ПФК Левски (Софија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Левски Софија
Целосно имеПФК Левски Софија (ПФК Левски София)
ПрекариСините
Основан24 мај 1914
СтадионГеорги Аспарухов Стадион
(Капацитет: 29,200)
ПретседателБугаријаТодор Батков
МенаџерБугаријаНиколај Костов
ЛигаА група
2018/193-ри
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Левски е бугарски фудбалски клуб од Софија, Бугарија. Основан е на 24 мај 1914 година од група на млади студенти и името го добил по бугарскиот револуционер и национален херој Васил Левски. Тимот се натпреварува во првата бугарска фудбалска лига од 1921., а никогаш не бил пласиран под 6-тото место. Левски станал шампион на Бугарија 26 пати, а покрај тоа освоил и 25 национални купови и три Супер купа на Бугарија. Најголем соперник на Левски му е градскиот противник, тимот на ЦСКА Софија, со кој го игра бугрското дерби познато и под името вечно дерби.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Бугарија ГМ Димитар Илиев
2 Холандија ОД Дастли Мулдер
3 Холандија СР Сержињо Грин
4 Бугарија ОД Срефан Станчев
5 Бугарија ОД Иво Иванов
6 Бугарија ОД Орлин Старокин
7 Бугарија СР Даниел Димов
8 Шпанија СР Тони Калво
10 Бугарија СР Христо Јовов
11 Бугарија СР Симеон Рајков
12 Бразил НП Хозе Жуниор
14 Бугарија СР Радослав Цонев
16 Португалија СР Кристовао Рамос
Бр. Позиција Играч
17 Бугарија НП Даниел Младенов
18 Бугарија СР Борислав Цонев
19 Бугарија НП Иван Цветков
20 Бугарија НП Александар Башлив
22 Македонија СР Дарко Тасевски
23 Бугарија ГМ Пламен Илиев
24 Бугарија ГМ Божидар Митрев
25 Мали ОД Сулејман Диамоутен
26 Бугарија ОД Христо Попадиин
28 Португалија ОД Нуно Пинто
30 Бугарија НП Антонио Вутов
45 Бугарија СР Владимир Гаџев (к.)
55 Бугарија ОД Јордан Милиев

Титули[уреди | уреди извор]

BG Champ cup.pngА група

Шампиони (26)  : 1933, 1937, 1942, 1946, 1947, 1949, 1950, 1953, 1965, 1968, 1970, 1974, 1977, 1979, 1984, 1985, 1988, 1993, 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2006, 2007, 2009

Второ место (30): 1925, 1929, 1940, 1943, 1948, 1956, 1958, 1960, 1961, 1964, 1966, 1969, 1971, 1972, 1975, 1976, 1981, 1982, 1983, 1987, 1989, 1992, 1996, 1998, 1999, 2003, 2004, 2005, 2008, 2011

Bulgarian cup.png Куп на Бугарија

Шампиони (25)  : 1942, 1946, 1947, 1949, 1950, 1956, 1957, 1959, 1967, 1970, 1971, 1976, 1977, 1979, 1984, 1986, 1991, 1992, 1994, 1998, 2000, 2002, 2003, 2005, 2007

Финалист (9)  : 1953, 1965, 1969, 1974, 1985, 1987, 1988, 1996, 1997

Bulgarian supercup.png Суперкуп на Бугарија

Шампион (3)  : 2005, 2007, 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]