Прејди на содржината

Стојчо Младенов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стоичо Младенов, 2011

Стојчо Младенов (12 април 1957) — бугарски фудбалер и тренер.

Животопис[уреди | уреди извор]

Стојчо Младенов роден е на 12 април 1957 во с. Рамни, општина Сандански.

Ја започна својата кариера во Димитровград (1974-1976). Голгетер на Берое (1976-1979) и ЦСКА (1980-1986, 158 натпревари и 80 гола). Подоцна играше и во Белененсеш (1986-1989), Виторија (1989-1991), играч тренер на Есторил (1991-1993).

Тренерот на португалските Есторил, Олянензе (1993-1995) и Белененсеш (1997) -1998), ЦСКА (пом. Тренер во 1995-1997, шампион и носител на Купот, тренер од летото 2002 до октомври 2003, шампион) Litex [1], Калитеа (Грција). Фудбалер № 1 на Бугарија во 1983 и носител на Купот за поединечно спортсменство за 1982 година "заслужено мајстор на спортот" (1980).

Шампион на Бугарија со ЦСКА во 1980, 1981, 1982, 1983 како фудбалер и во 1997 (како помошник тренер), 2003 и 2008 како тренер. Добитник на Купот на земјата во 1983, 1985 како фудбалер и во 1997 како помошник-тренер. Тренер №1 на бугарското првенство со ЦСКА во 2003 и 2008. Во 1982 година во 1/4-финален натпревар за КЕШ, меѓу ЦСКА и важечкиот тогаш европски клупски шампион Ливерпул, Младенов се разписва на двапати во голот на Англичаните и "армейците "продолжуваме по победата со 2: 0. Во групата "А" има 234 игри и 112 гола. Најдобар стрелец на групата А во 1978 година со 21 погодок за Берое. Добитник на Купот на Португалија со Белененсеш во 1989 година За репрезентацијата има 59 натпревари и 15 гола.

Полуфиналист за КЕШ со ЦСКА во 1982 година Во евротурнирите има 25 натпревари и 5 гола (23 натпревари со 4 гола за ЦСКА во КЕШ и 2 натпревари со 1 гол за Берое во КНК). Како централен напаѓач и крило се одликува со енергични откритија со добра техника и ефикасност.

Станува високи-тренер на младинската репрезентација во периодот 1998 до 1999 година Потоа беше назначен за тренер на машката репрезентација на Бугарија. Ја напушта функцијата, откако не успева да рангира земјата на Светското првенство во 2002 година во прашање квалификациски циклус Бугарија завршува на 3-то место во групата, како "лавовите" се претекнување од тимовите на Данска и Чешка. Последната средба од овој квалификациски циклус, тимот предводен од Младенов, е прагазен со 6-0 во Прага од Чешка. Во текот на летото на 2002 година Стојче Младенов е назначен за високи-тренер на ЦСКА. Уште во првата сезона во ЦСКА, Младенов станува шампион на Бугарија, како неговиот тим снима невиден серија - 13 последователни победи од 13 натпревари во есенската полусезона. Во пролетната полусезона ЦСКА продолжува стабилното претставување и ја освои титулата со 6 бода пред вечниот соперник Левски. Во 2003 година ја напушта ЦСКА најмногу поради слабите резултати на "црвените" во европските купови (намалувањето од Галатасарај и Торпедо Москва). На 12 март 2007 година повторно е назначен за тренер на ЦСКА. Во 2008 година Младенов прави "црвените" шампиони на Бугарија со предност од цели 16 бода пред вториот Левски и без ниту еден пораз за целата сезона, но по настанати проблеми со лиценцата на клубот во текот на летото, решава да ја напушти. На 5 март 2012 година Младенов е назначен за третпат во кариерата за тренер на ЦСКА. Оттогаш "црвените" запишуваат 11 победи од 14 натпревари во првенството, губат титулата во последниот 30 круг, иако водат со 8 бода пред вториот Лудогорец и отпаѓаат од Купот на Бугарија од втородивизионния Септември (Симитли).

Во новата сезона ЦСКА отпаѓа од турнирот Лига Европа уште во вториот квалификациски круг, откако е елиминиран од словенечкиот дебитант "Мура". На 4 јануари 2013 година Младенов е дисциплинска отпуштен од ЦСКА. Во Јули 2013, Стојче Младенов е повторно назначен за тренер на ЦСКА. И покрај проблемите во почетокот на престојот поврзани со недостаток на играчи и градење на тим од слободни агенти по одигрувањето на првите тринаесет круга тимот е на третата позиција со 2 бода зад водачот Литекс. [2] Во летото на истата година, тимот предводен од него е изваден од евротурните, неколку часа пред ждрепката.

Во следната сезона 2013/2014, Стојче Младенов повторно води ЦСКА кога круг пред крајот, тимот е на трето место, но благодарение на победата на вечниот соперник Левски во Ловеч, Младенов повторно се окичва со сребрените медали. Така ЦСКА добива право да учествува во Лига Европа, каде во текот на летото на 2014, Ждрепката ги праќа против молдавски Зимбру (Кишињев). По 1: 1 во Софија и 0: 0 во Кишињев, екипата на Стојче Младенов е елиминиран од европските купови по два натпревари.

Во сезоната 2015/2016, Младенов води за кратко време и египетскиот Ал Итихад (Александрија). Но на 17.11.2015 година тој ја напушти тимот заедно со неговите помошници Анатоли Нанков, Стојче Младенов - Џуниор и Тодор Янчев.

Во 2016 година е назначен за тренер на казахстанскиот ФК Атурау.

На 21 ноември 2016 година Младенов го презема тимот на ФК Кајсар.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Главным тренером ФК «Кайсар» назначен Стойчо Младенов“. fckaysar.kz (руски). FC Kaisar. 21 November 2016. Архивирано од изворникот на 2017-01-15. Посетено на 18 December 2016.