Светско првенство во фудбал 2006

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство на ФИФА 2006 г. — Германија
FIFA Fußball-Weltmeisterschaft Deutschland 2006
Официјално лого
Официјално лого
Тимови 32
(вкупно во квалификации: 197)
Домаќин Германија
Победник Flag of Italy.svg Италија (4-та титула)
Одиграни натпревари 62
Дадени голови 147
(2.37 по натпревар)
Публика 3,353,655
(54,091 по натпревар)
Најдобар стрелец Flag of Germany.svg Мирослав Клосе - 5 гола

Светското Првенство во Фудбал 2006 беше 18-тото издание на ФИФА Светското Првенство во фудбал, квадренијалниот турнир на меѓународната асоцијација за фудбал. Беше одржано од 9 јуни до 9 јули 2006 во Германија, која го доби правото да биде домаќин на настанот во јули 2000. Италија го освои своето четврто првенство, поразувајќи ја Франција со 5–3 на пенали по продолженија кои завршија со нерешен резултат 1-1. Германија ја порази Португалија со 3-1 и го освои третото место.

Тимовите на 198 национални фудбалски асоцијации од сите шест континенти учествуваа во квалификациониот процес кој започна во декември 2003. Триесет и два тима се квалификуваа од овој процес за завршниот турнир.

Стадиони[уреди | уреди извор]

12 германски градови биле избрани за домаќини на завршниот турнир. Подолу прикажаните капацитети на стадионите важат само за места за седење. Многу од стадионите имаат поголем капацитет во домашното првенство, бидејќи некои седишта се заменуват со тераси.

За време на Светското првенство, многу од стадионите добиле други имиња, бидејќи ФИФА забранува реклами во имињата на стадионите доколку не се официјални ФИФА спонзори. Така на пример, наместо Алијанц Арена за време на првенството се користело Стадион Минхен (или на германски: „FIFA WM-Stadion Munchen“). Овие имиња се прикажани во табелата. Од сите стадиони, само оној во Лајпциг е во поранешна Источна Германија.

Берлин Дортмунд Минхен Штутгарт
Олимписки стадион Сигнал Идуна Парк
(Стадион Дортмунд)
Алијанц Арена
(Стадион Минхен)
Стадион Готлиб Дајмлер
52°30′53″N 13°14′22″E / 52.51472° СГШ; 13.23944° ИГД / 52.51472; 13.23944 (Olympiastadion (Berlin)) 51°29′33.25″N 7°27′6.63″E / 51.4925694° СГШ; 7.4518417° ИГД / 51.4925694; 7.4518417 (Signal Iduna Park) 48°13′7.59″N 11°37′29.11″E / 48.2187750° СГШ; 11.6247528° ИГД / 48.2187750; 11.6247528 (Allianz Arena) 48°47′32.17″N 9°13′55.31″E / 48.7922694° СГШ; 9.2320306° ИГД / 48.7922694; 9.2320306 (Mercedes-Benz Arena)
Капацитет: 74.176 Капацитет: 67.000 Капацитет: 66.016 Капацитет: 54.267
Berliner Olympiastadion night.jpg WM2006 BRA-JPN2.JPG München - Allianz-Arena (Luftbild).jpg Gottlieb-Daimler-Stadion Stuttgart innen.JPG
Гелзенкирхен Хамбург
Фелтинс-Арена
(Стадион Гелзенкирхен)
АОЛ Арена
(Стадион Хамбург)
51°33′16.21″N 7°4′3.32″E / 51.5545028° СГШ; 7.0675889° ИГД / 51.5545028; 7.0675889 (Veltins-Arena) 53°35′13.77″N 9°53′55.02″E / 53.5871583° СГШ; 9.8986167° ИГД / 53.5871583; 9.8986167 (AOL Arena)
Капацитет: 53.804 Капацитет: 51.055
Schalke Porto CL0708 2.jpg AOL-Arena.jpg
Франкфурт Келн
Комерцбанк Арена
(Стадион Франкфурт)
Стадион РајнЕнерги
(Стадион Келн)
50°4′6.86″N 8°38′43.65″E / 50.0685722° СГШ; 8.6454583° ИГД / 50.0685722; 8.6454583 (Commerzbank Arena) 50°56′0.59″N 6°52′29.99″E / 50.9334972° СГШ; 6.8749972° ИГД / 50.9334972; 6.8749972 (RheinEnergie Stadion)
Капацитет: 48.132 Капацитет: 46.134
FIFA WM06 Stadion Koeln.jpg
Хановер Лајпциг Кајзерслаутерн Нирнберг
ХДИ-Арена
(Стадион Хановер)
Централен стадион Стадион Фриц Валтер Франкенстадион
52°21′36.24″N 9°43′52.31″E / 52.3600667° СГШ; 9.7311972° ИГД / 52.3600667; 9.7311972 (AWD-Arena) 51°20′44.86″N 12°20′53.59″E / 51.3457944° СГШ; 12.3482194° ИГД / 51.3457944; 12.3482194 (Zentralstadion) 49°26′4.96″N 7°46′35.24″E / 49.4347111° СГШ; 7.7764556° ИГД / 49.4347111; 7.7764556 (Fritz Walter Stadion) 49°25′34″N 11°7′33″E / 49.42611° СГШ; 11.12583° ИГД / 49.42611; 11.12583 (EasyCredit-Stadion)
Капацитет: 44.652 Капацитет: 44.199 Капацитет: 43.450 Капацитет: 41.926
Hannover96 Nordtribüne.JPG Red Bull arena, Leipzig von oben Zentralstadion.jpg Kaiserslautern 03.jpg Frankenstadion 1.JPG

Тимови[уреди | уреди извор]

Почнувајќи со Светското Првенство 2006, ФИФА ги промени правилата за квалификација така што победникот од претходното првенство мораше да се квалификува за финалето; само земјата домаќин автоматски се пласира. Ова правило се очекува да се практикува и на сите идни првенства.

Следните тимови, прикажани според регионот, се квалификуваа за Финалето. Бројката во заградите го означува рангот на земјата за првенството, пресметан според резултатите на последните 2 светскипрвенства, последните три рангирања (2003-2005) [1].:

Африка (Конфедерација на Африкански Фудбал)
Азија (Азиска Фудбалска Конфедерација)
Океанија (Океаниска Фудбалска Конфедерација)
Јужна Америка (CONMEBOL)
Европа (УЕФА)
Северна Америка, Средна Америка и Кариби

Главните изненадувања во квалификациите беше испаѓањето на третопласираната репрезентација од претходното светско првенство - Турција (елиминирани од Швајцарија во плеј-оф), Европските Прваци Грција (елиминирани од Украина), и екипите на Данска (исто така елиминирани од Украина), Русија (елиминирани од Португалија) и Белгија (елиминирани од Србија и Црна Гора и Шпанија). Во Африка, четврт финалистите од Светското Првенство 2002, Сенегал (елиминирани од Того) и екипите на Јужна Африка, Камерун и Нигерија (елиминирани од Гана, Брегот на Слоновата Коска и Ангола, соодветно) не успеаа да се пласираат за завршницата.

Австралија од 1 јануари 2006 година па натаму ќе биде дел од Азиската Конфедерација и ќе ја претставува Азија во идните Светски Првенства.

Тимови[уреди | уреди извор]

Националните федерации имаа рок до 15 мај 2006 да потврдат 23 играчи за настап на првенството. Од овие 23, 3 мора да бидат голмани. Во случај на повреда, играчот може да биде заменет најдоцна 24 часа пред почетокот на првиот натпревар на својот тим [2].

Групи[уреди | уреди извор]

Групите беа формирани по пат на ждрепка на 9 декември 2005. По претходен договор, Германија беше сместена во првиот шешир, група составена од најдобрите тимови (одлучено според рангирањето на ФИФА и резултатите од претходните 2 светски првенства). Останатите тимови беа поделени во 3 шешири, според местоположбата:

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

Flag of Germany.svg Германија
Flag of Brazil.svg Бразил
Flag of Argentina.svg Аргентина
Flag of England.svg Англија
Flag of France.svg Франција
Flag of Italy.svg Италија
Flag of Mexico.svg Мексико
Flag of Spain.svg Шпанија

Flag of Angola.svg Ангола
Flag of Australia.svg Австралија
Flag of Côte d'Ivoire.svg Брегот на Слоновата Коска
Flag of Ecuador.svg Еквадор
Flag of Ghana.svg Гана
Flag of Paraguay.svg Парагвај
Flag of Togo.svg Того
Flag of Tunisia.svg Тунис

Flag of Croatia.svg Хрватска
Flag of the Czech Republic.svg Чешка Република
Flag of the Netherlands.svg Холандија
Flag of Poland.svg Полска
Flag of Portugal.svg Португалија
Flag of Switzerland.svg  Швајцарија
Flag of Sweden.svg Шведска
Flag of Ukraine.svg Украина

Flag of Costa Rica.svg Костарика
Flag of Iran.svg Иран
Flag of Japan.svg Јапонија
Flag of South Korea.svg Јужна Кореја
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија
Flag of Trinidad and Tobago.svg Тринидад и Тобаго
Flag of the United States.svg САД

Посебен шешир

Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Србија и Црна Гора

Вториот шешир ги содржел петте африкански држави, како и Еквадор, Парагвај и Австралија; Третиот шешир содржел 8 од 9-те останати Европски држави, со исклучок на Србија и Црна Гора. Четвртиот шешир ги содржел сите држави од Азија и КОНКАФ. Србија и Црна Гора биле сместени во посебен шешир, и три не-Европски рангирани земји, со цел да не се формира група со 3 Европски земји. Во посебниот шешир, Србија и Црна Гора (бела топка) биле извлечени први, а потоа нивната група беше избрана од трите рангирани не-европски држави, Аргентина, Бразил, и Мексико.

