ПФК ЦСКА (Софија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бугарија ЦСКА Софија
CSKA Sofia logo.svg
Прекар(и) армеиците, црвените
Основан 5 мај 1948
Терен Бугарска армија
Софија, Бугарија
(Капацитет: 18,495)
Сопственик Бугарија Гриша Ганчев
Тренер Бугарија Христо Јанев
Лига Југозападна В група
2014–15 А група, 5-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm CSKA 15 16 h.png
Team colours
Kit body CSKA 1516 h.png
Team colours
Kit right arm CSKA 15 16 h.png
Team colours
Kit shorts lotto.png
Team colours
Team colours
Домашни бои
Kit left arm lotto2.png
Team colours
Kit body CSKA 15 16 a.png
Team colours
Kit right arm lotto2.png
Team colours
Kit shorts lotto.png
Team colours
Team colours
Гостински бои
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ЦСКА (Централен спортен клуб на армијата) е бугарски фудбалски клуб од Софија. Во моментов се натпреварува во Југозападната В група

Со 31 титула шампион на Бугарија, 19 Купа на Бугарија и 4 Суперкупа, тие се најуспешниот бугарски фудбалски клуб на сите времиња.[1] Исто така, на меѓународната сцена ЦСКА е двократен полуфиналист на КЕШ и еднаш полуфиналист на КПК.

Својте домашни натпревари ги игра на стадионот Бугарска армија.

Историја[уреди | уреди извор]

ЦСКА е основан на 5 мај 1948 кога тогашните фудбалски клубови „Септември“ и „ЦДВ“ се соедниниле во еден клуб кој го добил името „Септември при ЦДВ“. Во својата историја ЦСКА бил шампион на Бугарија триесет и еден пат, и тоа во: 1948, 1951, 1952, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1966, 1969, 1971, 1972, 1973, 1975, 1976, 1980, 1981, 1982, 1983, 1987, 1989, 1990, 1992, 1997, 2003, 2005 и 2008. ЦСКА е и тринаесеткратен освојувач на Купот на Советската армија, десеткратен освојувач на Купот на Бугарија. Исто така е трикратен освојувач на Суперкупот на Бугарија, во 1989, 2006 и 2008. Клубот игра на стадионот „Бугарска армија“, кој има капацитет од 22.015 гледачи. Тренер на екипата е Милен Радуканов.

Имиња[уреди | уреди извор]

  • Септември при ЦДВ 1947-49;
  • Народна војска 1950;
  • Ц.Д.Н.В. 1951-1952;
  • Одбор на Софијскија гарнизон 1953;
  • ЦДНА 1954-62;
  • ЦСКА „Червено знаме“ 1962-68;
  • ЦСКА „Септемвриско знаме“ 1968-85;
  • ЦФКА „Средец“ 1985-89;
  • ЦСКА од 1989;

Фудбалери[уреди | уреди извор]

Некои од попознатите играчи на ЦСКА.

 Македонија

 Бугарија
Сенегал Сенегал

Наводи[уреди | уреди извор]