ФК Саун Пауло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Целосно имеФудбалски клуб Саун Пауло
ПрекариТриколори (Tricolour)
O Clube da Fé (The Faith Team)
Soberano (Sovereign)
Основан25 јануари 1930; пред 94 години (1930-01-25)
СтадионСтадион до Мурумби, Саун Пауло
(Капацитет: 67,011)
ПретседателКарлос Аугусто де Барос е Силва
ТренерДоривал Јунир
ЛигаБразилско првенство Серија A
Кампионато Серија А
Серија А 2016
2017
Серија А, 10th
Paulista, 3rd
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона
Фасада на Спомен клуб

ФК Саун Пауло (португалски: São Paulo Futebol Clube) е фудбалски клуб од градот Саун Пауло, Бразил. Игра во првенство Бразил, Бразил првенство и други. Тренер на клубот во моментов е Адилсон Батиста. Клубот игра на Стадион Цицерон Помпеу де Толедо (58.337 седишта).

Стадион[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]