Фудбалска репрезентација на Јужен Виетнам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалска репрезентација на Јужен Виетнам
to 1949/1954–1976
Прекари(и)Rồng vàng
(Златен змеј)
СојузВиетнамска фудбалска асоцијација
КонфедерацијаАФК (Азија)
Најдобар стрелецДук
Ку Син (6)
Домашен стадионСтадион Конг Хоа, Сајгон
Домашни бои
Гостински бои
Светско првенство
Учества0

Фудбалска репрезентација на Република Виетнам (виетнамски: Đội tuyển bóng đá quốc gia Việt Nam Cộng hòa; француски: Équipe du Sud-Vietnam de Football) ― поранешна фудбалска репрезентација што ја претставувала Држава Виетнам и Јужен Виетнам помеѓу 1949 или 1954 и 1976 година. Репрезентација учествувала во првите две завршници на Азискиот куп (1956 и 1960 година), завршувајќи четврти и двата пати од 4 екипи.

Репрезентацијата престанала да постои кога северниот и јужниот регион се соединиле во Социјалистичка Република Виетнам. Не биле одиграни натпревари помеѓу 1976 и 1990 година и првиот турнир на кој комбинираниот тим играл, бил по 1991 година. Агенциите за фудбалски учиноци ги сметаат натпреварите во Јужен Виетнам како дел од учинокот на сите времиња на репрезентацијата на Виетнам, додека ја сметаат репрезентацијата на Северен Виетнам за посебна репрезентација за статистички цели.[1]

Натпреварувачки успех[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Завршница на Светското првенство Квалификации за Светско првенство
Година Резултат Позиција О.Н. Поб. Нер.* Пор. Пос. гол. При. гол. О.Н. Поб. Нер.* Пор. Пос. гол. При. гол.
Бразил 1950 Не влегле во квалификациите
Швајцарија 1954
Шведска 1958
Чиле 1962
Англија 1966
Мексико 1970
Западна Германија 1974 Не обезбедиле пласман 3 1 0 2 1 5
Вкупно* - - - - - - - - 3 1 0 2 1 5

Квалификации за Светското првенство 1974[уреди | уреди извор]

Единствената квалификациска кампања за Светското првенство во која влегол Јужен Виетнам било за Светското првенство 1974. Тие биле сместени во зоната А на квалификациите за АФК и ОФК во Сеул, Република Кореја. На 16 мај 1973 година тие го победиле Тајланд со 1-0 за да се квалификуваат во Групата 1. На 20 мај, Јужен Виетнам го загубил првиот натпревар со 0–4 од Јапонија, а четири дена подоцна загуби со 1–0 од Хонгконг и бил елиминиран. Хонгконг и Јапонија напреднале, но ниту еден не стигнал понатаму, губејќи го баражот за следната рунда од Република Кореја и Израел, редоследно.

Место Репрезентација Пое. О.Н. Поб. Нер. Пор. Пос. гол. При. гол. Гол раз.
1 Хонгконг 4 2 2 0 0 2 0 +2
2  Јапонија 2 2 1 0 1 4 1 +3
3  Јужен Виетнам 0 2 0 0 2 0 5 − 5

Азиски куп[уреди | уреди извор]

Завршница на Азискиот куп Квалификации за Азискиот куп
Издание Резултат Позиција О.Н. Поб. Нер. Пор. Пос. гол. При. гол. О.Н. Поб. Нер. Пор. Пос. гол. При. гол.
Хонгконг 1956 Четврто место 4. 3 0 1 2 6 9 2 1 1 0 7 3
Јужна Кореја 1960 Четврто место 4. 3 0 0 3 2 12 2 2 0 0 5 1
Израел 1964 Не обезбедиле пласман 3 2 0 1 9 7
Иран 1968 4 2 0 2 4 4
Тајланд 1972 Се повлекле Се повлекле
Иран 1976 Не обезбедиле пласман 4 0 0 4 1 10
Вкупно Најдобро: Четврто место 4. 6 0 1 5 8 21 15 7 1 7 26 25

Учинок на завршниците на Азискиот куп
Издание Резултат Исход
1956  Јужен Виетнам 2–2 Хонгконг Нерешено
 Јужен Виетнам 1–2  Израел Пораз
 Јужен Виетнам 3–5  Јужна Кореја Пораз
1960  Јужен Виетнам 1–5  Јужна Кореја Пораз
 Јужен Виетнам 0–2  Република Кина Пораз
 Јужен Виетнам 1–5  Израел Пораз

Азиски игри[уреди | уреди извор]

Азиски игри
Издание Рунда О.Н. Поб. Нер. Пор. Пос. гол. При. гол.
Индија 1951 Не учествувале
Филипини 1954 Прва рунда 2 1 0 1 5 5
Јапонија 1958 Четвртфинале 3 1 1 1 8 5
Индонезија 1962 Четврто место 5 2 0 3 12 8
Тајланд 1966 Прва рунда 3 1 1 1 2 6
Тајланд 1970 Прва рунда 2 0 0 2 0 3
Вкупно Најдобро: Четврто место 15 5 2 8 27 27

Историја на Азиските игри
Издание Рунда Резултат Учинок
1954 Прва рунда  Јужен Виетнам 2–3  Република Кина Пораз
Прва рунда  Јужен Виетнам 3–2  Филипини Победа
1958 Прва рунда  Јужен Виетнам 1–1  Пакистан Нерешено
Прва рунда  Јужен Виетнам 6–1  Малаја Победа
Четвртфинале  Јужен Виетнам 1–3  Јужна Кореја Пораз
1962 Прва рунда  Јужен Виетнам 0–1  Индонезија Пораз
Прва рунда  Јужен Виетнам 6–0  Филипини Победа
Прва рунда  Јужен Виетнам 3–0  Малаја Победа
Полуфинале  Јужен Виетнам 2–3  Индија Пораз
Бронза  Јужен Виетнам 1–4  Малаја Пораз
1966 Прва рунда  Јужен Виетнам 2–1  Република Кина Победа
Прва рунда  Јужен Виетнам 0–0  Индонезија Нерешено
Прва рунда  Јужен Виетнам 0–5  Сингапур Пораз
1970 Прва рунда  Јужен Виетнам 0–2  Индија Пораз
Прва рунда  Јужен Виетнам 0–1  Тајланд Пораз

Натпревари во Југоисточна Азија[уреди | уреди извор]

Репрезентацијата на Јужен Виетнам освојувајќи го златото на Југоисточноазиските полуостровски игри 1959.
  • 1959: златни медали во ЈИАП игри во фудбал (сега ЈИА игри)
  • 1 златен медал (1959), 2 сребрени медали (1967 и 1973) и 2 бронзени (1965 и 1971 година) во Спортската конгресна полуостровска Југоисточна Азија во фудбал (ЈИАП игри)

Меѓусебен учинок[уреди | уреди извор]

Легенда
  Позитивен учинок
  Израмнет учинок
  Негативен учинок

Списокот прикажан подолу го прикажува севременскиот меѓународен учинок на фудбалската репрезентација на Јужен Виетнам против противничките држави.

Против О.Н. Поб. Нер. Пор. Пос. гол. При. гол. Гол раз.
 Австралија 2 0 0 2 0 2 -2
 Бангладеш 1 0 1 0 1 1 0
 Камерун 13 7 3 3 14 14 0
 Хонгконг 10 4 2 4 16 12 4
 Индија 11 2 2 7 8 17 -9
 Индонезија 15 5 1 9 25 36 -11
 Израел 4 1 0 3 4 8 -4
 Јапонија 2 1 0 1 3 2 1
 Кувајт 1 0 0 1 1 2 -1
 Лаос 6 5 1 0 24 1 23
 Либан 1 0 1 0 1 1 0
 Малаја 11 6 1 4 16 29 -1
 Малезија 20 4 6 10 30 42 -1
 Мјанмар 12 0 2 10 8 25 -12
 Нов Зеланд 1 1 0 0 5 1 4
 Пакистан 1 0 1 0 1 1 0
 Филипини 4 4 0 0 25 2 23
 Сингапур 19 13 5 1 48 26 22
 Јужна Кореја 21 0 7 14 20 48 -28
 Република Кина 10 3 3 4 18 15 3
 Тајланд 18 11 3 4 30 21 9
 Западна Германија 1 0 0 1 1 2 -1

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vietnam matches, ratings and points exchanged“. World Football Elo Ratings: Vietnam. Посетено на 7 јули 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]