Фудбалска репрезентација на Иран

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Иран
Грб на фудбалскиот сојуз
СојузФудбалска федерација на Иран
КонфедерацијаАФК АФК (Азија)
СелекторХрватска Драган Скочиќ
КапитенЕхсан Хаџсафи
Најмногу настапиЏавад Некунам (151)
Најдобар стрелецАли Даеи (109)
Домашен стадионАзади
ФИФА кодIRN
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално23 (23 јуни 2022)[1]
Највисок15 (август 2005)
Најнизок122 (мај 1996)
Прв меѓународен натпревар
 Иран 0 — 0 Авганистан 
(Кабул, Авганистан; 25 август 1941)
Најголема победа
 Иран 19 — 0 Гуам 
(Табриз, Иран; 24 ноември 2000)
Најлош пораз
 Турција 6 — 1 Иран 
(Истанбул, Турција; 28 мај 1950)
 Јужна Кореја 5 — 0 Иран 
(Токио, Јапонија; 28 мај 1958)
Светско првенство
Учества6 (првпат во 1978)
Најдобар резултатГрупа фаза (1978, 1998,2006, 2014, 2018)
Азиски куп
Учества15 (првпат во 1968)
Најдобар резултатШампион (1968, 1972, 1976)

Фудбалската репрезентација на Иран го претставува Иран на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалската федерација на Иран. Во периодот помеѓу декември 2014 година и мај 2018 година, Иран бил највисоко рангираната екипа од Азија, што е најдолгиот континуиран временски период во кој еден тим ја имал таа чест.[2]

Досега Иран се квалификувал на Светските првенства 6 пати (1978, 1998, 2006, 2014, 2018, 2022), првпат во 1978, а ќе играат и на претстојното во Катар 2022. Сепак, репрезентацијата никогаш не успеала да ја мине фазата по групи, забележувајќи притоа само две победи на турнирите против САД во 1998 и Мароко во 2018. Континентално, Иран освоил три Азиски купа во 1968, 1972 и 1976.

Настапи на првенствата[уреди | уреди извор]

Настапи на Светските првенства[уреди | уреди извор]

Светско првенство Квалификации за Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
Уругвај 1930 Не учествувале Не учествувале
Италија 1934
Франција 1938
Бразил 1950
Швајцарија 1954
Шведска 1958
Чиле 1962
Англија 1966
Мексико 1970
Германија 1974 Не се квалификувале 8 5 1 2 9 6
Аргентина 1978 Групна фаза 14 3 0 1 2 2 8 12 10 2 0 20 3
Шпанија 1982 Се откажале Се откажале
Мексико 1986 Дисквалификувани Дисквалификувани
Италија 1990 Не се квалификувале 6 5 0 1 12 5
САД 1994 11 5 3 3 23 13
Франција 1998 Групна фаза 20 3 1 0 2 2 4 17 8 6 3 57 17
Јужна Кореја Јапонија 2002 Не се квалификувале 14 9 3 2 36 9
Германија 2006 Групна фаза 25 3 0 1 2 2 6 12 9 1 2 29 7
Јужна Африка 2010 Не се квалификувале 14 5 8 1 15 9
Бразил 2014 Групна фаза 28. 3 0 1 2 1 4 16 10 4 2 30 7
Русија 2018 Групна фаза 18. 3 1 1 1 2 2 18 12 6 0 36 5
Катар 2022 Квалификувани 18 14 1 3 49 8
КанадаМексикоСАД 2026 Ќе учествуваат во квалификациите Ќе учествуваат во квалификациите
Вкупно 6/22 15 2 4 9 9 24 146 92 35 19 316 89

Настапи на Азискиот куп[уреди | уреди извор]