Група 1[уреди | уреди извор]

Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Flag of Germany.svg Германија 9 3 3 0 0 8 2 +6
Flag of Ecuador.svg Еквадор 6 3 2 0 1 5 3 +2
Flag of Poland.svg Полска 3 3 1 0 2 2 4 −2
Flag of Costa Rica.svg Костарика 0 3 0 0 3 3 9 −6

Сите времиња се локални (UTC +2)

9 јуни 2006
18:00
Flag of Germany.svg Германија 4–2
(Извештај)
Костарика Flag of Costa Rica.svg FIFA WM Stadion Минхен, Минхен
Публика: 64.950
Судија: Елизондо (Аргентина)
Лам 6'
Клозе 17', 61'
Фринкс 87'
Ванчопе 12', 73'
9 јуни 2006
21:00
Flag of Poland.svg Полска 0–2
(Извештај)
Еквадор Flag of Ecuador.svg FIFA WM Stadion Gelsenkirchen, Гелзенкирхен
Публика: 52.000
Судија: Камикава (Јапонија)
  К. Тенорио 24'
Делгадо 80'
14 јуни 2006
21:00
Flag of Germany.svg Германија 1–0
(Извештај)
Полска Flag of Poland.svg FIFA WM Stadion Дортмунд, Дортмунд
Публика: 65.000
Судија: Медина (Шпанија)
Нојвил 91+'    
15 јуни 2006
15:00
Flag of Ecuador.svg Еквадор 3–0 Костарика Flag of Costa Rica.svg FIFA WM Stadion Хамбург, Хамбург
Публика: 50.000
Судија: Кодџиа (Бенин)
К. Тенорио 8'
Делгадо 54'
Кавиедес 92+'
(Извештај)  
20 јуни 2006
16:00

Flag of Ecuador.svg Еквадор 0–3 Германија Flag of Germany.svg Olympiastadion, Берлин
Публика: 72.000
Судија: Иванов (Русија)
(Извештај) Клозе 4', 44'
Подолски 57'
20 јуни 2006
16:00

Flag of Costa Rica.svg Костарика 1–2 Полска Flag of Poland.svg FIFA WM Stadion Хановер, Хановер
Публика: 43.000
Судија: Маидин (Сингапур)
Гомез 25'
(Извештај) Босацки 33', 65'

Група 2[уреди | уреди извор]

Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Flag of England.svg Англија 7 3 2 1 0 5 2 +3
Flag of Sweden.svg Шведска 5 3 1 2 0 3 2 +1
Flag of Paraguay.svg Парагвај 3 3 1 0 2 2 2 0
Flag of Trinidad and Tobago.svg Тринидад и Тобаго 1 3 0 1 2 0 4 −4

Сите времиња се локални (UTC +2)

10 јуни 2006
15:00
Flag of England.svg Англија 1–0
(Извештај)
Парагвај Flag of Paraguay.svg FIFA WM Stadion Frankfurt, Франкфурт
Публика: 48.000
Судија: Родригес (Мексико)
Гамара 3' (аг)  
10 јуни 2006
18:00
Flag of Trinidad and Tobago.svg Тринидад и Тобаго 0–0
(Извештај)
Шведска Flag of Sweden.svg FIFA WM Stadion Dortmund, Дортмунд
Публика: 63.000
Судија: Маидин (Сингапур)
   
15 јуни 2006
18:00
Flag of England.svg Англија 2–0 Тринидад и Тобаго Flag of Trinidad and Tobago.svg FIFA WM Stadion Нирнберг, Нирнберг
Публика: 41.000
Судија: Камикава (Јапонија)
Крауч 83'
Џерард 91+'
(Извештај)
15 јуни 2006
21:00
Flag of Sweden.svg Шведска 1–0 Flag of Paraguay.svg Парагвај Olympiastadion, Берлин
Публика: 72.000
Судија: Michel (Словачка)
Ljungberg 89' (Извештај)
20 јуни 2006
21:00

Flag of Sweden.svg Шведска 2–2 Англија Flag of England.svg FIFA WM Stadion Келн, Келн
Публика: 45.000
Судија: Бусака (Швајцарија)
(Извештај) Џ. Кол 34'
Џерард 85'
20 јуни 2006
21:00

Flag of Paraguay.svg Парагвај 2–0 Тринидад и Тобаго Flag of Trinidad and Tobago.svg Fritz Walter Stadion, Кајзерслаутерн
Публика: 46.000
Судија: Росети (Италија)
Санчо 25' (АГ)
Куевас 86'
(Извештај)

Група 3[уреди | уреди извор]

Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Flag of Argentina.svg Аргентина 7 3 2 1 0 8 1 +7
Flag of the Netherlands.svg Холандија 7 3 2 1 0 3 1 +2
Flag of Côte d'Ivoire.svg Брегот на Слоновата Коска 3 3 1 0 2 5 6 −1
Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Србија и Црна Гора 0 3 0 0 3 2 10 −8

Сите времиња се локални (UTC +2)

10 јуни 2006
21:00
Flag of Argentina.svg Аргентина 2–1
(Извештај)
Брегот на Слоновата Коска Flag of Côte d'Ivoire.svg FIFA WM Stadion Hamburg, Хамбург
Публика: 50.000
Судија: де Блекер (Белгија)
Креспо 24'
Савиола 38'
Дрогба 82'
10 јуни 2006
15:00
Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Србија и Црна Гора 0–1
(Извештај)
Холандија Flag of the Netherlands.svg Zentralstadion, Лајпциг
Публика: 37,216
Судија: Мерк (Германија)
  Робен 18'
16 јуни 2006
15:00

Flag of Argentina.svg Аргентина 6–0 Србија и Црна Гора Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg FIFA WM Stadion Гелзенкирхен, Гелзенкирхен
Публика: 52.000
Судија: Росети (Италија)
Макси Родригес 6', 41'
Камбиасо 31'
Креспо 78'
Тевез 84'
Меси 88'
(Извештај)  
16 јуни 2006
18:00

Flag of the Netherlands.svg Холандија 2–1 Брегот на Слоновата Коска Flag of Côte d'Ivoire.svg Gottlieb-Daimler-Stadion, Штутгарт
Публика: 52.000
Судија: Руиз (Колумбија)
ван Перси 23'
ван Нистелрој 27'
(Извештај) Б. Коне 39'
21 јуни 2006
21:00

Flag of the Netherlands.svg Холандија 0–0 Аргентина Flag of Argentina.svg FIFA WM Stadion Франкфурт, Франкфурт
Публика: 48.000
Судија: Медина (Шпанија)
21 јуни 2006
21:00

Flag of Côte d'Ivoire.svg Брегот на Слоновата Коска 3–2 Србија и Црна Гора Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg FIFA WM Stadion Минхен, Минхен
Публика: 66.000
Судија: Родригес (Мексико)
Диндане 37'(пен.), 67'
Калоу 86'(пен.)
Жигиќ 11'
Илиќ 21'

Група 4[уреди | уреди извор]

Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Flag of Portugal.svg Португалија 9 3 3 0 0 5 1 +4
Flag of Mexico.svg Мексико 4 3 1 1 1 4 3 +1
Flag of Angola.svg Ангола 2 3 0 2 1 1 2 −1
Flag of Iran.svg Иран 1 3 0 1 2 2 6 −4

Сите времиња се локални (UTC +2)

11 јуни 2006
18:00
Flag of Mexico.svg Мексико 3 – 1
(Извештај)
Иран Flag of Iran.svg FIFA WM Stadion Nurnberg, Нирнберг
Публика: 41,000
Судија: Росети (Италија)
Браво 28', 76'
Зиња 79'
Голмохамади 36'
11 јуни 2006
21:00
Flag of Angola.svg Ангола 0 – 1
(Извештај)
Португалија Flag of Portugal.svg FIFA WM Stadion Келн, Келн
Публика: 45,000
Судија: Ларионда (Уругвај)
Паулета 4'
16 јуни 2006
21:00
Flag of Mexico.svg Мексико 0–0 Flag of Angola.svg Ангола FIFA WM Stadion Хановер, Хановер
Публика: 43.000
Судија: Маидин (Сингапур)
(Извештај)
17 јуни 2006
15:00

Flag of Portugal.svg Португалија 2–0 Иран Flag of Iran.svg FIFA WM Stadion Франкфурт, Франкфурт
Публика: 48.000
Судија: Поулат (Франција)
Деко 63'
К. Роналдо 80' пен.
(Извештај)
21 јуни 2006
16:00


Flag of Portugal.svg Португалија 2–1 Мексико Flag of Mexico.svg FIFA WM Stadion Гелзенкирхен, Гелзенкирхен
Публика: 52.000
Судија: Микел (Словачка)
Маниче 6'
Симао 24' (пен.)
(Извештај) Фонсека 29'
21 јуни 2006
16:00


Flag of Iran.svg Иран 1–1 Ангола Flag of Angola.svg Zentralstadion, Лајпциг
Публика: 38.000
Судија: Шилд (Австралија)
Бактиаризаде 75' (Извештај) Флавио 60'

Група 5[уреди | уреди извор]

Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Flag of Italy.svg Италија 7 3 2 1 0 5 1 +4
Flag of Ghana.svg Гана 6 3 2 0 1 4 3 +1
Flag of the Czech Republic.svg Чешка Република 3 3 1 0 2 3 4 −1
Flag of the United States.svg САД 1 3 0 1 2 2 6 −4

Сите времиња се локални (UTC +2)

