Густаво Гомес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Густаво Гомес
Лични податоци
Полно име Густаво Раул Гомес Портило
Роден на 6 мај 1993 (1993-05-06) (30 г.)
Роден во Сан Хуан Батиста, Парагвај
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Палмеирас
Број 15
Младинска кариера
Клуб Либертад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2014 Клуб Либертад 47 (5)
2014–2016 Клуб Атлетико Ланус 58 (0)
2016– ФК Милан 0 (0)
2018– ФК Палмеирас
Репрезентација
2010 Парагвај U17 13 (1)
2012–2013 Парагвај U20 25 (3)
2013– Парагвај 21 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 29 мај 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 12 мај 2017

Густаво Гомес (роден на 6 мај 1993 во Сан Хуан Батиста, Парагвај) — парагвајски професионален фудбалер кој настапува за ФК Палмеирас како позајмен играч од ФК Милан и за Репрезентацијата на Парагвај. Густаво Гомес игра на позиција одбрана.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]