ПФК Черно Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Черно Море
Целосно имеПФК Черно Море Варна (ПФК Черно Море Варна на блгарски)
ПрекариМорјаците (превод:Морнарите)
Основан18 февруари 1945
СтадионТича Стадион
(Капацитет: 12,500)
ПретседателБугарија Марин Маринов
МенаџерБугарија Стефан Генов
ЛигаА група
2021/22А група, 5-ми
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ПФК Черно Море Варна (бугарски: ПФК Черно Море Варна), или само Черно Моребугарски професионален фудбалски клуб од градот Варна, кој во моментов се натпреварува во Првата фудбалска лига во Бугарија.

Името на клубот доаѓа по Црно Море и бил официјално основан на 18 февруари 1945 година, кога две фудбалски екипи од градот ФК Владислав (1916) и ФК Кометал Тича (1909) се споиле, формирајќи го новиот клуб. Своите домашни натпревари ПФК Черно Море ги игра на стадионот Тича, кој има капацитет од 8,250 гледачи.

ПФК Черно Море бил победник на Бугарскиот куп во 2015 година, како и двократен финалист на истиот турнир во 2006 и 2008 година. Во првенството на двапати го освојувал третото место, и тоа во 1953 и 2009 година. Во 2015 година го освоил Суперкупот на Бугарија.

Титули[уреди | уреди извор]

„А“ футбалска Лига
Куп на Бугарија
  • Победник - 2015
  • Финалист - 2006 и 2008
Суперкуп на Бугарија
  • Победник - 2015
Куп на Советската Армија
  • Финалист 1985, 1988

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]