Понеделник 12 јуни 2006

12 јуни 2006
18:00
Flag of the United States.svg САД 0 – 3
(Извештај)
Чешка Република Flag of the Czech Republic.svg FIFA WM Stadion Гелзенкирхен, Гелзенкирхен
Публика: 52.000
Судија: Амарила (Парагвај)
Колер 5'
Росицки 36', 76'
12 јуни 2006
21:00
Flag of Italy.svg Италија 2 – 0
(Извештај)
Гана Flag of Ghana.svg FIFA WM Stadion Хановер, Хановер
Публика: 43.000
Судија: Симон (Brazil)
Пирло 40'
Јаквинта 83'
17 јуни 2006
18:00

Flag of the Czech Republic.svg Чешка Република 0–2 Гана Flag of Ghana.svg FIFA WM Stadion Келн, Келн
Публика: 45.000
Судија: Елизондо (Аргентина)
(Извештај) Гијан 2'
Мунтари 82'
17 јуни 2006
21:00

Flag of Italy.svg Италија 1–1 САД Flag of the United States.svg Fritz Walter Stadion, Кајзерслаутерн
Публика: 46.000
Судија: Ларионда (Уругвај)
Џилардино 22' (Извештај) Закардо 27' (АГ)
22 јуни 2006
16:00

Flag of the Czech Republic.svg Чешка Република 0–2 Италија Flag of Italy.svg FIFA WM Stadion Хамбург, Хамбург
Публика: 50.000
Судија: Аркундиа (Мексико)
(Извештај) Матераци 26'
Инзаги 87'
22 јуни 2006
16:00

Flag of Ghana.svg Гана 2–1 САД Flag of the United States.svg FIFA WM Stadion Нирнберг, Нирнберг
Публика: 41.000
Судија: Маркус Мерк (Германија)
Драмани 22'
Апија 47+' (пен.)
(Извештај) Демпси 43'

Група 6[уреди | уреди извор]

Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Flag of Brazil.svg Бразил 9 3 3 0 0 7 1 +6
Flag of Australia.svg Австралија 5 3 1 2 1 5 5 0
Flag of Croatia.svg Хрватска 3 3 0 2 2 2 3 −1
Flag of Japan.svg Јапонија 1 3 0 1 2 2 7 −5

Сите времиња се локални (UTC +2)

12 јуни 2006
15:00
Flag of Australia.svg Австралија 3–1
(Извештај)
Јапонија Flag of Japan.svg Fritz Walter Stadion, Кајзерслаутерн
Публика: 46.000
Судија: Абд Ел Фатах (Египет)
Кејхил 84', 89'
Алоизи 92+'
Накамура 26'
13 јуни 2006
21:00

Flag of Brazil.svg Бразил 1–0 Хрватска Flag of Croatia.svg Olympiastadion, Берлин
Публика: 72.000
Судија: Аркундиа (Мексико)
Кака 44' (Извештај)  
18 јуни 2006
15:00
Flag of Croatia.svg Хрватска 0–0 Јапонија Flag of Japan.svg FIFA WM Stadion Нирнберг, Нирнберг
Публика: 41.000
Судија: де Блекер (Белгија)
(Извештај)
18 јуни 2006
18:00
Flag of Brazil.svg Бразил 2–0 Австралија Flag of Australia.svg FIFA WM Stadion Минхен, Минхен
Публика: 66.000
Судија: Мерк (Германија)
Адриано 49'
Фред 90'
(Извештај)
22 јуни 2006
21:00

Flag of Japan.svg Јапонија 1–4 Бразил Flag of Brazil.svg FIFA WM Stadion Дортмунд, Дортмунд
Публика: 65.000
Судија: Поулат (Франција)
Тамада 34' (Извештај) Роналдо 46+', 81'
Жунињо 53'
Жилберто 59'
22 јуни 2006
21:00
Flag of Croatia.svg Хрватска 2–2 Австралија Flag of Australia.svg Gottlieb-Daimler-Stadion, Штутгарт
Публика: 52.000
Судија: Пол (Англија)
Срна 2'
Ковач 57'
(Извештај) Мур 38' (пен.)
Кјуел 79'

Група 7[уреди | уреди извор]

Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Flag of Switzerland.svg  Швајцарија 7 3 2 1 0 4 0 +4
Flag of France.svg Франција 5 3 1 2 0 3 1 +2
Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 4 3 1 1 1 3 4 -1
Flag of Togo.svg Того 0 3 0 0 3 1 6 -5

Сите времиња се локални (UTC +2)

13 јуни 2006
15:00


Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 2–1
(Извештај)
Того Flag of Togo.svg FIFA WM Stadion Франкфурт, Франкфурт
Публика: 48.000
Судија: Пол (Англија)
Ли Чун-Со 54'
Ан Јунг-Хван 72'
Кадер 31'
13 јуни 2006
18:00

Flag of France.svg Франција 0–0
(Извештај)
Швајцарија  Flag of Switzerland.svg Gottlieb-Daimler-Stadion, Штутгарт
Публика: 54.267
Судија: Иванов (Русија)
 
