Онсе Калдас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Онсе Калдас
Once Caldas
170px
Целосно име Онсе Калдас С.А.
Прекар(и) Белите
Основан 16 април 1947 (формиран Депортес Калдас)
15 јануари 1961 (спојување со Онсе Депортиво)
Терен Палогранде
Манизалес, Колумбија
(Капацитет: 42,990)
Претседател Оскар Давид Гомез
Тренер Флабио Торес
Лига Категорија Примера А
2013 Примера А, 7-ми (вкупна табела)
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm thinblackborder.png
Team colours
Kit body oncejoma.png
Team colours
Kit right arm thinblackborder.png
Team colours
Kit shorts oncecaldas1.png
Team colours
Team colours
Домашни бои
Kit left arm goldborder.png
Team colours
Kit body oncejoma2.png
Team colours
Kit right arm goldborder.png
Team colours
Kit shorts oncecaldasjoma2.png
Team colours
Team colours
Гостински бои
Kit left arm thinblackborder.png
Team colours
Kit body valencia1112t.png
Team colours
Kit right arm thinblackborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Онсе Калдас СА, едноставно познат како Онсе Калдас, е професионален колумбиски фудбалски клуб со седиште во Манизалес, кој во моментов игра во Категорија Примера А. Тие ги играат нивните натпревари на стадионот Палогранде.

Тие беа изненадувачки победници на Копа Либертадорес во 2004 година, совладувајќи ја во финалето најтрофејната екипа во ова натпреварување Бока Хуниор, што главно се должи на одличните перформанси на Хуан Карлос Енао и Џон Вијафара. Балгодарение на тој успех тие се единствената екипа од Колумбија која триумфирала во Копа Либертадорес. Покрај тоа Онсе Калдас има освоено четири домашни првенствени титули:1950, 2003-I, 2009-I, 2010-II.

Клубот бил основан во 1961 година со спојувањето на Депортес Калдас и Депортиво Манизалес (исто така познат како Онсе Депортиво).[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]