Интернасионал

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Интернасионал)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Интернасионал
Sport Club Internacional 2009.png
Целосно имеСпорт Клуб Интернасионал
ДржаваБразил Бразил
ПрекарИнтер, Колорадо (црвени)
Основан4 април 1909
ЛокацијаПорто Алегре, Бразил
СтадионБеира-Рио
Капацитет50,128
ПретседателБразил Марсело Медеирос
ТренерБразил Одаир Хелман
ЛигаКампеонато Бразилеиро Серија А
2018Серија А, 3-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Спортски клуб „Интернасионал“ или само Интернасионал е бразилски фудбалски клуб од Порто Алегре, Јужно Рио Гранде. Клубот е основан на 4 април 1909 година.

Интернасионал е три кратен шампион на Бразил (во 1975, 1976 и 1979) и два пати шампион на Јужна Америка со освојувањето на Копа Либертадорес во 2006 и 2010 година. Исто така клубот бил победник и на Светското клупско првенство во 2006 година со победата над Барселона во финалето со 1-0.

Својте домашни натпревари ги играат на стадионот Беира-Рио, кој е со капацитет од 50.000 седечки места[1]. Настапуваат во црвени дресови и бели шорцеви.

Титули[уреди | уреди извор]

Национални[уреди | уреди извор]

Регионални[уреди | уреди извор]

  • Кампеонато Гаучо (45): 1927, 1934, 1940, 1941, 1942, 1943, 1944, 1945, 1947, 1948, 1950, 1951, 1952, 1953, 1955, 1961, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1978, 1981, 1982, 1983, 1984, 1991, 1992, 1994, 1997, 2002, 2003, 2004, 2005, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016
  • Копа ФГФ (2): 2009, 2010
  • Рекопа Гауча (2): 2016, 2017

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед Беира-Рио стадиона“. Званични вебсајт спортског клуба Интернасионал. Посетено на 6 мај 2007.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]