокум, Мопти
Гледачи: 15,000

Група В[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Камерун 3 3 0 0 5 0 +5 9
 ДР Конго 3 1 1 1 3 2 +1 4
 Того 3 0 2 1 0 3 −3 2
 Брег на Слоновата Коска 3 0 1 2 1 4 −3 1
20 јануари 2002
17:30
Камерун  1–0  ДР Конго Стадион Бабема Траоре, Сикасо
Гледачи: 15,000

21 јануари 2002
18:00
Того  0–0  Брег на Слоновата Коска Стадион Бабема Траоре, Сикасо
Гледачи: 15,000

25 јануари 2002
17:30
Камерун  1–0  Брег на Слоновата Коска Стадион Бабема Траоре, Сикасо
Гледачи: 15,000

26 јануари 2002
17:30
ДР Конго  0–0  Того Стадион Бабема Траоре, Сикасо
Гледачи: 7,000

29 јануари 2002
16:00
Камерун  3–0  Того Стадион Бабема Траоре, Сикасо
Гледачи: 6,000

29 јануари 2002
16:00
ДР Конго  3–1  Брег на Слоновата Коска Стадион Кајес, Кајес
Гледачи: 12,000

Група Г[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Сенегал 3 2 1 0 2 0 +2 7
 Египет 3 2 0 1 3 2 +1 6
 Тунис 3 0 2 1 0 1 −1 2
 Замбија 3 0 1 2 1 3 −2 1
20 јануари 2002
15:30
Египет  0–1  Сенегал Стадион Мобидо Кеита, Бамако
Гледачи: 20,000

21 јануари 2002
19:00
Замбија  0–0  Тунис Стадион Мобидо Кеита, Бамако
Гледачи: 6,000

25 јануари 2002
15:30
Египет  1–0  Тунис Стадион Мобидо Кеита, Бамако
Гледачи: 3,000

26 јануари 2002
19:30
Сенегал  1–0  Замбија Стадион Мобидо Кеита, Бамако
Гледачи: 20,000

31 јануари 2002
16:00
Египет  2–1  Замбија Стадион Мобидо Кеита, Бамако
Гледачи: 10,000

31 јануари 2002
16:00
Сенегал  0–0  Тунис Стадион Кајес, Кајес
Гледачи: 8,000

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
3 февруари 19:00 - Бамако        
   Нигерија   1
7 февруари 16:00 - Бамако
   Гана   0  
   Нигерија   1
4 февруари 19:00 - Бамако
     Сенегал (aet)   2  
   Сенегал   2
10 февруари 16:00 - Бамако
   ДР Конго   0  
   Сенегал   0 (2)
3 февруари 16:00 - Кајес
     Камерун (pen)   0 (3)
   Јужна Африка   0
7 февруари 19:00 - Бамако
   Мали   2  
   Мали   0 Трето место
4 февруари 16:00 - Сикасо
     Камерун   3  
   Камерун   1    Нигерија   1
   Египет   0      Мали   0
9 февруари 16:00 - Мопти


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

3 февруари 2002
16:00
Јужна Африка  0–2  Мали Стадион Кајес, Кајес
Гледачи: 15,000

3 февруари 2002
19:00
Нигерија  1–0  Гана Стадион 26 март, Бамако
Гледачи: 25,000

4 февруари 2002
16:00
Камерун  1–0  Египет Стадион Бабема Траоре, Сикасо
Гледачи: 15,000

4 февруари 2002
19:00
Сенегал  2–0  ДР Конго Стадион Мобидо Кеита, Бамако
Гледачи: 25,000

Полуфинале[уреди | уреди извор]

7 февруари 2002
16:00
Нигерија  1–2
(прод.)
 Сенегал Стадион Мобидо Кеита, Бамако
Гледачи: 20,000

7 февруари 2002
19:00
Мали  0–3  Камерун Стадион 26 март, Бамако
Гледачи: 50,000

Трето место[уреди | уреди извор]

9 февруари 2002
16:00
Нигерија  1–0  Мали Стадион Барема Бокум, Мопти
Гледачи: 15,000

Финале[уреди | уреди извор]

13 февруари 2002
15:00
Сенегал  0–0
(прод.)
(2–3 пен.)
 Камерун Стадион 26 март, Бамако
Гледачи: 50,000
  Пенали  
2–3

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 2002  

Камерун
4-та титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]