Филипе Коутињо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бразил Филипе Коутињо
Лични податоци
Полно име Филипе Коутињо Кореија[1]
Роден на 12 јуни 1992(1992-06-12)(31 г.)
Роден во Рио де Жанеиро, Бразил
Висина 1.71m[2]
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Бајерн Минхен Бајерн Минхен
Број 14
Младинска кариера
1999-2008 Васко де Гама
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008-2013 Интер Интер 32 (3)
2008-2010Васко де Гама 19 (1)
2012Еспањол Еспањол 16 (5)
2013-2017 Ливерпул Ливерпул 153 (41)
2018- Барселона Барселона 64 (15)
2019–Бајерн Минхен Бајерн Минхен 23 (8)
Репрезентација
2009 Бразил Бразил 17 5 (3)
2011–2012 Бразил Бразил 20 7 (3)
2010– Бразил Бразил 45 (13)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21:01, 21 May 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 13 June 2017

Филипе Коутињо Кореија (португалски изговор: [fiˈlipi kowˈtʃĩj̃u]; роден на 12 јуни 1992 година) — бразилски фудбалер, играч од средниот ред на Барселона и на бразлиската репрезентација.

Роден и израснат во Рио де Жанеиро, Коутињо покажал прекрасен талент и бил одличен во младинските категории на Васко де Гама. Тој бил потпишан од страна на италијанскиот гигант Интернационале во 2008 година за 4 милиони евра, а потоа бил даден на позајмица во Васко де Гама, каде што станал клучен играч. Тој го имал своето деби за Интер во 2010 година и се сметал за "иднината на Интер", но иако се борел за да се зацврсти во првиот тим, тој сепак бил позајмен во шпанскиот клуб Еспањол во 2012 година.

Во јануари 2013 година, тој потпишал за англискиот Ливерпул за 8,5 милиони фунти. Тој го покажал раскшниот талент на Енфилд; неговата комбинација на визија, поминување, дриблинг и напади со долг дострел го заработил прекарот "Малиот волшебник" од навивачите на Ливерпул и соиграчите. Откако бил именуван во 2015 година на ПФА Тимот на годината, бразилската легенда Пеле го довери Коутињо како "голема иднина" на бразислкиот фудбал.

Коутињо дебитирал за сениорската репрезентација на Бразил во 2010 година на возраст од 18 години. Тој има одиграно повеќе од 20 натпревари за репрезнетацијата и ја има претставувано на Копа Америка 2015 и Копа Америка Сентенарио.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Premier League Clubs submit Squad Lists“ (PDF). Premier League. 3 September 2014. стр. 20. Архивирано од изворникот (PDF) на 22 October 2014.
  2. „Philippe Coutinho“. Liverpool F.C. Посетено на 3 March 2015.