ПФК Литекс Ловеч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ПФК Литекс (Ловеч)
PFC Litex Lovech
Целосно име Професионален футболен клуб Литекс Ловеч
Прекар(и) Портокалови
Основан 1921
Терен Градски Стадион
Ловеч, Бугарија
(Капацитет: 10,000)
Сопственик Гриша Ганчев
Претседател БугаријаТрифон Попов
Head Coach БугаријаХристо Стоичков
Лига А група
2010/2011 А Група, 1-ви
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm litex home 1011.png
Team colours
Kit body litex home 1011.png
Team colours
Kit right arm litex home 1011.png
Team colours
Team colours
Team colours
Домашни бои
Kit left arm litex away 1012.png
Team colours
Kit body litex away 1012.png
Team colours
Kit right arm litex away 1012.png
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои
Kit left arm litex away 1011.png
Team colours
Kit body litex away 1011.png
Team colours
Kit right arm litex away 1011.png
Team colours
Team colours
Team colours
Резервни бои
Soccerball current event.svg [[[во сезона 2011/12]|Тековна сезона]]

ПФК Литекс е бугарски фудбалски клуб од Ловеч, Бугарија. Тој е актуелен шампион на Бугарија за последните две сезони. Покрај нив тимот има уште две титули шампион на својата земја (што значи вкупно 4) и тоа во сезоните 1997-98 и 1998-99 година. Својте натпревари тимот ги игра на Градскиот Стадион во Ловеч. Клубот е основан во 1921. година. Тие истотака се и четири кратен победник на Бугарскиот Куп.

Титули[уреди | уреди извор]

BG Champ cup.png А група (4) 1997-98, 1998-99, 2009-10 и 2010-11
  • Вицешампион 2001-02
Bulgarian cup.png Куп на Бугарија (4) 2001, 2004, 2008, 2009
  • Финалист 1999, 2003, 2007
Bulgarian supercup.png Суперкуп на Бугарија (1) : 2010
  • Финалист 2004, 2007, 2008, 2009 и 2011

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Бугарија ГМ Илко Пиргов
2 Бугарија ОД Кирил Динчев
3 Бугарија ОД Петар Занев
4 Бугарија ОД Васил Божиков
5 Франција ОД Бернард Онанга Итуа
6 Франција ОД Максим Жос
7 Бугарија СР Христо Јанев
8 Бугарија СР Никола Колев
9 Бугарија НП Светослав Тодоров
10 Бразил СР Сандрињо
11 Бразил СР Тиаго Мирасема
12 Бугарија ГМ Александер Конов
14 Албанија СР Армандо Вајуши
Бр. Нац. Позиција Играч
15 Бугарија СР Томислав Костадинов
16 Бугарија ОД Страхил Попов
17 Бугарија СР Георги Миланов
18 Бугарија ОД Илија Миланов
19 Бугарија СР Румен Руменов
21 Бугарија СР Александар Цветков
23 Србија СР Небојша Јеленковиќ (к)
24 Бугарија СР Ангел Здравчев
27 Бугарија НП Момчил Цветанов
30 Бугарија ГМ Евгени Александров
33 Бугарија ОД Николаи Бодуров
77 Бугарија СР Галин Иванов
99 Бразил НП Марсело Никасио


Литекс со пехарот од Купот на Бугарија во 2009 г.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјални Сајтови
Supporters website
Information and statistics