Ренато Аугусто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ренато Аугусто во 2010 година

Ренато Соареш де Оливеира Аугусто (португалски: Renato Soares de Oliveira Augusto), или едноставно Ренато Аугусто (8 февруари 1988), е бразилски професионален фудбалер кој игра како играч од средниот ред за Кинески клуб Пекинг Гуоан.

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Фламенго[уреди | уреди извор]

Аугусто бил претставен како еден од најдобрите производи на младинската академија Фламенго  во последниве години,[1][2] и бил блиску до договор со Палермо во 2007 година.[3]

Баер Леверкузен[уреди | уреди извор]

Аугусто потпишал за германскиот бундеслигаш  Бајер Леверкузен за непозната цена, иако се сметало дека се €10 милиони, од кои 60% задржани од страна на Фламенго,[4] И покрај тоа што се соочува со повреда во сезоната 2010-11, исто како и на претходните во Германија, Аугусто одржувал исклучителната форма.

Коринтијанс[уреди | уреди извор]

На 20 декември 2012 година, Баер Леверкузен потврдил дека Аугусто ќе замине за Ерусалим за пријавена такса од 3,5 милиони евра.[5]

Пекинг Гуоан[уреди | уреди извор]

На 6 јануари 2016 година, Аугусто се приклучил на кинескиот клуб Пекинг Гуоан за пријавена такса од €8 милиони.[6][7]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Ренато Аугусто игра за Бразил во 2016 година

На 17 ноември, 2015 година, Аугусто го постигнал својот прв гол за Бразил во победата со 3-0 против Перу.[8] Тој бил дел од бразилската репрезентација во 2016 година за време на Копа Америка и 2016 година Олимписките Игри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Família e perfil torcedor 'blindam' revelação do Flamengo“ (Portuguese). Pele.net. Архивирано од изворникот на 14 February 2012. 
  2. „Zico torce para revelação decidir na final“ (Portuguese). Terra.com.br. 5 May 2007. конс. 13 February 2010. 
  3. „Palermo confirma que quer Renato Augusto“ (Portuguese). Globoesporte.com. 11 August 2007. конс. 13 February 2010. 
  4. „Venda de Renato Augusto renderá cerca de R$ 15 milhões aos cofres do Fla“ (Portuguese). Globoesporte.com. 9 July 2008. конс. 13 February 2010. 
  5. „Bayer Leverkusen confirma acerto de Renato Augusto com o Corinthians“ (Portuguese). gazetaesportiva.net. 20 December 2012. конс. 27 January 2013. 
  6. „Renato Augusto accepts offer from Chinese side Beijing Guoan, and is close to leaving Corinthians - Sambafoot.com, all About Brazilian Football“. конс. 22 March 2016. 
  7. „Former Corinthians man Renato Augusto hopeful China switch won’t end Brazil career - Goal.com“. конс. 22 March 2016. 
  8. „Família e perfil torcedor 'blindam' revelação do Flamengo“ (Portuguese). Pele.net. Архивирано од изворникот на 14 February 2012. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]