Саун Пауло (сојузна држава)

Координати: 21°49′47″S 49°12′27″W / 21.82972° ЈГШ; 49.20750° ЗГД / -21.82972; -49.20750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Саун Пауло
Знаме на Рио Грб на Рио
Знаме Грб


Положба на Рио
Положба на Рио
Главен град Саун Пауло
Најголем град Саун Пауло
Службен јазик португалски
 - Гувернатор Хосе Сера
 - Вице Гувернатор Алберто Голдман
Површина  
 - Вкупно 248,209.426 км² ({{{површина поредок}}}.)
 - Вода (%) {{{вода}}}%
Население  
 - 2006 41,055,734 ({{{население поредок}}}.)
 - Густина 165.4/km² ({{{густина поредок}}}.)
БДП (ПКС) 2005 приб.
 - Вкупно 802,855,000,000 ({{{БДП поредок}}}.)
 - По глава на жител 17,977 ({{{БДП поредок по глава на жител}}}.)
ИЧР (2005) 0.833 ({{{ИЧР поредок}}}.) – висок
Валута
Часовен појас UTC {{{часовен појас}}}
НДД [[]]
Повикувачки број +

Саун Паулодржава во Бразил. Центар е на бразилската економија и индустрија. Крстена е по Св. Петар. Од бразилските држави Саун Пауло е најнаселена. Престолнина е Саун Пауло, кој исто така е најголем град во Јужна Америка.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Независност на Бразил[уреди | уреди извор]

Португалскиот Престолонаследник принцот Педро де Алкантара, Бурбон е Баранка ја наследиле татковата љубов кон Бразил, отфрлувајки ги барањата од Лисабон дека Бразил треба да се управува од Европа. Според легенда, во 1882-ра регентот јавал коњ надвор од Саун Пауло кога курир донел порака дека треба да се врати во европа. Тогаш Педро го дигнал мечот и извикал “Independencia ou morte!” ("Независност или смрт!"). Малата матична земја Портигалија не била во позиција да издржи, и на 7 септември 1822, Педро го удрил печатот на независен Бразил, и станал Дом Педро I Бразилски Император. Бразил останал империја до 1889. Либералноста паралено растела и во Бразил и Европа. При прогласувањето независност, Саун Пауло имал 25,000 жители, бројот жители во наредните 60 години солидно растел. Во доцните 1860-ти Саун Пауло ја добил првата железничка пруга, направена од британски инженери. Бразил во средината на 18 век станал главен светски извозник на кафе. Помеѓу 1901 и 1910-та, извозот на кафе земал 51% од целокупниот бразилски извоз. Во меѓувреме, Бразилската монархија пропаднала во 1889. Феудалниот режим пропаднал и новиот устав дал децентрализирана власт. Новата кафе елита видела шанса за управување. Имало потреба од работници, ропството било аболирано во 1888, и од страв земјата да не стане црнечка држава била промивирана емиграцијата преку подарување на земја. Од 1893, странците претставувале 55% од населението на Саун Пауло. Од 1920 Саун Пауло бил втор град по големина во Бразил.

Географија[уреди | уреди извор]

Државата зафаќа површина од 248,800 км2, со население околу 40 милиони (21.5% од населението на Бразил), тоа ја прави најнаселена држава во Бразил. Ужива тропска и суптропска клима, Престолнината лежи на југ на 800 m надмосрка височина со просечни дневси температури помеѓу 19 °C и 28 °C. Саун Пауло е најбогата држава во Бразил.

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Ранк Град Население
1 Саун Пауло 10,886,518
2 Гуаруљос 1,283,253
3 Кампинас 1,059,420
4 Саун Бернандо до Кампро 781,390
5 Осаско 701,012
6 Санто Андре 667.891
7 Саун Хосе дос Кампос 594,948
8 Сорокаба 559,157
9 Рибеирао Прето 547,417
10 Сантос 418,288
11 Mоѓи дас Крузес 400,000
12 Саун Хосе до Рио Прето 398,079
13 Диадема 386,779
14 Карапикуиба 379,566
15 Мауа 375,769

Демографија[уреди | уреди извор]

Либердаде, Саун Пауло, најголема концентрација на Јапонска заедница.

Според пописот од 2007-ма државата брои 41,164,000 жители, густината на населеност изнесува 165,4 ж. на км2. Урбанизираност: 94.6% (2006); национален прираст: 1.8% (1991-2000); Домаќинства: 12,610,000 (2006).[2] Структура: 28,814,000 Белци (70.0%), 9,879,000 Пардо (24.0%), 2,058,000 Црнци (5.0%), 411,000 Азијати или Домородни народи (1.0%).[3] Луѓе со италијанско потекло доминираат во повеќето градови, вклучувајќи ја престолнината и северниот дел на државата, кој е 65% Италијански.[4] Луѓе со Португалско и Шпанско потеклоо има во повеќето градови. Со африканско и црвенокожо потекло се релативно бројни. Саун Пауло е дом на повеќето Азијати од Бразил, во државава ја има најголемата концентрација на Јапонци надвор од Јапонија. Има доста луѓе со левантско потекло, повеќето Сиријци и Либанци.[6][7] Повеќето Евреи од Бразил живеат во државава.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Секторот за услуги зазема најголем дел од БДП со 47.2%, следен од индустрискиот сектор со 46.3%. Земјоделието зазема 6.5% од БДП (2004). Саун Пауло извезува: vвозила 17.2%, аавиони и хеликоптери 11.6%, храна 10%, шеќер и алкохолно гориво 7.8%, портокалов џус 5.2%, телекомуникациона техника 4.1% (2002). Учество во бразилската економија: 33.9% (2005). Саун Пауло е одговорна за апроксимирано една третина од Бразилскиот БДП. Богатството е неравномерно разпределено во државата.

Статистика[уреди | уреди извор]

Возила: 15,453,454 (Март/2007); Клеточни телефони: 25 милиони (Април/2007); Телефони: 13,8 милиони (Април/2007); Градови: 645 (2007).[2]

Образование[уреди | уреди извор]

Кампински Државен Универзитет во Кампинас.

Португалскиот е службен. Но Англиски и Шпански се дел од официјалниот образовен систем.

Образовни институции[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Политички Систем[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Саун Пауло, Гуаруљос, Кампинас, Саун Пауло бернардо до Кампо, Осаско, Санто Андре, Саун Хосе дос Кампос, Сорокаба и др.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Поимот São Paulo во Викиречникот, слободниот речник.

Белешки[уреди | уреди извор]

21°49′47″S 49°12′27″W / 21.82972° ЈГШ; 49.20750° ЗГД / -21.82972; -49.20750

  1. São Paulo State (PDF). State of São Paulo, Brazil: Brazil Tourism Portal. 2008. ISBN 85-240-3919-1. Посетено на 2008-01-20.[мртва врска]
  2. Извор: IBGE.