ФК Црвена ѕвезда

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Црвена Ѕвезда)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црвена Ѕвезда
120px
Целосно име Фудбалски Клуб Црвена Ѕвезда Белград
Прекар Црвено-бели
Ѕвезда
Основан 4 март 1945; пред 73 години (1945-03-04)
Стадион Стадион Рајко Митиќ
Белград, Србија
Капацитет 55,538
Претседател Светозар Мијаиловиќ
Тренер Владан Милојевиќ
Лига Српска Суперлига
2012/13 Српска Суперлига, 1-во
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Фудбалски клуб Црвена ѕвезда (српски: Црвена звезда) — фудбалски клуб од Београд, Србија. Во светот, клубот е познат и како: Red Star (Англиски), Roter Stern (Германија), Etoile Rouge (Франција), Stella Rossa (Италија), Estrella Roja (Шпанија), Rode Ster (Холандија), Røde Stjerne (Норвешка), Steaua Roşie (Романија).

Историја[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2014-2015 година, поради неисплатените долгови кон поранешните фудбалери, тренери и вработените во клубот, „Црвена ѕвезда“ добила забрана од УЕФА за настап во квалификациите за европските купови, иако во претходната сезона била српски шампион. Подоцна, во февруари 2015 година, УЕФА му дала ултиматум на клубот да ги исплати заостанатите долгови (во износ од 11,9 милиони евра) до 31 мај, со закана дека во спротивно ќе биде исфрлен од српската Суперлига.[1] Како последица на кризата во клубот, на почетокот на август 2015 година, оставки поднесле шестмина од раководството, на кои подоцна им се придружил и директорот на клубот, Звездан Терзиќ.[2]Во 2018 година Црвената ѕвезда го елиминирала Ред Бул Салзбург во квалификациска фаза и плеј-оф кругот 2018-19 година во УЕФА Лигата на Шампионите плејофот круг, и се квалификувала во групната фаза на Лигата на Шампионите, што значело дека Црвена Ѕвезда ќе се натпреварувала за прв пат откако новиот формат бил интуиран.[3]

Играчи[уреди | уреди извор]

Обновено на 1 септември 2018[4][5][6][7]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Србија ГМ Зоран Поповиќ
3 Србија СР Бранко Јовичиќ
5 Австралија ОД Милош Дегенек
7 Србија СР Ненад Крстичиќ (4th captain[8])
8 Србија СР Дејан Мелег
9 Србија НП Милан Павков
10 Србија СР Ненад Милијаш (captain[9])
11 Холандија СР Лоренцо Ебесилио
14 Србија СР Славољуб Срниќ (5th captain[10])
15 Србија ОД Срѓан Бабиќ
16 Србија СР Немања Милиќ
17 Германија СР Марко Марин
19 Србија НП Никола Стојииљковиќ (on loan from Braga[11])
20 Србија СР Горан Чаушиќ
21 Србија СР Вељко Симиќ
22 Бразил СР Јонатан Кафу (on loan from Bordeaux[12])
Бр. Позиција Играч
23 Србија ОД Милан Родиќ
27 Босна и Херцеговина ГМ Немања Супиќ
28 Србија НП Дејан Јовељиќ
29 Србија СР Душан Јованчиќ
30 Црна Гора ОД Филип Стојковиќ (3rd captain[13])
31 Комори НП Ел Фарду Бен Набухане
33 Србија СР Милан Јевтовиќ
34 Србија ОД Стефан Хајдин
37 Гана ОД Рашид Сумалиа (on loan from Qadsia SC[14])
77 Србија ОД Марко Гобељиќ (6th captain[15])
82 Канада ГМ Милан Бројан
90 Србија ОД Вујадин Савиќ (2nd captain[16])
93 Србија ОД Алекса Терзиќ
95 Србија СР Иван Илиќ (on loan from Manchester City[17])
99 Гана НП Ричмонд Боаки

Меѓународни успеси[уреди | уреди извор]