18 јуни 2006
21:00

Flag of France.svg Франција 1–1 Јужна Кореја Flag of South Korea.svg Zentralstadion, Лајпциг
Публика: 43.000
Судија: Аркундиа (Мексико)
Анри 9' (Извештај) Парк 81'
19 јуни 2006
15:00

Flag of Togo.svg Того 0–2 Швајцарија  Flag of Switzerland.svg FIFA WM Stadion Дортмунд, Дортмунд
Публика: 65.000
Судија: Амарила (Парагвај)
(Извештај) Фреј 16'
Барнета 88'
23 јуни 2006
21:00

Flag of Togo.svg Того 0–2 Франција Flag of France.svg FIFA WM Stadion Келн, Келн
Публика: 45.000
Судија: Ларионда (Уругвај)
(Извештај) Виеира 55'
Анри 61'
23 јуни 2006
21:00

Flag of Switzerland.svg  Швајцарија 2–0 Јужна Кореја Flag of South Korea.svg FIFA WM Stadion Хановер, Хановер
Публика: 43.000
Судија: Елизондо (Аргентина)
Сендерос 23'
Фреј 77'
(Извештај)

Група 8[уреди | уреди извор]

Тим Бодови Изиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Flag of Spain.svg Шпанија 9 3 3 0 0 8 1 +7
Flag of Ukraine.svg Украина 6 3 2 0 1 5 4 +1
Flag of Tunisia.svg Тунис 1 3 0 1 2 3 6 −3
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 1 3 0 1 2 2 7 −5

Сите времиња се локални (UTC +2)

14 јуни 2006
15:00

Flag of Spain.svg Шпанија 4–0
(Извештај)
Украина Flag of Ukraine.svg Zentralstadion, Лајпциг
Публика: 43.000
Судија: Бусака (Швајцарија)
Алонсо 13'
Виља 17', 48'(пенал)
Торес 81'
 
14 јуни 2006
18:00

Flag of Tunisia.svg Тунис 2–2
(Извештај)
Саудиска Арабија Flag of Saudi Arabia.svg FIFA WM Stadion Минхен, Минхен
Публика: 66.000
Судија: Шилд (Австралија)
Џазири 23'
Џаиди 92+'
Ал Кватани 57'
Ал Џабер 84'
19 јуни 2006
18:00

Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 0–4 Украина Flag of Ukraine.svg FIFA WM Stadion Хамбург, Хамбург
Публика: 50.000
Судија: Пол (Англија)
(Извештај) Русол 4'
Ребров 36'
Шевченко 46'
Калинченко 84'
19 јуни 2006
21:00

Flag of Spain.svg Шпанија 3–1 Тунис Flag of Tunisia.svg Gottlieb-Daimler-Stadion, Штутгарт
Публика: 52.000
Судија: Симон (Бразил)
Раул 71'
Торес 76', 90' pen
(Извештај) Мнари 8'
23 јуни 2006
16:00

Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 0–1 Шпанија Flag of Spain.svg Fritz Walter Stadion, Кајзерслаутерн
Публика: 46.000
Судија: Кодџиа (Бенин)
(Извештај) Хуанито 36'
23 јуни 2006
16:00

Flag of Ukraine.svg Украина 1–0 Тунис Flag of Tunisia.svg Olympiastadion, Берлин
Публика: 72.000
Судија: Амарила (Парагвај)
Шевченко 70' (пен.) (Извештај)

Правила[уреди | уреди извор]

Ако некои тимови имаат ист број на бодови по завршувањето на натпреварите по групи, ќе се рангираат на следниот начин:

  1. поголем број на бодови во натпреварите меѓу нерешените тимови
  2. гол разлика во натпреварите меѓу нерешените тимови
  3. повеќе дадени голови во натпреварите меѓу нерешените тимови
  4. гол разлика во сите натпревари во групата
  5. највеќе дадени голови во сите натпревари во групата
  6. ждребка (краен случај)

[3]

Елиминации[уреди | уреди извор]

