Осмар Молинас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Осмар Молинас
Osmar Molinas
Лични податоци
Роден на 3 мај 1987 (1987-05-03) (воз. 31 г.)
Роден во Капиата, Парагвај
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Либертад
Број 17
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2011 Олимпија 151 (3)
2011-2012 Коло Коло 14 (0)
2012- Либертад 7 (0)
Репрезентација
2008- Парагвај 7 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Осмар де ла Круз Молинас Гонзалес (роден 3 мај 1987) е парагвајски фудбалер кој во моментов игра во Примера дивизија за тимот на Либертад, како играч од средниот ред.

Молинас ја започнал својата кариера во младинските категории на Олимпија и го направил своето професионално деби за нив во 2006 година. Во 2011 година потпишал со чилеанскиот тим Коло Коло во чии редови поминал една сезона пред да се врати во Паргавај во екипата на Либертад.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]