ФК Ривер Плејт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ривер Плејт
Целосно имеКлуб Атлетико Ривер Плејт
ПрекариLos Millonarios (милионерите)
Основан25 мај 1901
СтадионСтадион Монументал
Буенос Аирес, Аргентина
(Капацитет: 64.000)
ПретседателАргентина Даниел Пасарела
ТренерАргентина Рамон Диаз
ЛигаПримера Дивизион
2012Примера Дивизион, 8-ми
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клуб Атлетико Ривер Плејт е аргентински спортски клуб од Буенос Аирес, најпознат по својата фудбалска екипа ФК Ривер Плејт.

Клубот е основан на 25 мај 1901, и својте домашни натпревари ги игра на Стадионот Монументал. Со 33 наслови државен првак, 2 во Копа Либертадорес и еден Интерконтинентален куп, тие се најуспешниот клуб во Јужна Америка според IFFHS (International Federation of Football History and Statistics)[1]. Најголем ривал на Ривер им е Бока Хуниорс. Бидејќи токму овие два клуба се сметаат за најголемите во Аргентина, нивните меѓусебни пресметки се нарекуваат Суперкласико.

Титули[уреди | уреди извор]

  • Аргентинска Примера Дивизион (33) : 1932, 1936, 1937, 1941, 1942, 1945, 1947, 1952, 1953, 1955, 1956, 1957, Метрополитано 1975, Насионал 1975, Метрополитано 1977, Метрополитано 1979, Насионал 1979, Метрополитано 1980, Насионал 1981, 1985./86, 1989./90, Апертура 1991, Апертура 1993, Апертура 1994, Апертура 1996, Клаусура 1997, Апертура 1997, Апертура 1999, Клаусура 2000, Клаусура 2002, Клаусура 2003, Клаусура 2004, Клаусура 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]