ФК Коло Коло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Коло-Коло
Colo-Colo
Целосно име Club Social y Deportivo Colo-Colo
Прекар(и) Los Albos, El Cacique
Основан 19 април 1925
Терен Естадио Давид Арељано
Сантјаго, Чиле
(Сместивост: 45,935)
Менаџер ЧилеИво Басај
Лига Примиера Дивизион
2010–11 Чилеанска Примера Дивизион, 7-ми
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Коло-Коло (шпански: Club Social y Deportivo Colo-Colo) е фудбалски клуб од Сантјаго , Чиле. Името го носи по индијанскиот поглавар.

Тимот е еден иницијатоите на чилеанската професионална лига. Основач е на јужноамериканскиот куп кој денес е познат под името Копа Либертадорес.

Освојувач е на многобројни трофеи во Чиле и единствен клуб од оваа земја кој некогаш триумфирал во Копа Либертадорес (1991). Истата година игра во Интерконтиненталниот куп на Олимпијскиот стадион во Токио, кадe е поразен од Црвена Ѕвезда.


Ривали[уреди | уреди извор]

Традиционален најголем ривал на Коло Коло е тимот на Универзидад де Чиле, со кого го играат познатото дерби во Чиле наречено како Superclásico (Супер Класико), и тоа воедно е најпопуларното фудбалско дерби во Чиле. Првиот натпревар помеѓу двата клуба се одигра во 1935 година. Ривалство почнува помеѓу 1940-тите и 1950-тите. 11 Ноември 1954 година ќе биде кулминација на серијата несогласувања помеѓу двата клуба. Таа средба заврши со победа за Универзидад де Чиле со 2-1, и со овој резултат ќе започне серијата на добри резултати на "блуз" против Коло-Коло.

Коло-Коло успеа да го поништи овој тренд во текот на следната 21-на година, 50 меча од Првата дивизија игри се одиграни во периодот помеѓу 1970 и 1991 година, со 26 победи за Коло Коло, 15 равенства, и само 9 победи за Универзидад де Чиле.

Двата врвни клубови се сретнале 167 пати со 73 победи за Коло Коло, 49 нерешени натпревари и 45 победи за Универидзад.


Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Чиле ГМ Франциско Прието
2 Чиле ОД Кристијан Виличес
3 Чиле ОД Луис Мена
4 Чиле СР Алваро Ормењо
5 Парагвај СР Осмар Молинас
6 Чиле ОД Леандро Делгадо
7 Чиле НП Естевбан Паредес (капитен)
8 Чиле СР Хуан Толоца
9 Чиле НП Матијас Видангози
10 Аргентина СР Мигел Анхел Гонзалез
11 Чиле СР Гонзало Фиеро
12 Чиле ГМ Алваро Салазар
13 Чиле СР Хозе Педро Фуенцалида
14 Чиле СР Родриго Милар
15 Чиле ОД Пабло Контрерас
16 Аргентина НП Мауро Оливи
Бр. Нац. Позиција Играч
17 Чиле СР Брајан Рабељо
18 Аргентина СР Лукас Вилчез
19 Чиле НП Лука Понтиго
20 Аргентина СР Хорацио Рамон Кардозо
21 Чиле СР Рафаел Карока
22 Чиле НП Роберто Гутиерез
23 Чиле ОД Бруно Ромо
25 Чиле ГМ Игнасио Гонзалез
26 Чиле НП Карлос Муњоз
27 Чиле СР Матијас Вилануева
28 Чиле СР Мануел Браво
29 Чиле СР Франциско Лара
30 Чиле НП Ариел Паез
31 Чиле ОД Матиас Гутиерез
32 Венецуела ГМ Рени Вега

Надворешни врски[уреди | уреди извор]