Светско првенство во фудбал 1982

Од Википедија — слободната енциклопедија
1982 Светско првенство на ФИФА — Шпанија
Copa del Mundo de Fútbol - España 82
Официјално лого
Официјално лого
Тимови 24  (од 109 квалификанти)
Домаќин Шпанија
Шампиони  Италија (трета титулa)
Одиграни натпревари   52
Постигнато голови 146  (просек 2.808 по натпревар)
Посетеност 2.109.723  (просек 40.572 по натпревар)
Најдобар стрелец Италија Паоло Роси
6 гола
Најдобар играч Италија Паоло Роси


Шампиони на Светското Првенство во 1982
Italy
Италија
Трета титула
Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи