Светско првенство во фудбал 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
2018 Светско првенство во фудбал
Чемпионат мира по футболу 2018 (Chempionat mira po futbolu 2018)[1]
220px
Официјално Лого
Податоци за првенството
Земја-домаќин  Русија
Датум на одржување 8 Јуни – 8 Јули
Екипи 32 (од 6 фудбалски сојузи)
Стадиони 12 (во 11 градови домаќини)
2014
2022


Светското првенство во фудбал 2018 ќе биде 21-то светско фудбалско првенство кое ќе се одржи во Русија. Ова ќе биде прв турнир кој се одржува во Русија, и во Источна Европа воопшто, но ќе биде и прво светско првенство кое ќе се одржува на два континента. Русија, исто така, станала најголемата земја географски, која ќе биде домаќин на едно светско првенство. На турнирот ќе има 32 национални тимови, вклучувајќи го и домаќинот. Вкупно 64 натпревари ќе се одиграат na 12 локации лоцирани во 11 градови. Финалето на светското првенство ќе се одржи на 15 јули во Москва на стадионот "Лужники".[2][3][4]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Градови домаќини[уреди | уреди извор]

Русија ги предложи следниве градови: Калининград, Казањ, Краснодар, Москва, Нижни Новгород, Ростов на Дон, Санкт Петербург, Самара, Саранск, Сочи, Волгоград, Јарослав и Екатеринбург.[5] Значи, 13 градови, а 16 стадиони. Од нив 3 ќе бидат реновирани, а 13 ќе бидат новоизградени.

Во октомври 2011 Русија го намали бројот на стадиони од 16 на 14. Конструкцијата на прeдложениот стадион "Подолск" во регионот на Москва беше прекината од страна на владата, и стадионот на Спартак се бореше со стадионот на Динамо кои ќе бидат првите конструирани.[6]

Крајната одлука за градовите домаќини беше донасена на 29 септември 2012. Бројот на градови беше намален на 11, а бројот на стадиони на 12, откако Краснодар и Јарослав беа избришани од листата.[7]

Москва Москва Санкт Петербург Калининград
Стадион Лужинки Арена Откритие Зенит Арена Арена Балтика
Капацитет: 81,000
(надограден/проширен)
Капацитет: 44,929
(нов стадион)
Капацитет: 66,881
(нов стадион)
Капацитет: 35,000[8]
(нов стадион)
Moscow — Luzhniki Stadium.jpg Spartak stadium (Otkrytiye Arena), 23 August 2014.JPG New football stadium construction site in SPB 01.jpg
Казањ Нижни Новгород
Казањ Арена Стадион Стрелка
Капацитет: 45,105[9]
(нов стадион)
Капацитет: 44,899
(нов стадион)
Kazan-arena-stadium.jpg 200px
Самара Волгоград
Стадион Самара
(нов стадион)
Стадион Волгоград
(реизграден или заменет)
Капацитет: 44,918 Капацитет: 45,015
Central Stadium (Volgograd).jpg
Саранск Ростов на Дон Сочи Екатеринбург
Јубилеен Стадион
(нов стадион)
Левбердон Арена
(нов стадион)
Олимписки Стадион Фишт
(нов стадион)
Стадион Екатеринбург
(надограден/проширен)
Капацитет: 45,015 Капацитет: 43,702 Капацитет: 47,659 Капацитет: 35,000[8]
Стадион Фишт.JPG CentralStadium.jpg

Репрезентации кои се квалификувале[уреди | уреди извор]

На Светското првенство во фудбал 2018 учествувале 32 земји:

Африка
Северна Америка, Средна Америка и Кариби
Јужна Америка
Азија
Европа

Групи[уреди | уреди извор]

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Во нокаут фазата, ако натпреварот во предвиденото време е нерешено, ќе се одигра дополнително време (два периода од по 15 минути), а по потреба следува пенал серија за да се одреди победникот.[10]

Групирање[уреди | уреди извор]

Рунда 16[уреди | уреди извор]

30 јуни 2018 (2018-06-30)
17:00 MSK (UTC+3)
Победник во Група Ц Натпревар 50 Второпласиран од група Д Казан Арена, Казан

30 јуни 2018 (2018-06-30)
21:00 MSK (UTC+3)
Победник на Група A Натпревар 49 Група Б второпосласирани Олимписки стадион (Сочи), Сочи

1 јули 2018 (2018-07-01)
17:00 MSK (UTC+3)
Победник на група Б Натпревар 51 Второпласиран од група A Лужники стадион, Москва

1 јули 2018 (2018-07-01)
21:00 MSK (UTC+3)
Победник на Група Д Натпревар 52 Второпласиран во група Ц Нижни Новогород стадион, Нижни Новогород

2 јули 2018 (2018-07-02)
18:00 SAMT (UTC+4)
Победник на Група E Натпревар 53 Второполасиран на група Ф Космос Арена, Самара

2 јули 2018 (2018-07-02)
21:00 MSK (UTC+3)
Победник на Г Натпревар 54 Второпласиран на група Х Ростов Арена, Ростов-он-Дон

3 јули 2018 (2018-07-03)
17:00 MSK (UTC+3)
Победник на група Ф Натпревар 55 Второпласиран на група E Крестовски стадион, Санкт Петербург

3 јули 2018 (2018-07-03)
21:00 MSK (UTC+3)
Победник на група Х Натпревар 56 Второпласиран во група Г Откритије Арена, Москва

Четврт-финале[уреди | уреди извор]

6 јули 2018 (2018-07-06)
17:00 MSK (UTC+3)
Побеник од натпревар 49 Натпревар 57 Победник од натпревар 50 Нижни Новогород Стадион, Нижни Новогород

6 јули 2018 (2018-07-06)
21:00 MSK (UTC+3)
Победник од натпревар 53 Натпревар 58 Победник од натпревар 54 Казан Арена, Казан

7 јули 2018 (2018-07-07)
18:00 SAMT (UTC+4)
Победник од натпревар 55 Натпревар 60 Победник од натпревар 56 Космос Арен, Самара

7 јули 2018 (2018-07-07)
21:00 MSK (UTC+3)
Победник од натпревар 51 Натпревар 59 Победник од натпревар 52 Олимписки стадион (Сочи), Сочи

Полу-финале[уреди | уреди извор]

10 јули 2018 (2018-07-10)
21:00 MSK (UTC+3)
Победник од натпревар 57 Натпревар 61 Победник од натпревар 58 Крестовски стадион, Санкт-Петербург

11 јули 2018 (2018-07-11)
21:00 MSK (UTC+3)
Победник од натпревар 59 Натпревар 62 Победник од натпревар 60 Лужники стадион, Москва

Трето место плеј-оф[уреди | уреди извор]

14 јули 2018 (2018-07-14)
17:00 MSK (UTC+3)
Поразен од натпревар 61 Натпревар 63 Поразен од натпревар 62 Крестовски стадион, Санкт Петербург

Финале[уреди | уреди извор]

15 јули 2018 (2018-07-15)
18:00 MSK (UTC+3)
Победник од натпревар 61 Натпревар 64 Победник од натпревар 62 Лужники Стадион, Москва

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Првите два тима од секоја група се пласираат во 16- финалето коло.

Сите наведени времиња се по локално време во Русија.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Standard Russian pronunciation is [tɕɪmʲpʲɪɐˈnat ˈmʲirə pə fʊdˈboɫʊ dʲvʲɪ ˈtɨsʲɪtɕɪ vəsʲɪmˈnatsətʲ]
 2. „Russia united for 2018 FIFA World Cup Host Cities announcement“. FIFA.com. http://www.fifa.com/worldcup/russia2018/news/newsid=1711839/index.html. конс. 13 ноември 2013 г. 
 3. „FIFA Picks Cities for World Cup 2018“. En.rsport.ru. 29 септември 2012. архивирано од оригиналот на 13 ноември 2013. https://web.archive.org/web/20131113042832/http://en.rsport.ru/football/20120929/620078064.html. конс. 13 ноември 2013 г. 
 4. „Russia budget for 2018 Fifa World Cup nearly doubles“. BBC News. 30 септември 2012. http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19777735. конс. 13 ноември 2013 г. 
 5. „2018 FIFA World Cup Bid Evaluation Report: Russia“ (PDF). FIFA. http://www.fifa.com/mm/document/tournament/competition/01/33/74/52/b5ruse.pdf. конс. 10 декември 2002 г. 
 6. „Почему у России осталось только 14 стадионов к ЧМ-2018 - Известия (Why are there only 14 stadiums for the Russia 2018 World Cup)“ (на russian). Izvestia.ru. 7 октомври 2011. http://www.izvestia.ru/news/503276. конс. 8 октомври 2011 г. 
 7. „2018 FIFA World Cup™ to be played in 11 Host Cities“. fifa.com. 29 септември 2012. http://www.fifa.com/worldcup/russia2018/organisation/media/newsid=1711717/index.html?intcmp=fifacom_hp_module_media_statements. конс. 29 септември 2012 г. 
 8. 8,0 8,1 Capacity at 2 of Russia's stadiums to be reduced“, The Oklahoman (via Associated Press), 26 септември 2014 (конс. 28 септември 2014 г).
 9. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}“ (на russian). Tatar-inform.ru. 27 декември 2010. http://www.tatar-inform.ru/news/2010/12/27/251311/. конс. 8 октомври 2011 г. 
 10. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име regulations.
 11. „FIFA World Cup Russia 2018 - Match Schedule“. FIFA.com. http://resources.fifa.com/mm/document/tournament/competition/02/66/71/62/2018fwc_matchschedule_30052017_en_neutral.pdf. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:2018 ФИФА Светско Првенство стадиони