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
24 јуни - Минхен            
  Flag of Germany.svg Германија  2
30 јуни - Берлин
  Flag of Sweden.svg Шведска  0  
  Flag of Germany.svg Германија (ПЕН)  1 (4)
24 јуни - Лајпциг
    Flag of Argentina.svg Аргентина  1 (2)  
  Flag of Argentina.svg Аргентина  2
4 јули - Дортмунд
  Flag of Mexico.svg Мексико  1  
  Flag of Germany.svg Германија  0
26 јуни - Кајзерслаутерн
    Flag of Italy.svg Италија  2  
  Flag of Italy.svg Италија  1
30 јуни - Хамбург
  Flag of Australia.svg Австралија  0  
  Flag of Italy.svg Италија  3
26 јуни - Келн
    Flag of Ukraine.svg Украина  0  
  Flag of Switzerland.svg  Швајцарија  0 (0)
9 јули - Берлин
  Flag of Ukraine.svg Украина (ПЕН)  0 (3)  
  Flag of Italy.svg Италија  1 (5)
25 јуни - Штутгарт
    Flag of France.svg Франција  1 (3)
  Flag of England.svg Англија  1
1 јули - Гелзенкирхен
  Flag of Ecuador.svg Еквадор  0  
  Flag of England.svg Англија  0 (1)
25 јуни - Нирнберг
    Flag of Portugal.svg Португалија (ПЕН)  0 (3)  
  Flag of Portugal.svg Португалија  1
5 јули - Минхен
  Flag of the Netherlands.svg Холандија  0  
  Flag of Portugal.svg Португалија  0
27 јуни - Дортмунд
    Flag of France.svg Франција  1   Трето место
  Flag of Brazil.svg Бразил  3
1 јули - Франкфурт 8 јули - Штутгарт
  Flag of Ghana.svg Гана  0  
  Flag of Brazil.svg Бразил  0   Flag of Germany.svg Германија  3
27 јуни - Хановер
    Flag of France.svg Франција  1     Flag of Portugal.svg Португалија  1
  Flag of Spain.svg Шпанија  1
  Flag of France.svg Франција  3  

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Сите времиња се локални (UTC +2)

24 јуни 2006
17:00

Германија Flag of Germany.svg 2–0 Flag of Sweden.svg Шведска FIFA WM Stadion Михнен, Минхен
Публика: 66.000
Судија: Симон (Бразил)
Подолски 4', 12' (Извештај)
24 јуни 2006
21:00
Аргентина Flag of Argentina.svg 2–1 (ПРО) Flag of Mexico.svg Мексико Zentralstadion, Лајпциг
Публика: 43.000
Судија: Бусака (Бразил)
Креспо 10'
Родригес 98'
(Извештај) Маркез 6'
25 јуни 2006
17:00
Англија Flag of England.svg 1–0 Flag of Ecuador.svg Еквадор Gottlieb-Daimler-Stadion, Штутгарт
Публика: 52.000
Судија: де Блекер (Белгија)
Бекам 60' (Извештај)
25 јуни 2006
19:00
Португалија Flag of Portugal.svg 1–0 Flag of the Netherlands.svg Холандија FIFA WM Stadion Нирнберг, Нирнберг
Публика: 41,000
Судија: Иванов (Русија)
Маниче 23' (Извештај)
26 јуни 2006
17:00

Италија Flag of Italy.svg 1–0 Flag of Australia.svg Австралија Fritz Walter Stadion, Кајзерслаутерн
Публика: 46.000
Судија: Медина (Шпанија)
Тоти 95+' (пен.) (Извештај)
26 јуни 2006
21:00

Швајцарија  Flag of Switzerland.svg 0–0
(0–3) (PEN)
Flag of Ukraine.svg Украина FIFA WM Stadion Келн, Келн
Публика: 45.000
Судија: Аркундиа (Мексико)
(Извештај)
    Пенали  
Стрелер: одбранет
Барнета: пречка
Кабанас: одбранет
0–3 Шевченко: одбранет
Милевски: реализиран
Ребров: реализиран
Гусев: реализиран
 
27 јуни 2006
17:00
Бразил Flag of Brazil.svg 3–0 Flag of Ghana.svg Гана FIFA WM Stadion Дортмунд, Dortmund
Публика: 65.000
Судија: Микаел (Словачка)
Роналдо 5'
Адриано 46+'
Зе Роберто 84'
(Извештај)
27 јуни 2006
21:00
Шпанија Flag of Spain.svg 1–3 Flag of France.svg Франција FIFA WM Stadion Хановер, Хановер, Dortmund
Публика: 43.000
Судија: Росети (Италија)
Виља 28' (пен.) (Извештај) Рибери 41'
Виеира 83'
Зидан 92+'

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Сите времиња се локални (UTC +2)

30 јуни 2006
17:00


Германија Flag of Germany.svg 1–1
(4–2)
(ПЕН)
Flag of Argentina.svg Аргентина Olympiastadion, Берлин
Публика: 72.000
Судија: Микаел (Словачка)
Клосе 80' (Извештај) Ајала 49'
    Пенали  
Нојвил: реализиран
Балак: реализиран
Подолски: реализиран
Боровски: реализиран
4–2 Круз: реализиран
Ајала: одбранет
Родригес: реализиран
Камбиасо: одбранет
 
