Светско првенство во фудбал 1986

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1930 Светско првенство на ФИФА — Мексико
Mexico 86
Официјално лого
Официјално лого
Тимови 24  (од 121 квалификанти)
Домаќин Мексико
Шампиони  Аргентина (втора титулa)
Одиграни натпревари   52
Постигнато голови 135  (просек 2.596 по натпревар)
Посетеност 2.393.331  (просек 46.026 по натпревар)
Најдобар стрелец Англија Гери Линекер
6 гола
Најдобар играч  Аргентина Диего Марадона


Maradona-Mundial 86 con la copa.JPG
Шампиони на Светското Првенство во 1986
Argentina
Аргентина
Втора титула
Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи