Клуб Атлетико Минеиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атлетико Минеиро
Atlético Mineiro
Atletico mineiro galo.png
Целосно име Clube Atlético Mineiro
Прекар(и) Гало
Основан 25 март 1908
Стадион Естадио Рајмундо Сампајо
Бело Хоризонте, Бразил
(Капацитет: 23,018)
Претседател Александре Калил
Менаџер Диего Агире
Лига Кампеонато Бразилеиро Серија А
2015 Кампеонато Бразилеиро Серија А, 2-ри
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клуб Атлетико Минеиро или познат едноставно како Атлетико Минеиро е фудбалски тим од градот Бело Хоризонте, Минаш Жераис, основан на 25 март 1908 година.

Тие имаат освоено 45 официјални трофеи: од кој еден во новиот официјален фудбалски шампионат на Бразил, Кампеонато Бразилеиро (во 1971) а на меѓународно ниво имаат освоено две првенства на CONMEBOL (во 1992 и 1997), додека во регионалното првенство, првененството на Минеиро, имаат освоено 41 наслов, а посленото било во мај 2012 година.

Титули[уреди | уреди извор]

(2013)
(1992, 1997)
(1971)
(1915, 1926, 1927, 1931, 1932, 1936, 1938, 1939, 1941, 1942, 1946, 1947, 1949, 1950, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1958, 1962, 1963, 1970, 1976, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1985, 1986, 1988, 1989, 1991, 1995, 1999, 2000, 2007, 2010, 2012 en 2013)

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Бразил ГМ Џовани
2 Бразил СР Маркос Роча
3 Бразил ОД Леонардо Силва
4 Бразил ОД Рафаел Маркес
5 Бразил ОД Ревер (К)
6 Бразил ОД Жуниор Сезар
8 Бразил СР Леандро Донизете
10 Бразил НП Гилерме
11 Бразил СР Бернард
16 Бразил ОД Мишел
17 Бразил СР Лелеу
18 Бразил НП Жунињо
20 Бразил СР Ришарлисон
Бр. Позиција Играч
21 Бразил ОД Луис Едуардо
25 Бразил СР Филипе Соуто
26 Бразил ОД Карлос Сезар Невес
29 Бразил НП Леонардо Гонкалвес
30 Бразил ГМ Ренан Рибеиро
32 Бразил НП Жо
49 Бразил СР Роналдињо
55 Бразил СР Пиер
77 Бразил СР Сержињо Минеиро
79 Бразил ОД Тригуињо
83 Бразил ГМ Виктор
87 Аргентина СР Дамијан Ескудеро
99 Бразил НП Нето Берола

Легендарни фудбалери на клубот[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]