ПФК Левски (Софија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Левски Софија
Levski L Logo big.png
Целосно имеПФК Левски Софија (ПФК Левски София)
ПрекариСините
Основан24 мај 1914
СтадионГеорги Аспарухов Стадион
(Капацитет: 29,200)
ПретседателБугаријаНаско Сираков
МенаџерБугаријаСтанимир Стоилов
ЛигаПърва Лига
2022/234.
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Левски е бугарски фудбалски клуб од Софија, Бугарија. Основан е на 24 мај 1914 година од група на млади студенти и името го добил по бугарскиот револуционер и национален херој Васил Левски. Тимот се натпреварува во првата бугарска фудбалска лига од 1921., а никогаш не бил пласиран под 6-тото место. Левски станал шампион на Бугарија 26 пати, а покрај тоа освоил и 25 национални купови и три Супер купа на Бугарија. Најголем соперник на Левски му е градскиот противник, тимот на ЦСКА Софија, со кој го игра бугрското дерби познато и под името вечно дерби.

Титули[уреди | уреди извор]

А група

Шампиони (26)  : 1933, 1937, 1942, 1946, 1947, 1949, 1950, 1953, 1965, 1968, 1970, 1974, 1977, 1979, 1984, 1985, 1988, 1993, 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2006, 2007, 2009

Второ место (30): 1925, 1929, 1940, 1943, 1948, 1956, 1958, 1960, 1961, 1964, 1966, 1969, 1971, 1972, 1975, 1976, 1981, 1982, 1983, 1987, 1989, 1992, 1996, 1998, 1999, 2003, 2004, 2005, 2008, 2011

Куп на Бугарија

Шампиони (25)  : 1942, 1946, 1947, 1949, 1950, 1956, 1957, 1959, 1967, 1970, 1971, 1976, 1977, 1979, 1984, 1986, 1991, 1992, 1994, 1998, 2000, 2002, 2003, 2005, 2007

Финалист (9)  : 1953, 1965, 1969, 1974, 1985, 1987, 1988, 1996, 1997

Суперкуп на Бугарија

Шампион (3)  : 2005, 2007, 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]