Азиски куп
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ
Хонгконг 1956 Се повлекле
Јужна Кореја 1960 Не се квалификувале
Израел 1964 Се повлекле
Иран 1968 Шампион 1 4 4 0 0 11 2
Тајланд 1972 Шампион 1 5 5 0 0 12 4
Иран 1976 Шампион 1 4 4 0 0 13 0
Кувајт 1980 Полуфинале 3 6 3 2 1 16 6
Сингапур 1984 Полуфинале 4 6 2 4 0 8 3
Катар 1988 Полуфинале 3 6 2 2 2 3 4
Јапонија 1992 Групна фаза 5 3 1 1 1 2 1
Обединети Арапски Емирати 1996 Полуфинале 3 6 3 2 1 14 6
Либан 2000 Четвртфинале 5 4 2 1 1 7 3
Кина 2004 Полуфинале 3 6 3 3 0 14 8
Индонезија Малезија Тајланд Виетнам 2007 Четвртфинале 5 4 2 2 0 6 3
Катар 2011 Четвртфинале 5 4 3 0 1 6 2
Австралија 2015 Четвртфинале 6. 4 3 1 0 7 3
Обединети Арапски Емирати 2019 Полуфинале 3 6 4 1 1 12 3
2023 Квалификувани
2027 To be determined
Вкупно 15/18 68 41 19 8 131 48

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Алиреза Бејраванд 12 септември 1992(1992-09-12)(31 г.) 50 0 Иран Персеполис Персеполис
12 ГМ Хосеин Хосеини 30 мај 1992(1992-05-30)(31 г.) 4 0 Иран Естеглал Естеглал
22 ГМ Амир Абедзаде 26 април 1993(1993-04-26)(30 г.) 10 0 Шпанија Понферадина Понферадина
2 ОД Садег Мохарами 24 март 1996(1996-03-24)(27 г.) 19 0 Хрватска Динамо Загреб Динамо Загреб
4 ОД Ареф Голами 23 април 1997(1997-04-23)(26 г.) 1 0 Иран Естеглал Естеглал
5 ОД Салех Хардани 14 септември 1998(1998-09-14)(25 г.) 2 0 Иран Естеглал Естеглал
13 ОД Ареф Агаси 2 јануари 1997(1997-01-02)(27 г.) 1 0 Иран Фулад Фулад
16 ОД Аболфазл Џалали 26 јуни 1998(1998-06-26)(25 г.) 1 0 Иран Естеглал Естеглал
19 ОД Маџид Хосеини 20 јуни 1996(1996-06-20)(27 г.) 17 0 Турција Кајсериспор Кајсериспор
21 ОД Омид Норафкан 9 април 1997(1997-04-09)(26 г.) 13 0 Иран Сепахан Сепахан
3 СР Ехсан Хаџсафи 25 февруари 1990(1990-02-25)(33 г.) 119 7 Грција АЕК АЕК Атина
6 СР Саид Езатолахи 1 октомври 1996(1996-10-01)(27 г.) 45 1 Данска Вајле Вајле
7 СР Алиреза Јаханбахш 11 август 1993(1993-08-11)(30 г.) 62 13 Холандија Фејенорд Фејенорд
8 СР Ахмад Нуролахи 2 јануари 1993(1993-01-02)(31 г.) 24 3 ОАР Ал Ахли Ал Ахли
14 СР Омид Ебрахими 15 септември 1987(1987-09-15)(36 г.) 53 0 Катар Ал-Вакра Ал-Вакра
15 СР Амирхосеин Хосеинзаде 30 октомври 2000(2000-10-30)(23 г.) 3 0 Белгија Шарлероа Шарлероа
17 СР Али Голизаде 10 март 1996(1996-03-10)(27 г.) 24 6 Белгија Шарлероа Шарлероа
18 СР Милад Сарлак 26 март 1995(1995-03-26)(28 г.) 9 0 Иран Персеполис Персеполис
23 СР Мехди Мехдипур 18 февруари 1994(1994-02-18)(30 г.) 3 0 Иран Естеглал Естеглал
9 НП Мехди Тареми 18 јули 1992(1992-07-18)(31 г.) 58 27 Португалија Порто Порто
10 НП Алахјар Сајадманеш 29 јуни 2001(2001-06-29)(22 г.) 7 1 Англија Хал Сити Хал Сити
11 НП Али Алипур 11 ноември 1995(1995-11-11)(28 г.) 3 0 Португалија Жил Висенте Жил Висенте
20 НП Сардар Азмун 1 јануари 1995(1995-01-01)(29 г.) 63 40 Германија Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men's Ranking“ (англиски). Архивирано од изворникот на 23 јуни 2022. Посетено на 23 јуни 2022.
  2. „Iran: FIFA/Coca-Cola World Ranking“. FIFA.com. Архивирано од изворникот на 4 June 2007. Посетено на 23 December 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]