Родолфо Гамара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Родолфо Гамара
Rodolfo Gamarra
Лични податоци
Роден на 10 декември 1988(1988-12-10)(35 г.)
Роден во Асунсион, Парагвај
Висина &100000000000001680000001,68 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Либертад
Број 23
Младинска кариера
Либертад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008– Либертад 67 (14)
Репрезентација
2010- Парагвај 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Родолфо Висенте Гамара Варела (роден на 10 декември, 1988) — парагвајски на фудбалер, напаѓач, кој игра за Либертад во Парагвајската примера дивизион.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Гамара го одиграл својот прв натпревар за Либертад во Парагвајската Примера Дивизион на 18 ноември 2008, влегувајќи во ремито 1-1 со Такуари. На 20 мај 2009 тој ги постигнал своите први два гола во победата над Досе де Октобре со 4-1.

Репрезентативна[уреди | уреди извор]

Гамара е репрезентативец на селекцијата на Парагвај на сениорско ниво, а своето деби го имал во пријателски натпревар во 2009 година против Чиле. Тој беше повикан и од селекторот Герардо Мартино за Светското првенство 2010-тата и покрај тоа што дотогаш имал само два официјални настпи за репрезентацијата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]