30 јуни 2006
21:00

Италија Flag of Italy.svg 3–0 Flag of Ukraine.svg Украина FIFA WM Stadion Хамбург, Хамбург
Публика: 50.000
Судија: де Блекер (Белгија)
Замброта 6'
Тони 59', 69'
(Извештај)
1 јули 2006
17:00
Англија Flag of England.svg 0–0
(1–3)
(ПЕН)
Flag of Portugal.svg Португалија FIFA WM Stadion Гелзенхирхен, Гелзенхирхен
Публика: 52.000
Судија: Елизондо (Аргентина)
(Извештај)
    Пенали  
Лампард: одбранет
Харгрејвс: реализиран
Жерар: одбранет
Карагер: одбранет
1–3 Симао: реализиран
Вијана: статива
Пети: промаши
Постига: реализиран
Роналдо: реализиран
 
1 јули 2006
21:00
Бразил Flag of Brazil.svg 0–1 Flag of France.svg Франција FIFA WM Stadion Франкфурт, Франкфурт
Публика: 48.000
Судија: Медина (Шпанија)
(Извештај) Анри 57'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Сите времиња се локални (UTC +2)

4 јули 2006
21:00
Германија Flag of Germany.svg 0–2 Flag of Italy.svg Италија FIFA WM Stadion Дортмунд, Дортмунд
Публика: 65.000
Судија: Аркундиа (Мексико)
(Извештај) Гросо 119'
Дел Пјеро 121'
5 јули 2006
21:00
Португалија Flag of Portugal.svg 0–1 Flag of France.svg Франција FIFA WM Stadion Минхен, Минхен
Публика: 66.000
Судија: Ларионда (Уругвај)
(Извештај) Зидан 33' (пен.)

Трето место[уреди | уреди извор]

Сите времиња се локални (UTC +2)

8 јули 2006
21:00
Германија Flag of Germany.svg 3–1 Flag of Portugal.svg Португалија Gottlieb-Daimler-Stadion, Штутгарт
Публика: 52.000
Судија: Камикава (Јапонија)
Швајнштајгер 56', 78'
Пети 61' (АГ)
(Извештај) Nuno Gomes 88'

Финале[уреди | уреди извор]

Сите времиња се локални (UTC +2)

9 јули 2006
20:00
Италија Flag of Italy.svg 1–1 Flag of France.svg Франција Olympiastadion, Берлин
Публика: 69.000
Судија: Елизондо (Аргентина)
Матераци 19' (Извештај) Зидан 7' (пен.)
    Пенали  
Пирло: реализиран
Матераци: реализиран
Де Роси: реализиран
Дел Пјеро: реализиран
Гросо: реализиран
5–3 Вилторд: реализиран
Трезеге: пречка
Абидал: реализиран
Сањол: реализиран
 

Награди[уреди | уреди извор]

Победник на Светско Првенство 2006
Italy
ИТАЛИЈА
Четврта титула
Златна копачка: Златна топка: Награда Јашин: Најдобар млад фудбалер: ФИФА Фер Плеј Трофеј: Најинтересен Тим:
Flag of Germany.svg Клосе
Flag of France.svg Зидан
Flag of Italy.svg Буфон
Flag of Germany.svg Подолски
Flag of Brazil.svg Бразил
Flag of Spain.svg Шпанија
Flag of Portugal.svg Португалија

ФИФА Идеален тим на првенството[уреди | уреди извор]

ФИФА Идеалниот тим на првенството се состои од 23-цата најдобри фудбалери на Светското првенство 2006, избрани од Техничката Студиска Група на ФИФА. Тимот е избран од список од над 50 играчи, според нивните игри до елиминационото коло.

Голмани Одбрана Среден ред Напаѓачи

Flag of Italy.svg Џанлуиџи Буфон
Flag of Germany.svg Јенс Леман
Flag of Portugal.svg Рикарко Переира

Flag of Argentina.svg Роберто Ајала
Flag of England.svg Џон Тери
Flag of France.svg Лилијан Тирам
Flag of Germany.svg Филип Лам
Flag of Italy.svg Фабио Канаваро
Flag of Italy.svg Џанлука Замброта
Flag of Portugal.svg Рикардо Карваљо

Flag of Brazil.svg Зе Роберто
Flag of France.svg Патрик Виеира
Flag of France.svg Зинедин Зидан
Flag of Germany.svg Михаел Балак
Flag of Italy.svg Андреја Пирло
Flag of Italy.svg Џенаро Гатузо
Flag of Portugal.svg Луис Фиго
Flag of Portugal.svg Маниче

Flag of Argentina.svg Ернан Креспо
Flag of France.svg Тјери Анри
Flag of Germany.svg Мирослав Клозе
Flag of Italy.svg Франческо Тоти
Flag of Italy.svg Лука Тони

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. „Рангирање“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2006-05-26. Посетено на 2006-06-07.
  2. http://eur.i1.yimg.com/eur.yimg.com/i/eu/fifa/regen.pdf ФИФА официјални правила за турнирот (PDF)
  3. Официјални правила за ФИФА Светско Првенство 2006

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи 

Ова е избрана статија. Стиснете тука за повеќе информации.
Статијата „Светско првенство во фудбал 2006“ е избрана статија. Ве повикуваме и Вас да напишете и предложите избрана статија (останати избрани статии).