ПФК ЦСКА (Софија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ПФК ЦСКА Софија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бугарија ЦСКА Софија
CSKA Sofia logo for 70th anniversary.png
Прекариармеиците, црвените
Основан5 мај 1948
СтадионБугарска армија
Софија, Бугарија
(Капацитет: 18,495)
СопственикБугарија Гриша Ганчев
ТренерБугарија Стамен Белчев
ЛигаПрва лига
2021–22Прва лига, 2-ри
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ЦСКА (Централен спортен клуб на армијата) е бугарски фудбалски клуб од Софија. Во моментов се натпреварува во Југозападната В група

Со 31 титула шампион на Бугарија, 19 Купа на Бугарија и 4 Суперкупа, тие се најуспешниот бугарски фудбалски клуб на сите времиња.[1] Исто така, на меѓународната сцена ЦСКА е двократен полуфиналист на КЕШ и еднаш полуфиналист на КПК.

Својте домашни натпревари ги игра на стадионот Бугарска армија.

Историја[уреди | уреди извор]

ЦСКА е основан на 5 мај 1948 кога тогашните фудбалски клубови „Септември“ и „ЦДВ“ се соедниниле во еден клуб кој го добил името „Септември при ЦДВ“. Во својата историја ЦСКА бил шампион на Бугарија триесет и еден пат, и тоа во: 1948, 1951, 1952, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1966, 1969, 1971, 1972, 1973, 1975, 1976, 1980, 1981, 1982, 1983, 1987, 1989, 1990, 1992, 1997, 2003, 2005 и 2008. ЦСКА е и тринаесеткратен освојувач на Купот на Советската армија, десеткратен освојувач на Купот на Бугарија. Исто така е трикратен освојувач на Суперкупот на Бугарија, во 1989, 2006 и 2008. Клубот игра на стадионот „Бугарска армија“, кој има капацитет од 22.015 гледачи. Тренер на екипата е Милен Радуканов.

Имиња[уреди | уреди извор]

  • Септември при ЦДВ 1947-49;
  • Народна војска 1950;
  • Ц.Д.Н.В. 1951-1952;
  • Одбор на Софијскија гарнизон 1953;
  • ЦДНА 1954-62;
  • ЦСКА „Червено знаме“ 1962-68;
  • ЦСКА „Септемвриско знаме“ 1968-85;
  • ЦФКА „Средец“ 1985-89;
  • ЦСКА од 1989;

Фудбалери[уреди | уреди извор]

Некои од попознатите играчи на ЦСКА.

 Македонија

 Бугарија

Сенегал Сенегал

Наводи[уреди | уреди извор]