Фудбалска репрезентација на Мали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалска репрезентација на Мали
Прекари(и)Les Aigles (Орлите)
СојузМалиска фудбалска федерација
КонфедерацијаКАФ (Африка)
СелекторМохамед Магасуба
КапитенХамари Траоре
Најмногу настапиСејду Кеита (102)[1]
Најдобар стрелецСејду Кеита (25)
Домашен стадионСтадион 26ти Март
Домашни бои
Гостински бои
Првенство на африкански нации
Учества3 (Прво во2011)
Најдобар резултатВицепрваци (2016, 2020)

Фудбалската репрезентација на Мали (француски: Équipe nationale de football du Mali) го претставува Мали во машкиот меѓународен фудбал и е управуван од Малиската фудбалска федерација. Прекарот на тимот е Les Aigles (Орлите). Тие се вклучени во натпреварувањата на ФИФА и Конфедерацијата на африканскиот фудбал (КАФ).

Додека Мали е голема младинска фудбалска сила и во Африка и во светот, тие никогаш не се квалификувале за ниту една завршница на Светското првенство во историјата. Тие се квалификувале во Африканскиот куп на нации во 12 наврати.

Мали биле суспендирани од ФИФА на 17 март 2017 година поради „мешање на владата“ во националната фудбалска асоцијација, имено распуштање на нејзиниот извршен комитет.[2] Сепак, репрезентацијата била повторно вклучена од ФИФА на 29 април, откако извршниот комитет бил повторно воспоставен од владата на Мали.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Мали стигнал до финалето на Африканскиот куп на нации 1972, но загубил со 3–2 од Конго. Тие не успеале повторно да се квалификуваат за финалето сè до 1994 година кога стигнале до полуфиналето, достигнување повторено во 2002, 2004 и 2012 година.

Тие го одиграле својот прв натпревар од квалификациите за Светското првенство во 2000 година. Како дел од квалификациите на КАФ за Светското првенство 2002, Мали загубил во прелиминарната рунда од Либија. Две години подоцна, земјата била домаќин на Африканскиот куп на нации 2002.[4]

Тимот на Мали до 23 години успеал да се квалификува за Летните олимписки игри 2004 во Грција. Тимот чиј тренер бил Чеик Коне успеал да стигне до четвртфиналето на олимпискиот турнир пред да загуби од Италија.[5]

Во квалификациите за Светското првенство 2006 , Мали ја победил Гвинеја-Бисао во прелиминарните натпревари. Во резултатот од втората рунда, Мали завршил на петтото место во својата група. На 27 март 2005 година, избувнале немири во Бамако откако Мали загубил во квалификацискиот натпревар за Светското првенство од Того, со 2–1 по гол во последната минута.[6]

Во Африканскиот куп на нации 2010, Мали се нашол во фудбалските наслови бидејќи се вратил по губењето од 4-0 на единаесет минути до крајот и да израмни 4-4 со Ангола.[7] Се смета за едно од најдобрите враќања во последно време, заедно со познатиот кам-бек на Шведска против Германија во квалификациите за Светското првенство 2014 со ист резултат.

Добавувачи на спортската опрема[уреди | уреди извор]

Производител Период
Италија Kappa 1998–2003
Франција Baliston 2003–2007
Франција Airness 2007-

Тимски почести[уреди | уреди извор]

Континентални турнири[уреди | уреди извор]

Вицепрваци (1): 1972
  • Првенство на африкански нации
Вицепрваци (1): 2016, 2020

Други турнири и купови[уреди | уреди извор]

Куп на Амилкар Кабрал
Прваци (3): 1989, 1997, 2007
Вицепрваци (4): -

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Seydou Keïta – Century of International Appearances“. rsssf.com. Rec. Sport Soccer Statistics Foundation. 12 март 2015.
  2. „FIFA Suspends Malian Football Association (FEMAFOOT)“. FIFA. 17 март 2017. Архивирано од изворникот на 18 март 2017. Посетено на 5 мај 2022.
  3. „Caf [sic] confirm Mali's suspension has been lifted by Fifa [sic]“. BBC. Посетено на 5 мај 2022.
  4. „Mali 2002 - The African Cup Of Nations XXIII - The Qualification“. the-shot.com. The Shot. Посетено на 5 мај 2022.
  5. „Italy down brave Mali in extra time (1:0)“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 21 август 2004. Архивирано од изворникот на 14 јули 2014. Посетено на 5 мај 2022.
  6. „Mali soccer fans burn cars, riot after World Cup qualifier“. usatoday.com. The Associated Press. 28 март 2005. Посетено на 5 мај 2022.
  7. „Angola 4–4 Mali“. BBC Sport. 10 јануари 2010. Посетено на 5 мај 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]