Ирвинг Лосано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ирвинг Лосано
Mex-Kor (26) (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Ирвинг Лосано
Роден на 30 јули 1995 (1995-07-30) (26 г.)
Роден во Мексико Сити, Мексико
Држава Мексико Мексико
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб ПСВ ПСВ
Број 11
Младинска кариера
2009–2014 Пачука Пачука
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2017 Пачука Пачука 120 (31)
2017- ПСВ ПСВ 31 (19)
Репрезентација
2015 Мексико Мексико 20 9 (5)
2016 Мексико Мексико 23 3 (0)
2016- Мексико Мексико 32 (8)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 14 август 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 август 2017

Ирвинг Родриго Лосано Бахена (шпански: Hirving Rodrigo Lozano Bahena, 30 јули 1995 година) — мексикански професионален фудбалер кој игра како крило за холандскиот клуб ПСВ Ајндховен и репрезентацијата на Мексико. Тој популарно го нарекуваат со неговиот прекар Чаки.[1]

Тој ја започнал својата кариера со ФК Пачука, освојувајќи ја Клаузурата 2016 и Лигата на шампионите на КОНКАФ 2016-17, играјќи во 149 натпревари и постигнувајќи 43 гола за тимот. Во јуни 2017 година, тој потпишал за ПСВ Ајндховен, освојувајќи го Ередивизи во својата прва сезона во Холандија и завршил како најдобар стрелец на тимот.

Со Мексико под-20 тим, Лосано го освоил Првенството на КОНКАКАФ во 2015, а исто така играл и на Олимпијадата во 2016 година. Тој го направил своето сениорско меѓународно деби во февруари 2016 година и ја претставил нацијата во Копа Америка Сентанарио, Купот на Конфедерации на ФИФА во 2017 година, и Светското првенство 2018.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rej, Arindam (4 July 2016). „Hirving Lozano to sign for Manchester United after Olympics - father-in-law“. ESPN FC. Посетено на 9 November 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]