Примера Дивисион (Парагвај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Примера Дивисион Парагвај
Земја Парагвај Парагвај
Конфедерација УЕФА
Основана 1906
Број на клубови 12
Нивоа на пирамида 1
Испаѓање во Сегунда Дивисион (втора лига)
Домашен куп Куп на Парагвај
Актуелен шампион Гуарани Гуарани
(Примера Дивисион 2016)
Најмногу титули Олимпија Олимпија
(40 титули)
ТВ партнери Unicanal
Вебсајт APF
Примера Дивисион 2017

Примера Дивисион на Парагвај (на шпански: Primera División de Paraguay или Primera División Paraguaya), позната уште како Дивисион Професионал (División Profesional), е највисокото ниво на парагвајскиот клупски фудбал. Одржувањето на шампионатот е организирано од Парагвајската фудбалска асоцијација. Во Примера Дивисион учествуваат 12 екипи.

Екипи во Клаусура 2012[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]