Клуб Насионал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Насионал
Nacional
Целосно имеClub Nacional
ПрекариАкадемија
Основан5 јуни 1904
СтадионСтадион Арсенио Ерико
Асунсион, Парагвај
(Капацитет: 5,000)
ПретседателРоберт Харисон
ТренерПарагвај Густаво Морениго
ЛигаПримера Дивизион
Апертура 2012Апертура 2012, 5-ти
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Клуб Насионал (на шпански Club Nacional ) е фудбалски тим од реонот Обреро на градот Асунсион - главниот град на Парагвај. Тимот се натпреварува во Примера Дивизион највисокиот степен на парагвајскиот клупски фудбал.

Основан е на 5 јуни 1904 година. Национал е 8-кратен шампион на својата земја.

Историја[уреди | уреди извор]

Основан е од група на економисти на колеџот Национал де ла Капитал, кој е меѓу најстарите училишта во Асунсион. Првично тимот се нарекувал Фудбалски Клуб Насионал, а подоцна е прекрстен во само Клуб Насионал. За основна боја на тимот е избрана белата - по бојата на униформата на колеџот. Боите на амблемот пак одговараат на бојата на парагвајското знаме.

Најпознат прекар на клубот му е "Академијата", бидејќи клубот има одлична младинска школа од која произлегле многу талентирани фудбалери, како што Арсенио Ерико, кој се смета за најдобар парагвајски фудбалер на сите времиња. Насионал има 8 шампионски титули (и е на 5-то место во земјата по овој показател), 3 титули во Втора дивизија и 3 учества на Копа Либертадорес. Последната лигашка шампионска титула Насионал ја освои во 2011 година на Торнео Апертура.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Аргентина ГМ Игнасио Дон
2 Парагвај ОД Матијас Родриго Перес
4 Парагвај ОД Давид Мендоса
5 Парагвај ОД Маркос Миерс
6 Парагвај СР Силвио Торалес
7 Бразил НП Родриго Тешеира
8 Парагвај СР Блас Ирала
9 Парагвај НП Анхел Оруе
10 Парагвај СР Цесар Касерес Кањете
11 Парагвај НП Цесар Флоренсиањез
12 Парагвај ОД Рамон Коронел
14 Парагвај СР Рамон Касерес
15 Парагвај ОД Хосе Касерес
Бр. Позиција Играч
16 Парагвај ОД Карлос Мартинес Гиљен
17 Парагвај СР Карлос Руиз Пералта
18 Парагвај СР Дерлис Оруе
19 Парагвај НП Луис Овељар
20 Парагвај ОД Денис Каниза (К)
21 Парагвај НП Хавиер Гонсалес
22 Парагвај СР Блас Паредес
23 Парагвај НП Вилијамс Переира
24 Парагвај ОД Раул Пирис
25 Парагвај ГМ Оскар Агеро
27 Парагвај СР Хуан Аргуељо
28 Парагвај СР Маркос Риверос

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Арсенио Ерико

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]