Илија Најдоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија Илија Најдоски
Лични податоци
Роден на 26 март 1964 (1964-03-26) (58 г.)
Роден во Крушево, Југославија
Висина 183 cm
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 1997
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1981-1982 Победа Победа 17 (0)
1984-1988 Вардар Вардар 101 (0)
1988-1992 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 114 (7)
1992-1994 Реал Ваљадолид Реал Ваљадолид 54 (2)
1994-1995 Денизлиспор Денизлиспор 28 (0)
1995-1996 ЦСКА Софија ЦСКА Софија 10 (0)
1996-1997 Сион Сион 4 (0)
Репрезентација
1990-1992 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија 11 (1)
1993-1996 Македонија Македонија 10 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 3 јули 2012

Илиjа Наjдоски (роден на 26 март 1964 во Крушево) - поранешен југословенски и македонски фудбалер, кој играл во одбраната.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој е татко на Дино Најдоски.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Фудбалската кариера, Најдоски ја започнал во ФК „Победа“ од Прилеп,[1] а потоа преминал во ФК „Вардар“. Тој бил дел од генерацијата на „Црвена Ѕвезда“, која во 1991 година го освоила Купот на европските шампиони, а потоа станала и светски клупски првак. Исто така, Најдоски играл и за Реал Ваљадолид, Денизлиспор, ЦСКА од Софија, а кариерата ја завршил во швајцарскиот Сион со кој станал шампион во лигата и освојувач на купот.

Најдоски ја извршувал функцијата технички менаџер на фудбалската репрезентација на Македонија, но во 2015 година, по поразот од репрезентацијата на Белорусија, тој си поднесол оставка.[2]

Титули[уреди | уреди извор]

Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда[уреди | уреди извор]

Швајцарија Сион[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.zerodic.com/autor/fudbal_1945-1992/igraci/igraci_n.htm
  2. „Ѓуровски заминува спогодбено или со отказ?“, Дневник, година XIX, број 5736, вторник, 7 април 2015, број, стр. 22-23.