Копа Либертадорес

Од Википедија — слободната енциклопедија

Копа Либертадорес е најсилното фудбалско натпреварување во Јужна Америка. Во него учествуваат шампионите и најдобрите клубови од земјите членки на Јужноамериканската фудбалска федерација (КОНМЕБОЛ) како и од Мексико.

Победници и финалисти[уреди | уреди извор]

Година Победник Финалист
1960. Flag of Uruguay.svg Пењарол Flag of Paraguay.svg Олимпија Асунсион
1961. Flag of Uruguay.svg Пењарол Flag of Brazil.svg Палмеирас
1962. Flag of Brazil.svg Сантос Flag of Uruguay.svg Пењарол
1963. Flag of Brazil.svg Сантос Flag of Argentina.svg Бока Хуниорс
1964. Flag of Argentina.svg Индепендиенте Flag of Uruguay.svg Насионал Монтевидео
1965. Flag of Argentina.svg Индепендиенте Flag of Uruguay.svg Пењарол
1966. Flag of Uruguay.svg Пењарол Flag of Argentina.svg Ривер Плејт
1967. Flag of Argentina.svg Расинг Клуб Flag of Uruguay.svg Насионал Монтевидео
1968. Flag of Argentina.svg Естудиантес Flag of Brazil.svg Палмеирас
1969. Flag of Argentina.svg Естудиантес Flag of Uruguay.svg Насионал Монтевидео
1970. Flag of Argentina.svg Естудиантес Flag of Uruguay.svg Пењарол
1971. Flag of Uruguay.svg Насионал Монтевидео Flag of Argentina.svg Естудиантес
1972. Flag of Argentina.svg Индепендиенте Flag of Peru.svg Университарио Лима
1973. Flag of Argentina.svg Индепендиенте Flag of Chile.svg Коло Коло
1974. Flag of Argentina.svg Индепендиенте Flag of Brazil.svg Сао Паоло
1975. Flag of Argentina.svg Индепендиенте Flag of Chile.svg Унион Еспањола
1976. Flag of Brazil.svg Крузеиро Flag of Argentina.svg Ривер Плејт
1977. Flag of Argentina.svg Бока Хуниорс Flag of Brazil.svg Крузеиро
1978. Flag of Argentina.svg Бока Хуниорс Flag of Colombia.svg Депортиво Кали
1979. Flag of Paraguay.svg Олимпија Асунсион Flag of Argentina.svg Бока Хуниорс
1980. Flag of Uruguay.svg Насионал Монтевидео Flag of Brazil.svg Интернасионал
1981. Flag of Brazil.svg Фламенго Flag of Chile.svg Кобрелоа
1982. Flag of Uruguay.svg Пењарол Flag of Chile.svg Кобрелоа
1983. Flag of Brazil.svg Гремио Flag of Uruguay.svg Пењарол
1984. Flag of Argentina.svg Индепендиенте Flag of Brazil.svg Гремио
1985. Flag of Argentina.svg Аргентинос Хуниорс Flag of Colombia.svg Америка Кали
1986. Flag of Argentina.svg Ривер Плејт Flag of Colombia.svg Америка Кали
1987. Flag of Uruguay.svg Пењарол Flag of Colombia.svg Америка Кали
1988. Flag of Uruguay.svg Насионал Монтевидео Flag of Argentina.svg Њу Олд Бојс
1989. Flag of Colombia.svg Атлетико Насионал Flag of Paraguay.svg Олимпија Асунсион
1990. Flag of Paraguay.svg Олимија Асунсион Flag of Ecuador.svg Барселона Гвајаквил
1991. Flag of Chile.svg Коло Коло Flag of Paraguay.svg Олимпија Асунсион
1992. Flag of Brazil.svg Сао Паоло Flag of Argentina.svg Њу Олд Бојс
1993. Flag of Brazil.svg Сао Паоло Flag of Chile.svg Универсидад Католика
1994. Flag of Argentina.svg Велез Сарсфилд Flag of Brazil.svg Сао Паоло
1995. Flag of Brazil.svg Гремио Flag of Colombia.svg Атлетико Насионал Меделјин
1996. Flag of Argentina.svg Ривер Плејт Flag of Colombia.svg Америка Кали
1997. Flag of Brazil.svg Крузеиро Flag of Peru.svg Спортинг Кристал
1998. Flag of Brazil.svg Васко де Гама Flag of Ecuador.svg Барселона Гвајаквил
1999. Flag of Brazil.svg Палмеирас Flag of Colombia.svg Депортиво Кали
2000. Flag of Argentina.svg Бока Хуниорс Flag of Brazil.svg Палмеирас
2001. Flag of Argentina.svg Бока Хуниорс Flag of Mexico.svg Круз Азул
2002. Flag of Paraguay.svg Олимпија Асунсион Flag of Brazil.svg Сао Каетано
2003. Flag of Argentina.svg Бока Хуниорс Flag of Brazil.svg Сантос
2004. Flag of Colombia.svg Онсе Калдас Flag of Argentina.svg Бока Хуниорс
2005. Flag of Brazil.svg Сао Паоло Flag of Brazil.svg Атлетико Параненсе
2006. Flag of Brazil.svg Интернасионал Flag of Brazil.svg Сао Паоло
2007. Flag of Argentina.svg Бока Хуниорс Flag of Brazil.svg Гремио
2008. Flag of Ecuador.svg ЛДУ Кито Flag of Brazil.svg Флуминенсе
2009. Flag of Argentina.svg Естудиантес Flag of Brazil.svg Крузеиро
2010. Flag of Brazil.svg Интернасионал Flag of Mexico.svg Чивас Гвадалахара
2011. Flag of Brazil.svg Сантос Flag of Uruguay.svg Пењарол
2012. Flag of Brazil.svg Коринтијанс Flag of Argentina.svg Бока Хуниорс
2013. Бразил Атлетико Минеиро Парагвај Олимпија Асунсион
2014. Аргентина Сан Лоренцо Парагвај Насионал
2015. Аргентина Ривер Плејт Мексико Тигрес УАНЛ
2016. Колумбија Атлетико Насионал Еквадор Индепендиенте дел Вале

Клубови по успешност[уреди | уреди извор]

Клуб Земја Победник Финалист
Индепендиенте Flag of Argentina.svg Аргентина 1964., 1965., 1972., 1973., 1974., 1975., 1984.
Бока Хуниорс Flag of Argentina.svg Аргентина 1977., 1978., 2000., 2001., 2003., 2007. 1963., 1979., 2004.
Пењарол Flag of Uruguay.svg Уругвај 1960., 1961., 1966., 1982., 1987. 1962., 1965., 1970., 1983.
Естудиантес Flag of Argentina.svg Аргентина 1968., 1969., 1970., 2009. 1971.
Олимпија Асунсион Flag of Paraguay.svg Парагвај 1979., 1990., 2002. 1960., 1989., 1991., 2013.
Насионал Монтевидео Flag of Uruguay.svg Уругвај 1971., 1980., 1988. 1964., 1967., 1969.
Сао Паоло Flag of Brazil.svg Бразил 1992., 1993., 2005. 1974., 1994., 2006.
Ривер Плејт Flag of Argentina.svg Аргентина 1986., 1996., 2015. 1966., 1976.
Гремио Flag of Brazil.svg Бразил 1983., 1995. 1984., 2007.
Крузеиро Flag of Brazil.svg Бразил 1976., 1997. 1977., 2009.
Сантос Flag of Brazil.svg Бразил 1962., 1963. 2003.
Интернасионал Flag of Brazil.svg Бразил 2006., 2010. 1980.
Палмеирас Flag of Brazil.svg Бразил 1999. 1962., 1968., 2000.
Коло Коло Flag of Chile.svg Чиле 1991. 1973.
Атлетико Насионал Flag of Colombia.svg Колумбија 1989. 1995.
Расинг Клуб Flag of Argentina.svg Аргентина 1967.
Фламенго Flag of Brazil.svg Бразил 1981.
Аргентинос Хуниорс Flag of Argentina.svg Аргентина 1985.
Велез Сарсфилд Flag of Argentina.svg Аргентина 1994.
Васко де Гама Flag of Brazil.svg Бразил 1998.
Онсе Калдас Flag of Colombia.svg Колумбија 2004.
ЛДУ Кито Flag of Ecuador.svg Еквадор 2008.
Атлетико Минеиро Flag of Brazil.svg Бразил 2013.
Сан Лоренцо Flag of Argentina.svg Аргентина 2014.

Успешност по држави[уреди | уреди извор]

Земја Победник Финалист Вкупно
Flag of Argentina.svg Аргентина 24 9 33
Flag of Brazil.svg Бразил 17 15 32
Flag of Uruguay.svg Уругвај 8 8 16
Flag of Paraguay.svg Парагвај 3 5 8
Flag of Colombia.svg Колумбија 2 7 9
Flag of Chile.svg Чиле 1 5 6
Flag of Ecuador.svg Еквадор 1 2 3
Flag of Mexico.svg Мексико 3 3
Flag of Peru.svg Перу 2 2