Фудбал на Летните олимписки игри 2004 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фудбал на Летните олимписки игри 2004 (мажи)
Податоци за првенството
ЗемјаГрција
Датум на одржување11 август – 28 август
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 6 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgПредлошка:Country data 23 (1-ви)
Второ место Silver medal blank.svgПредлошка:Country data 23
Трето место Bronze medal blank.svg [[Фудбалска репрезентација на 21 под ITA година |]]
Четврто местоПредлошка:Country data 23
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови101 (3.16 по натпревар)
Гледачи401.415 (12.544 по натпревар)
ГолгетерАргентина Карлос Тевес (8 голови)
2000
2008


Фудбалот на Летните олимписки игри 2004 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржал во Атина, Грција. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на Аргентина, второто Парагвај, и третото Италија.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 5 3 +2 5
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 6 5 +1 5
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 3 3 0 4
Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 4 7 -3 1
11 август 2004
20:30
 Јужна Кореја 2–2 Предлошка:Country data 23 Стадион Кафтанзоглио , Солун
Гледачи: 25,152
Извештај

11 август 2004
20:30
Мали  0–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Пантесалико, Волос
Гледачи: 10,104
Извештај

14 август 2004
20:30
 Јужна Кореја 1–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 14,026
Извештај

14 август 2004
20:30
 Грција 0–2 Мали  Стадион Кафтанзоглио , Солун
Гледачи: 17,123
Извештај

17 август 2004
20:30
 Јужна Кореја 3–3 Мали  Стадион Кафтанзоглио , Солун
Гледачи: 3,320
Извештај

17 август 2004
20:30
 Грција 2–3 Предлошка:Country data 23 Стадион Пантесалико, Волос
Гледачи: 21,597
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 6 5 +1 6
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 5 5 0 4
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 4 4 0 4
Предлошка:Country data 23 3 1 0 2 6 7 -1 3
12 август 2004
20:30
 Парагвај 4–3 Предлошка:Country data 23 Стадион Кафтанзоглио , Солун
Гледачи: 5,381
Извештај

12 август 2004
20:30
 Гана 2–2  [[Фудбалска репрезентација на 21 под ITA година |]] Стадион Пантесалико, Волос
Гледачи: 7,012
Извештај

15 август 2004
20:30
 Парагвај 1–2 Предлошка:Country data 23 Стадион Кафтанзоглио , Солун
Гледачи: 1,119
Извештај

15 август 2004
20:30
 Јапонија 2–3  [[Фудбалска репрезентација на 21 под ITA година |]] Стадион Пантесалико, Волос
Гледачи: 9,487
Извештај

18 август 2004
20:30
 Парагвај 1–0  [[Фудбалска репрезентација на 21 под ITA година |]] Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 24,160
Извештај

18 август 2004
20:30
 Јапонија 1–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Пантесалико, Волос
Гледачи: 6,813
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 3 0 0 9 0 +9 9
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 6 3 +3 4
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 4 5 -1 4
Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 3 14 -11 0
11 август 2004
20:30
Тунис  1–1 Предлошка:Country data 23 Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 15,757
Извештај

11 август 2004
20:30
 Аргентина 6–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 14,675
Извештај

14 август 2004
20:30
 Србија и Црна Гора 1–5 Предлошка:Country data 23 Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 8,857
Извештај

14 август 2004
20:30
 Аргентина 2–0 Тунис  Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 5,512
Извештај

17 август 2004
20:30
 Аргентина 1–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 26,338
Извештај

17 август 2004
20:30
 Србија и Црна Гора 2–3 Тунис  Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 5,512
Извештај

Група Д[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 7 4 +3 6
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 4 4 0 4
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 3 3 0 4
Предлошка:Country data 23 3 1 0 2 6 9 -3 3
12 август 2004
20:30
 Костарика 0–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 3,212
Извештај

12 август 2004
20:30
 Ирак 4–2 Португалија Португалија Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 5,689
Извештај

15 август 2004
20:30
 Костарика 0–2 Предлошка:Country data 23 Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 12,150
Извештај

15 август 2004
20:30
 Мароко 1–2 Португалија Португалија Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 7,581
Извештај

18 август 2004
20:30
 Мароко 2–1 Предлошка:Country data 23 Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 4,019
Извештај

18 август 2004
20:30
 Костарика 4–2 Португалија Португалија Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 11,218
Извештај

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

четвртфинале полуфинале финале
                   
21 август – Пиреја        
  Мали  0
24 август – Пиреја
  [[Фудбалска репрезентација на 21 под ITA година |]]  1  
  [[Фудбалска репрезентација на 21 под ITA година |]]  0
21 август – Патра
     Предлошка:Country data 23  3  
 Предлошка:Country data 23  4
28 август – Атина
 Предлошка:Country data 23  0  
 Предлошка:Country data 23  1
21 август – Ираклион    
   Предлошка:Country data 23  0
 Предлошка:Country data 23  1
24 август – Солун
 Предлошка:Country data 23  0  
 Предлошка:Country data 23  1 Бронза
21 август – Солун
     Предлошка:Country data 23  3   27 август – Солун
 Предлошка:Country data 23  3
  [[Фудбалска репрезентација на 21 под ITA година |]]  1
 Предлошка:Country data 23  2  
 Предлошка:Country data 23  0
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

21 август 2004
18:00
Мали  0–1 (прод.)  [[Фудбалска репрезентација на 21 под ITA година |]] Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 27,543
Извештај

21 август 2004
18:00
 Ирак 1–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 10,023
Извештај

21 август 2004
21:00
 Аргентина 4–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 9,929
Извештај

----

21 август 2004
21:00
 Парагвај 3–2 Предлошка:Country data 23 Стадион Кафтанзоглио , Солун
Гледачи: 4,080
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

24 август 2004
18:00
 Италија 0–3 Предлошка:Country data 23 Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 30,910
Извештај

24 август 2004
21:00
 Ирак 1–3 Предлошка:Country data 23 Стадион Кафтанзоглио , Солун
Гледачи: 6,213
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

27 август 2004
20:30
 Италија 1–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Кафтанзоглио , Солун
Гледачи: 5,203
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

28 август 2004
10:00
 Аргентина 1–0 Предлошка:Country data 23 Олимписки стадион, Атина
Гледачи: 41,116
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  Аргентина (ARG) 6 6 0 0 17 0 +17 18
2  Парагвај (PAR) 6 4 0 2 12 9 +3 12
3  Италија (ITA) 6 3 1 2 7 8 -1 10
4  Ирак (IRQ) 6 3 0 3 9 8 +1 9
5  Мали (MLI) 4 1 2 1 5 4 +1 5
6  Јужна Кореја (KOR) 4 1 2 1 8 8 0 5
7  Австралија (AUS) 4 1 1 2 6 4 +2 4
8  Костарика (CRC) 4 1 1 2 4 8 –4 4
9  Гана (GHA) 3 1 1 1 4 4 0 4
10  Мароко (MAR) 3 1 1 1 3 3 0 4
 Мексико (MEX) 3 1 1 1 3 3 0 4
12  Тунис (TUN) 3 1 1 1 4 5 −1 4
13  Јапонија (JPN) 3 1 0 2 6 7 −1 3
14  Португалија (POR) 3 1 0 2 6 9 −3 3
15  Грција (GRE) 3 0 1 2 4 7 −3 1
16  Србија и Црна Гора (SCG) 3 0 0 3 3 14 −11 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]