Фудбалска репрезентација на Брег на Слоновата Коска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брегот на Слоновата Коска
Côte d'Ivoire
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Слонови
СојузФФБСК
СелекторХенри Милер
Најмногу натпревари?
Најдобар стрелец?
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Брегот на Слоновата Коска 3 - 2 Бенин
(Мадагаскар; 13 април 1960)
Најголема победа
Брегот на Слоновата Коска 6 - 0 Мали
(Абиџан, Брегот на Слоновата Коска; 13 март 1985)
Брегот на Слоновата Коска 6 - 0 Боцвана
(Абиџан, Брегот на Слоновата Коска; 11 октомври 1992)
Брегот на Слоновата Коска 6 - 0 Нигер
(Абиџан, Брегот на Слоновата Коска; 15 јули 2000)
Брегот на Слоновата Коска 6 - 0 Мадагаскар
(Абиџан, Брегот на Слоновата Коска; 1 јули 2001)
Најлош пораз
Брегот на Слоновата Коска 2 - 6 Гана
(Брегот на Слоновата Коска; 2 мај 1971)
Малави 5 - 1 Брегот на Слоновата Коска
(Малави; 6 јули 1974)
Светско првенство
Учества1 (Првпат во 2006)
Најдобар резултат-
Африкански куп на нациите
Учества16 (Првпат во 1965)
Најдобар резултатОсвојувачи, 1992.

Фудбалската репрезентација на Брегот на Слоновата Коска (популарно наречени Слонови) е репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска кој го основал фудбалскиот сојуз на Брегот на Слоновата Коска. До 2005 година, нивен најголем успех бил освојувањето на африканскиот куп на нациите од 2006. На 8 октомври 2005 година, тие се квалифицираа на Светското Првенство во 2006, што е нивно прво учество на ваков настан.

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
World Map FIFA.svg
Фудбалски репрезентации од Африка (CAF)

Алжир | Ангола | Бенин | Боцвана | Брегот на Слоновата Коска | Буркина Фасо | Бурунди | Габон | Гамбија | Гана | Гвинеја | Гвинеа-Бисао | Демократска Република Конго | Египет | Екваторска Гвинеја | Еритреја | Етиопија | Замбија | Занзибар | Зимбабве Јужна Африка | Камерун | Кејп Верде | Комори | Конго | Кенија | Лесото | Либерија | Либија | Мадагаскар | Малави | Мали | Мавританија | Маурициус | Мароко | Мозамбик | Намибија | Нигер | Нигерија | Réunion | Руанда | Сао Томе и Принципе | Сенегал | Сејшели | Сиера Леоне | Сомалија | Судан | Свазиленд | Танзанија | Того | Тунис | Уганда | ЦАР | Чад | Џибутиi |
Associate member

Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД