Интерконтинентален куп

Од Википедија — слободната енциклопедија

Интерконтинентален куп (1960-2004) бил редовен фудбалски натпревар помеѓу шампионот на Европа - победникот во Лигата на шампионите и шампионот на Јужна Америка - победникот во Копа Либертадорес. Од 2005 година, место интерконтиненталниот куп се игра ФИФА Светското клупско првенство.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]