ФК Коринтијанс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Коринтијанс
Corinthians
Logo corinthians.png
Целосно име Sport Club Corinthians Paulista
Прекар(и) Тимао
Основан септември 1, 1910; пред 105 години (1910-09-01)
Стадион Пакембу
Сао Паоло, Бразил
(Капацитет: 37,952)
Претседател Марио Гоби
Тренер Бразил Тите
Лига Кампеонато Бразилеиро Серија А
2012 Серија, Рики Албертс 6-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm cp1213.png
Team colours
Kit body cp1213.png
Team colours
Kit right arm cp1213.png
Team colours
Team colours
Kit socks blacktop.png
Team colours
Домашни бои
Kit left arm 2cp1213.png
Team colours
Kit body 2corinthians1213.png
Team colours
Kit right arm 2cp1213.png
Team colours
Team colours
Kit socks whitehorizontal.png
Team colours
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Коринтијанс (португалски: Sport Club Corinthians Paulista) е бразилски фудбалски клуб од градот Сао Паоло. Клубот е основан на 1 септември 1893 година и се натпреварува во во бразилската Серија А лига. Со исклучок на една сезона (2008), тимот на Коринтианс ја има поминато цела историја во првата лига. Стандардните клупски дресови се со бело-црна боја.

Најголеми ривали на Коринтијанс му се Палмеирас, Сао Паоло и Сантос. Прекарот на клубот е Тимао.

Коринтијанс е истотака еден од најуспешните клубови во Бразил, 5 пати ја освоиле бразилската прва лига, 3 пати бразилскиот куп, 26 пати првенството на државата Сао Паоло. Во 2000 година Коринтијанс станал прв клуб победник на Светското клупско првенство.

Познати играчи[уреди | уреди извор]

 • Бразил Жилмар (1951-1961)
 • Бразил Зе Марија (1970-1983)
 • Бразил Сократес (1978-1984)
 • Бразил Дунга (1985)
 • Бразил Роналдо(1988-1998)
 • Бразил Зе Елијас (1993-1996)
 • Колумбија Фреди Ринкон (1997-2000, 2004)
 • Бразил Едилсон (1997-2000)
 • Бразил Рикардињо (1998-2002, 2006)
 • Парагвај Карлос Гамара (1998-1999)
 • Бразил Еду (1998-2000)
 • Бразил Вампета (1998-2000, 2002-2003)
 • Бразил Луизао (1999-2002)
 • Бразил Дида (1999-2001, 2002)
 • Аргентина Карлос Тевез (2005-2006)
 • Аргентина Хавиер Маскерано (2005-2006)

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни
 • Бразилски Премиера: 1990, 1998, 1999, 2005, 2011
 • Бразилски Куп: 1995, 2002, 2009
 • Сао Паоло Премиера: 1914, 1916, 1922, 1923, 1924, 1928, 1929, 1930, 1937, 1938, 1939, 1941, 1951, 1952, 1954, 1977, 1979, 1982, 1983, 1988, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003 e 2009
Меѓународни трофеи

Надворешни врски[уреди | уреди извор]