ФК Такуари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Такуари
Tacuary
Целосно име Tacuary Foot Ball Club
Прекар(и) Такуа, Пумас
Основан 1923
Терен Стадион Роберто Бетега
Асунсион, Парагвај
(Сместивост: 15,000)
Претседател Аргентина Франсиско Окампо
Тренер Парагвај Гозало Окампо
Лига Примера Дивизион
Апертура 2012 Апертура 2012, 12-ти
Мреж. место

[[1]

pattern_la1= Официјално мрежно место]
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Такуари Фудбал клуб е Парагвајски фудбалски тим, со седиште во соседството на Барио Хара, во Асунсион. Клубот бил основан во 1923 година. И покрај тоа што е мал тим кој заработил промоција во првата лига неодамна (во 2002), Такуари се квалификувал за престижниот Копа Либертадорес турнир двапати (во 2005 и 2007) и Копа Судамерикана во 2007 година.


Титули[уреди | уреди извор]


Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Парагвај ГМ Адолфо Авила
2 Парагвај ОД Густаво Хименез
3 Парагвај ОД Диего Виера
4 Парагвај ОД Хуан Нуњез
5 Парагвај ОД Роналд Хут
6 Парагвај СР Едгар Фернандез
7 Парагвај СР Маркос А. Рохас
8 Парагвај ОД Густаво Ногуера
9 Парагвај НП Рамон Кардозо
10 Парагвај НП Раул Роман
11 Парагвај ОД Пабло Еспиноза
12 Парагвај ГМ Карлос Сервин
13 Парагвај СР Оскар Гомез
Бр. Нац. Позиција Играч
14 Парагвај ОД Грегор Агуајо
15 Парагвај СР Герардо Бенитез
16 Парагвај НП Жорге Алваренга
17 Парагвај НП Жорге Ортега
18 Парагвај ОД Маркос Акоста Пера
19 Парагвај СР Мартинез
20 Парагвај СР Реиналдо Окампо
21 Парагвај НП Евер Ортиз
22 Парагвај ГМ Арналдо Бенитез
23 Парагвај СР Маркос Хименез
24 Парагвај ОД Роналд Санчез
25 Аргентина НП Фабијан Кабалеро
- Парагвај НП Брајан Монтенегро

Надворешни врски[уреди | уреди извор]