Дејан Станковиќ е најмладиот капитен на Црвена Ѕвезда во нејзината историја

На 8 декември 1991 година, во Токио, „Црвена ѕвезда“ играла во финалето на Интерконтиненталниот куп. Притоа, таа го совладала чилеанскиот клуб „Коло Коло“ со 3:0 и така постанала светски клупски првак во фудбал. Кон крајот на првото полувреме, од играта бил исклучен Савичевиќ, така што целото второ полувреме „Ѕвезда“ гоод играла со едне играч помалку. На тој натпревар, тимот на „Ѕвезда“ го сочинувале: Звонко Милоевиќ, Радиновић, Василијевић, Владимир Југовиќ, Миодраг Белодедич, Илија Најдоски, Ратковић, Стошић, Дарко Панчев, Дејан Савичевиќ и Синиша Михајловиќ. Тренер на тимот бил Владица Поповиќ.[18]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „УЕФА ѝ се заканува на Ц. звезда и со дисквалификација од српската лига“, Дневник, година XIX, број 5704, сабота, 28 февруари 2015, стр. 24.
 2. „И Терзиќ поднесе оставка во Црвена звезда“, Дневник, година XIX, број 5834, петок, 7 август 2015, стр. 23.
 3. Istorija u Salcburgu, Zvezda u Ligi šampiona“, rts.rs, 29 август 2018 (посет. 30 август 2018 г).
 4. „First Team“. FK Crvena zvezda. http://www.crvenazvezdafk.com/scc/prvi-tim. посет. 9 јули 2016 г. 
 5. „Licensed for UEFA Champions League“. UEFA. https://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2019/clubs/club=50069/squad. посет. 9 јули 2018 г. 
 6. „Licensed for the Serbian SuperLiga“. superliga.rs. http://www.superliga.rs/sezone/2018-19/team/3-super-liga-srbije-2018-19/2-crvena-zvezda. посет. 21 јули 2018 г. 
 7. „Владан Милојевић извршио прозивку“. FK Crvena zvezda. http://www.crvenazvezdafk.com/scc/vest/7159/Vladan-Milojevic-izvrsio-prozivku. посет. 11 јуни 2018 г. 
 8. „KAPITEN DONALD ODLAZI A EVO KO CE SAD NOSITI KAPITENSKU TRAKU: Stigao odgovor na veliko pitanje Zvezdasa!“ (на serbian). 13 мај 2018. https://srpskilist.rs/sport/kapiten-donald-odlazi-a-evo-ko-ce-sad-nositi-kapitensku-traku-stigao-odgovor-na-veliko-pitanje-zvezdasa/13897/. посет. 11 август 2018 г. 
 9. „Милијаш и Анђелковић о жребу“ (на serbian). 19 јуни 2017. http://www.crvenazvezdafk.com/scc/vest/5985/milijas-i-anelkovic-o-zrebu. посет. 27 јули 2017 г. 
 10. „Вождовац – Црвена звезда 1:2 (0:2)“ (на serbian). 4 август 2018. http://www.mojacrvenazvezda.net/178564/2018/08/04/vozdovac-crvena-zvezda-1-2-0-2/. посет. 11 август 2018 г. 
 11. „Никола Стојиљковић у Звезди!“ (на serbian). 15 јуни 2018. http://www.crvenazvezdafk.com/scc/vest/7172/Nikola-Stojiljkovic-u-Zvezdi. посет. 16 јуни 2018 г. 
 12. „Кафу стигао у Звезду!“ (на serbian). 10 август 2018. http://www.crvenazvezdafk.com/scc/vest/7367/Kafu-stigao-u-Zvezdu. посет. 11 август 2018 г. 
 13. „Стојковић – Капитенска трака испуњен сан“ (на serbian). 18 февруари 2018. http://www.crvenazvezdafk.com/scc/vest/6804/Stojkovic-Kapitenska-traka-ispunjen-san. посет. 19 февруари 2018 г. 
 14. „Рашид Сумаила потписао!“ (на serbian). 28 јуни 2018. http://www.crvenazvezdafk.com/scc/vest/7219/rasid-sumaila-potpisao. посет. 28 јуни 2018 г. 
 15. „PRIZNANJE Gobeljić za Blicsport: Ja kapiten Zvezde? San mi se ispunio“ (на serbian). 22 јули 2018. https://sport.blic.rs/fudbal/domaci-fudbal/priznanje-gobeljic-za-blicsport-ja-kapiten-zvezde-san-mi-se-ispunio/ynmzl8n. посет. 11 август 2018 г. 
 16. „Vujadin Savić kao 2010.“ (на serbian). 5 ноември 2017. http://mondo.rs/a1054548/Sport/Fudbal/Vujadin-Savic-kapiten-Crvene-zvezde.html. посет. 16 ноември 2017 г. 
 17. „Терзић: Звездаши, будите поносни“ (на serbian). 7 август 2017. http://www.crvenazvezdafk.com/scc/vest/6149/Terzic-Zvezdasi-budite-ponosni. посет. 7 август 2017 г. 
 18. Дневник, „Звезда на данашњи дан пре 21 годину постала првак света“ (посетено на 11.3.2015)