Клуб Либертад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Либертад
Club Libertad emblem
Целосно имеКлуб Либертад
ДржаваПарагвај Парагвај
ПрекарГумарело
Основан1905
ЛокацијаАсунсион, Парагвај
СтадионД-р Николас Леос (стадион)
Капацитет10,000
ПретседателПарагвај Хорасио Картес
ТренерАргентина Хорхе Буручага
ЛигаПримера Дивисион
Апертура 2012Апертура 2012, 3-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клуб Либертад е спортски клуб со седиште во Округот Тујука на градот Асунсион, главниот град на Парагвај. Тој е основана на 30 јули 1905 и во моментов игра во Парагвајската Примера Дивизион. Клубот е познат како "Гумарело" или "Репољерос".

Либертад е трет најтрофеен парагвајски фудбалски клуб, кој има освоено четиринаесет национални титули, а тие исто така имаат учествувано и на неколку изданија на Копа Либертадорес и Копа Судамерикана, и стигнале до полуфиналето на Либертадорес во два наврати во 1977 и 2006 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Формирање[уреди | уреди извор]

1905 година била година на многу промени во Парагвај. По успешна револуција, на против кандидатите кој стигнале на бродот "Саксонија" од Буенос Аирес минатата година, паднала поранешната владејачка партија (Колорадо) и е спроведена т.н. Либералната партија. Зборовите "слобода"(на шпан. Либертад), "демократија", "еднаквост" станале модерни, иако, во суштина, условите сè уште не биле соодветни за се дадат вистинските вредности. Во оваа средина, група на млади луѓе во првите денови од јуни се шетале по бродот "Либертад", како што подоцна бил наречен дотогашниот брод "Саксонија". Убави девојки од општеството исто така биле во групата која се наоѓала на бродот. И во тоа време дошла идејата за создавање на фудбалски клуб. Водачот на групата бил младиот Хуан Мануел Соса Ескалада кој го предложил името "Либертад" за во иднина на оваа нова институција.

Клубот официјално бил основан на 30 јули 1905 година од страна на Соса и неговите пријатели. Иако околу името имало неколку несогласувања, затоа што некој сакале клубот да го носи името "Парагвај" сепак идејата на Соса преовладала и тој дефинитивно започнува со работа како Клуб Либертад.

Првото првенство и напуштање на Лигата[уреди | уреди извор]

Клубот ја освоил својата прва титула во националното првенство во 1910 година, победувајќи го тимот на Клуб Атлантида, во недела 9 октомври, на теренот Генерал Бернардино Кабалеро. Во финалето првиот тим на Либертад бил составен од : Ромеро, Родригес Алмеида, Постиго, Финкс, Пинтос, Амдреани, Виљамајор (капитен), Финкс, Баудин и Ајала. Во првото полувреме, Либертад го отворил резултатот со погодокот на Баудин. Втората погодок за Либертад во ова финалето бил дело на Басилано Виљамајор кој го направил резултатот 2-0 за својот тим. Во второто полувреме Закаријас Гаона, постигнал погодок за Атлантида, но тој не ја загрозил победата на Либертад. Веднаш по освојувањето на оваа титула тие ја напуштиле лигата која била организирана од Фудбалската асоцијација на Парагвај и започнуваат да се натреваруваат во друга паралелна лига. Тука тие биле најуспешни со три освоени титули во (1913, 1914, 1916), две повеќе од најлутиот соперник Атлантида (кој триумфирал во 1915).

Од првата титула до ден денес[уреди | уреди извор]

Откако ја освоил својата прва титула во 1910 година, Либертад отсекогаш бил во сенка на двата најголеми клубови во Парагвај: Олимпија и Серо Портењо, кои заедно освоиле преку 80% од националните фудбалски првенства. И покрај тоа, Либертад ја потврдува позицијата на трета "најголема" екипа во Парагвај со освојување на петнаесет првенства и за сега ја добива трката со неговиот најлут соперник низ историјата Гуарани. Последната титула Либертад ја освои во 2010 година триумфирајќи во првенството на Клаусура.

Тие стигнаа до полуфинаето на Копа Либертадорес во 2006 година и до четврт финалето во 2007, 2010, 2011 и 2012. Либертад исто така има освоено и четири првенства едноподруго во периодот 2006-2008 (последните две во овие години беа независни титули).

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Уругвај ГМ Родриго Муњоз
2 Парагвај ОД Жорге Мореира
3 Парагвај ОД Исмаел Бенегас
4 Парагвај ОД Густаво Менсиа
5 Уругвај СР Себастијан Егурен (К)
6 Парагвај ОД Клаудио Варгас
7 Парагвај НП Пабло Веласкес
8 Аргентина СР Пабло Гуињацу
9 Ерменија НП Мауро Гуевгеозијан
10 Парагвај ОД Мигел Самудио
12 Парагвај ГМ Диего Морел
13 Парагвај ОД Алдо Олмедо
14 Парагвај СР Рубен Монхес
15 Парагвај ОД Густаво Гомез
Бр. Позиција Играч
16 Парагвај СР Серхио Аквино
17 Парагвај СР Осмар Молинас
18 Аргентина НП Кристијан Менендез
19 Парагвај СР Нелсон Ромеро
20 Парагвај НП Мануел Масиел
21 Парагвај СР Вилијам Мендиета
22 Парагвај СР Нестор Камачо
23 Парагвај НП Родолфо Гамара
24 Парагвај НП Хозе Ариел Нуњез
25 Парагвај ГМ Бернардо Медина
26 Парагвај ОД Педро Бенитез
27 Парагвај СР Хорхе Гонзалез
29 Парагвај НП Хуан Самудио

Титули[уреди | уреди извор]

  • Примера Дивизион (15) : 1910, 1917, 1920, 1930, 1943, 1945, 1955, 1976, 2002, 2003, 2006, 2007, 2008 Апертура, 2008 Клаусура, 2010 Клаусура

Надворешни врски[уреди | уреди извор]